Česko nepožádalo o koordinovanou odpověď na Rusy, zní z Bruselu. Hamáček tvrdí opak

Zahraničí Lukáš Valášek Tereza Patočková Zahraničí, Lukáš Valášek, Tereza Patočková
Aktualizováno 19. 4. 2021 18:23
EU stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Jak ale dodal, země EU se nechystají koordinovaně vyhostit ruské diplomaty ze svého území. Česko reprezentované ministrem zahraničí Janem Hamáčkem (ČSSD) o to totiž ani nepožádalo. Hamáček ve vyjádření pro Aktuálně.cz ale tvrdí, že požádal o vyhoštění ruských zpravodajců.
Josep Borrell.
Josep Borrell. | Foto: Reuters

"Ne," byla Borrellova odpověď na dotaz novinářů, zda Česko na videoschůzce ministrů zahraničí států EU požádalo o hromadné vyhoštění ruských diplomatů z členských zemí jakožto akt solidarity s napadeným státem. Českou republiku reprezentoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ten post ministra zahraničí dočasně zastává potom, co nechal odvolat svého stranického konkurenta Tomáše Petříčka. Petříčka dlouhodobě kritizoval prezident Miloš Zeman, mimo jiné proto, že jako jediný ministr Babišovy vlády opakovaně protestoval proti přizvání Ruska k tendru na dostavbu Dukovan.  

Hamáček pro Aktuálně.cz tvrdí, že o podporu spojence požádal. Na schůzce prý řekl toto: "Dovolte mi využít tuto příležitost a požádat vás o solidaritu. Ať už v podobě prohlášení - společného evropského nebo jednotlivých členských států - nebo možného vyhoštění ruských zpravodajců z evropské půdy."

Podpory se Česku jmenovitě dostalo od Slovenska, Bulharska, Estonska a také Německa. Za situace, kdy mnozí čeští ústavní činitelé označili čin Ruska za akt státního terorismu, je ovšem taková reakce dle diplomatických zdrojů jen mírná.

Velká Británie v roce 2018 po srovnatelném konfliktu s Ruskem - pokusu o vraždu dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury - požádala o vyhoštění Rusů z dalších zemí a všechny jí vyšly vstříc. Tři diplomaty tehdy vyhostilo také Česko.

Opozice: Neuvěřitelné selhání

Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer uvedl, že postupu Jana Hamáčka nerozumí. "Nerozumím tomu. Ministr zahraničí má povinnost požádat a hájit životní zájmy ČR. V tomto smyslu musel oslovit naše partnery a spojence. Pokud by to neudělal, v kritickou chvíli by naprosto selhal," uvedl pro Aktuálně.cz.

"Zítra zasedá NAC (hlavní rozhodovací orgán NATO, pozn. red.)… Předpokládám, že zná svoje povinnosti, NATO není totalitní organizace a každy stát musí vystoupit především za sebe s tím, co zrovna řeší. A útok ve Vrběticích je přeci útok, který provedli vojáci cizí moci na našem výsostné území. Je proto povinností ministra věc zvednout a požádat spojence o součinnost," dodal ve vyjádření redakci Fischer.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je postup vlády neuvěřitelný a na Twitteru jej popsal jako selhání.

Také Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nad situací vyjádřila své znepokojení. "Nepožádání o koordinovaný unijní postup při vyhoštění ruských 'diplomatů' je důkazem, že tahle vláda nebere ruskou hrozbu vážně, a pak je velmi nebezpečná," napsala.

"Budeme se ptát na to, jak dnes postupoval pan vicepremiér Hamáček a zda požádal či nepožádal o solidaritu i ostatní evropské země v přístupu k Rusku," uvedl na brífiku Pirátů a STAN Vít Rakušan. Dodal, že pokud o solidaritu požádáno nebylo, je to chyba, ze které by se měl Jan Hamáček zodpovídat.

Proč Hamáček oznámil cestu do Moskvy, i když už o ruském útoku věděl?

Je to už druhý nevyjasněný krok Hamáčka v křesle ministra zahraničí. Aktuálně.cz informovalo, že minulou středu oznámil cestu do Moskvy, když už věděl, že administrativa Vladimíra Putina pravděpodobně stála za výbuchem ve Vrběticích a smrtí dvou Čechů. Tvrdil, že jede vyjednat dovoz dosud neschválené ruské vakcíny Sputnik do Česka. Jejím příznivcem je prezident Miloš Zeman.

Na jednání s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem chtěl Hamáček do Moskvy vzít i slovenského mimoparlamentního politika Andreje Danka. Toho často využívá kremelská propaganda. Danko dle ní pomohl dovézt ruskou vakcínu na Slovensko. Tam utajený dovoz vyvolal vládní krizi, která stála místo premiéra.

Vicepremiér nejprve tvrdil, že se o útoku dozvěděl až v pátek - cestu do Ruska oznámil ve středu. Pak připustil, že se už právě ve středu radil s českým velvyslancem v Rusku, který přicestoval do Prahy. Nakonec konstatoval, že do Ruska nikdy jet neplánoval a vše byl jen zastírací manévr vůči Rusku. Premiér Andrej Babiš takovou verzi ale na přímý dotaz nepotvrdil.

 

Právě se děje

Další zprávy