Velitel vrbětické akce měl být neviditelný. Generála GRU odhalila svatba jeho dcery

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 4. 2021 5:30
Akce ruských agentů ve Vrběticích byla výjimečná i na poměry vojenské rozvědky GRU. Podílelo se na ní nejméně osm lidí, včetně velitele jednotky 29155 a zástupce šéfa této tajné služby generálmajora Andreje Averjanova. Byl to jeden z pouhých dvou známých případů, kdy Averjanov přistoupil k vysoce riskantnímu kroku a v utajení z Ruska vycestoval na misi. Kdo je tajemný generál obávané GRU?
Andrej Averjanov na svatbě své dcery
Andrej Averjanov na svatbě své dcery | Foto: Youtube via Bellingcat

Podle Christa Grozeva, novináře investigativního serveru Bellingcat, který se společně s týdeníkem Respekt na odhalení ruské tajné akce podílel, je Averjanova účast na vrbětické operaci důkazem, že byla nařízena přímo Kremlem. "Nebyla to rutinní mise, byla politicky velmi důležitá," uvedl Grozev v rozhovoru pro deník Aktuálně. Z analýzy telefonních záznamů velitele už dřív zjistil, že je ve spojení mimo jiné s kanceláří ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova

O Averjanovi se poprvé začalo víc mluvit na podzim roku 2019. Deník New York Times tehdy zveřejnil text, ve kterém popisoval fungování tajné jednotky 29155 v rámci GRU, která má za cíl "destabilizovat Evropu". Objevuje se tu poprvé i generálova fotka z roku 2017 ze svatby jeho dcery.

Snímek Andreje Averjanova z roku 2012.
Snímek Andreje Averjanova z roku 2012. | Foto: Odnoklassniki via Bellingcat

Mezi svatebčany byl i jeho podřízený, agent GRU Anatolij Čepiga. Muž podezřelý z pokusu o otravu dvojitého špiona Sergeje Skripala novičokem v britském Salisbury a rovněž z přípravy vrbětických explozí. 

Že Averjanov jednotce 29155 od roku 2013 velí, je veřejně dostupná informace. Další záznamy o jeho životě byly podle serveru Bellingcat odstraněny v době po jejím vzniku v roce 2009. Novinářům se je ale podařilo alespoň částečně odkrýt a shromáždit.

Záliba v nožích z Balkánu

Averjanov se narodil v Turkmenistánu, má nejméně dva bratry a v roce 1988 absolvoval vojenskou akademii v Taškentu, v tehdejším Sovětském svazu a dnešním Uzbekistánu. Se svou školou udržoval vztahy ještě dlouho po ukončení studia: psal do virtuálních ročenek nebo organizoval pomoc pro ve službě zraněné bývalé spolužáky. Přezdívalo se mu "Director 1", "Andrej Krym" nebo "Andrej Senež". 

V 90. letech už Averjanov žil v Rusku, poté přímo v Moskvě. Spolu s rodinou pobýval na ubytovně vojenské akademie ministerstva obrany, kde se školí většina příslušníků GRU. 

Podle serveru Rádio Svoboda nejspíš bojoval ve válkách v Čečensku a možná i Afghánistánu nebo bývalé Jugoslávii. Zejména Balkán je Averjanovi obzvlášť blízký. Jeho koníčkem byly údajně nože a podobné zbraně z tohoto regionu z 18. až 20. století. Editoval knihu, která je popisuje, sbírá je, a dokonce si jeden vlastní návrh zbraně nechal patentovat. Na rukojeti je vyobrazená květina hvozdík, jeden ze symbolů GRU (viz foto). 

Generála odhalila svatba dcery

Averjanov podle serveru Bellingcat dostal v roce 2015 nejvyšší státní vyznamenání Hrdina Ruska. Stejné pocty se dostalo i Čepigovi a také Alexandru Miškinovi, druhému z aktérů atentátu v Salisbury i českých výbuchů.

Generál GRU nyní oficiálně bydlí v postarším bytě poblíž kanceláří této vojenské rozvědky a jezdí starým ruským autem, popsal list New York Times. Ve skutečnosti ale Averjanov podle Bellingcatu pobývá v luxusním apartmánu na předměstí Moskvy a v minulosti vlastnil nejméně dva Land Rovery. 

Anatolij Čepiga na svatbě Averjanovy dcery.
Anatolij Čepiga na svatbě Averjanovy dcery. | Foto: mywed.com via Bellingcat

A luxusní byla i svatba jeho dcery, která se konala rok před pokusem o Skripalovu otravu. Díky množství fotek na sociálních sítích, ale i oficiální prezentaci firmy, která obřad naplánovala, se investigativním novinářům podařilo propojit Averjanova se Skripalovým travičem Čepigou.

Ten byl na svatbě se ženou a dvěma svými dětmi. Oba muži se podle Rádia Svoboda znají z Čečenska a jsou si nejspíš osobně blízcí. Ceremonie se konala na břehu jezera Senež nedaleko Moskvy (název je shodný s velitelovou přezdívkou) a na dohled stejnojmenné základny ruských jednotek Specnaz. Právě tito "zelení mužíčci" působili na anektovaném Krymu v roce 2014. 

Operace GRU ve Vrběticích, které generál Averjanov velel a při níž zemřeli dva čeští občané, způsobila závažnou diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou. Premiér Andrej Babiš ji označil za teroristický útok a chování Ruska následně odsoudili spojenci z NATO i Evropské unie. Kreml účast na výbuších popírá a českou reakci v podobě vyhoštění diplomatů označil za provokaci a akt nepřátelství.

Averjanův říjen roku 2014

7. října: Andrej Averjanov a další čtyři muži z jednotky 21955 ruské vojenské rozvědky GRU si z Moskvy kupují letenky do různých cílových destinací. Všechny jsou vzdálené několik hodin jízdy od Vrbětic. Generálmajor volí let z Moskvy do Vídně s příletem 13. října 2014 a odletem o dva dny později. Rezervuje ho pod jménem Andrej Overjanov. Přezdívky ostatních agentů se od skutečných jmen liší mnohem výrazněji.

13. října: Telefonní záznamy ukazují, že Averjanov přicestoval do Rakouska. Poté se signál ztrácí, znovu se připojil až o tři dny později. Server Bellingcat vychází z hypotézy, že velitel společně s dalším mužem jeli autem do Ostravy, kde přenocovali v hotelu Corrado. 

15. října: Averjanov zmeškal svůj zpáteční let.

16. října: V 9:25 dochází ve Vrběticích k první explozi.

17. října: Krátce po čtvrt na sedm večer si generálmajor kupuje na vídeňském letišti novou letenku a ve 22:46 odlétá zpět do Moskvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy