Dvě vyšetřovací verze, neodborná manipulace. V čem Zeman ještě neříká pravdu?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Barbora Doubravová
27. 4. 2021 11:18
Týden čekali politici, veřejnost i spojenci Česka na projev prezidenta Miloše Zemana k případu výbuchu skladů ve Vrběticích, z něhož žalobce i tajné služby viní dva ruské agenty. Rozbor jeho slov ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.
Výbuch ve Vrběticích. Munice je rozhozena i do okolí.
Výbuch ve Vrběticích. Munice je rozhozena i do okolí. | Foto: Policie ČR

Dvě vyšetřovací verze?

Jedním z klíčových sdělení projevu Miloše Zemana je to, že prezident nepovažuje podíl dvou ruských agentů na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích za prokázaný. Tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze.

"Pracujeme se dvěma určujícími verzemi. Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny," řekl prezident.

Jenže když v pondělí 19. dubna vystoupil na Úřadu vlády nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, aby poodhalil podrobnosti případu, mluvil pouze o jedné verzi. "Pracujeme s vyšetřovací verzí, že cílem útoku byl vojenský materiál směřující do Bulharska, a k výbuchu tedy nemělo dojít na území České republiky," prohlásil, když mluvil o vojenském materiálu skladovaném ve Vrběticích.

Vedle Zemana stál v tu chvíli ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek, který také jasně ukázal na ruské agenty: "Můžeme prohlásit, že tyto dvě osoby je možné spojit s událostí výbuchu ve Vrběticích," sdělil.

Také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyvrátil prezidentovo tvrzení. "Existuje jen jedna vyšetřovací verze," ujistil den po projevu hlavy státu. "Pokud vím, tak v kauze existuje jedna vyšetřovací verze a ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155," zopakoval později. Podle něj Česko reagovalo tvrdě právě proto, že důkazy předložené Bezpečnostní informační službou, policií a státním zastupitelstvím byly zcela přesvědčivé.

 

Právě se děje

Další zprávy