Vrbětice

O odškodnění za Vrbětice požádalo 9187 občanů, od státu dostali zatím 298 milionů korun

O odškodnění za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady, požádalo 9187 občanů. Ministerstvo vnitra zatím vyhovělo 8599 z nich, na odškodném dosud vyplatilo dohromady přes 298 milionů korun, uvedl ve středu úřad v tiskové zprávě. Obyvatelé obcí z okolí Vrbětic mohli stát žádat o odškodné od ledna do konce června.

Do poloviny června mohli své nároky uplatnit jen lidé, kteří měli mezi říjnem 2014 a říjnem 2020 trvalé bydliště v některé z dotčených obcí. Senátoři STAN se kvůli této podmínce obrátili na Ústavní soud, který část zákona zrušil. Nárok na odškodnění tak získali i lidé, kteří v obcích sice prokazatelně žili, ale neměli tam trvalý pobyt. Soud zároveň otevřel cestu k odškodnění lidí, kteří měli pobyt zapsaný na ohlašovně obecních úřadů.

Více než dvě třetiny všech žádostí lidé podle vnitra poslali hned během prvního měsíce platnosti zákona, tedy v lednu. Po rozhodnutí Ústavního soudu přišlo dalších 454 žádostí.

Zdroj: ČTK

Lidé z okolí Vrbětic dostali zatím odškodnění ve výši 269 milionů korun

Ministerstvo vnitra doposud vyplatilo obyvatelům obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, které byly zasaženy výbuchem dvou muničních skladů z roku 2014, zhruba 269 milionů korun. Sdělila to mluvčí ministerstva Hana Malá. Lidé podle ní podali přes 8500 žádostí, kladně již vnitro vyřídilo zhruba 93 procent z nich. Zákon o odškodnění za výbuchy platí od počátku roku, nároky je třeba uplatnit do 30. června.

Ministerstvo rozhodlo kladně o zhruba 7900 žádostech v celkové výši 281 milionů Kč. Proplatilo téměř 7300 nároků. Z důvodů úmrtí žadatelů muselo zastavit řízení u čtyř žádostí, 51 jich zamítlo. Aby lidé mohli nároky u resortu uplatnit, museli mít mezi říjnem 2014 a říjnem 2020 trvalé bydliště v některé z dotčených obcí.

Zdroj: ČTK

Opoziční strany shromáždily podpisy pro svolání schůze kvůli aféře kolem Polčáka

Opozice shromáždila dostatek poslaneckých podpisů pod žádost o svolání mimořádné schůze Sněmovny k aféře kolem postupu europoslance a advokáta Stanislava Polčáka (STAN) v kauze Vrbětice. Na plénu to dnes oznámil předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Žádost o svolání mimořádné schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců, SPD jich má polovinu. Další podpisy podle Okamury dodali poslanci hnutí ANO. Okamura uvedl, že Sněmovna by se měla zabývat "politickým podnikáním hnutí STAN".

Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a rezignoval na funkci místopředsedy STAN.

Zdroj: ČTK

Hrad skartoval předčasně i další tajné dokumenty kromě zprávy o Vrběticích, píše Český rozhlas

Prezidentská kancelář skartovala předčasně i další dva tajné dokumenty kromě zprávy o výbuchu ve Vrběticích. Vyplývá to z kontroly Národního bezpečnostního úřadu, uvedl v úterý Český rozhlas. Aktuálně.cz již dříve informovalo, že úřad bude jako přestupek řešit chyby dvou pracovníků Hradu při evidenci a předávání utajovaných dokumentů. Předčasnou skartaci materiálů postihuje zákon o archivnictví, jehož dodržování na Hradě prověřovalo ministerstvo vnitra. To ještě výsledky své kontroly nezveřejnilo. Představitelé Hradu podle rozhlasu na žádosti o vyjádření nereagovali.

Kontroly Národního bezpečnostního úřadu a vnitra v Kanceláři prezidenta republiky doporučil začátkem února sněmovní bezpečnostní výbor poté, co média upozornila na případ skartování tajného dokumentu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Ředitel úřadu Jaromír Kadlec řekl minulý týden Aktuálně.cz, že zprávu o Vrběticích Hrad skartoval omylem a předčasně v listopadu 2021. Podle úterních informací rozhlasu vyplývá z protokolu ke kontrole Národního bezpečnostního úřadu, že Hrad také předčasně zlikvidoval dva jiné tajné materiály na konci roku 2020. Čeho se dokumenty týkaly, není podle rozhlasu vzhledem ke stupni utajení jasné.

"Oba utajované dokumenty byly zničeny ještě před započetím běhu jejich skartační lhůty," píše se podle rozhlasu v protokole k výsledkům prověrky. Skartační lhůta má za účel ochránit dokument například i pro účel kontroly, řekl rozhlasu lektor Tomáš Bezouška z Institutu pro správu dokumentů, který je profesní organizací sdružující specialisty na tuto problematiku. Podle Bezoušky se Hrad předčasnou skartací dopustil minimálně přestupku.

Zdroj: ČTK

Polčák rezignoval na post místopředsedy STAN, nechce poškozovat hnutí

Europoslanec a advokát Stanislav Polčák rezignoval na funkci místopředsedy vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Informoval o tom dnes v tiskové zprávě STAN. Polčák reagoval na informace o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Tvrzení, že je odměna provizí za prosazení zákona, je podle něj nepravdivá a poškozuje hnutí STAN.

Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Politik zdůraznil, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později v ten den ale na twitteru oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů.

Zdroj: ČTK

Místopředseda hnutí STAN měl získat odměnu při vymáhání odškodnění za Vrbětice, odměny se vzdal

Europoslanec, advokát a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák měl od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích, uvedl server Seznam Zprávy. Politik zdůraznil, že starostové mu výši odměny ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Později ale oznámil, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů.

Seznam Zprávy napsaly, že výši odměny obce neznaly předem a někteří místní politici se domnívali, že pomoc je bezplatná. Europoslanec dopoledne uvedl, že se chce proti článku bránit, mnohá vyjádření podle něj neodpovídají skutečnosti. I starostové potvrdili, že výši odměny navrhli sami, interpretaci článku odmítli. Server na svém textu ale trvá.

Polčák uvedl, že v jeho případě se odměna z podílu rovná malé částce, drtivá většina jde na práci všech, kdo se na úspěšném zastupování obcí podíleli, podílejí a podílet budou při administraci veřejných zakázek a právní pomoci občanům, které zákon z odškodnění pominul.

O něco později Polčák, který čelil kritice některých politiků, oznámil, že se své části odměny vzdá. "Důležité je, že se k obcím a lidem v nich díky naší práci peníze dostaly. Jako politik se své části odměny přesto zříkám. Se starosty jsme se už domluvili, že bude uhrazena jen práce mých kolegů," napsal.

Zdroj: ČTK

Debatu o skartaci zprávy k Vrběticím Zeman kritizuje, chybu vidí na straně BIS

Za bouři ve sklenici vody označil prezident Miloš Zeman nynější diskuse o skartaci zprávy Bezpečnostní informační služby o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se podivil nad tím, že dokument adresovaný Hradu nebyl označen jako tajný, ale v nižším stupni jako důvěrný.

"Myslím si, ale to bych nevyčítal, to je chyba, která se že může stát, chyba BIS, že měla tuto zprávu, pokud ji přikládala takovou důležitost, označit jako tajnou. Mohu odpřisáhnout, protože jsem tu zprávu měl v ruce, že měla označení důvěrné," řekl Zeman. Několikrát uvedl, že skartační předpisy nezná, míní ale, že jsou odlišné pro tajné a pro důvěrné materiály. Prezident poukazoval na zveřejněné informace Kanceláře prezidenta republiky, podle nichž se nejednalo o omyl, ale skartace se uskutečnila podle řádu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat