Vrbětice

Sněmovna by o odškodnění za Vrbětice mohla jednat 30. července. Budovy bývalých skladů munice navrhuje premiér Babiš zbourat

Poslanecká sněmovna by mohla 30. července jednat o návrhu zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku před sedmi lety. Po prohlídce areálu bývalých muničních skladů a setkání se starosty obcí dotčených výbuchy to ve středu novinářům ve Slavičíně na Zlínsku řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Budovy bývalých skladů munice navrhuje zbourat, areál by podle něj mohl sloužit jako lesopark.

"Já jsem ráno mluvil s předsedou Sněmovny (Radkem) Vondráčkem (ANO), 30. července bude mimořádná schůze ohledně důchodů. Tak mě informoval, že by právě tenhle zákon mohl být schválen stejný den," řekl Babiš.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila návrh zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

Vláda na pondělním zasedání nakonec podpořila poslanecký návrh zákona o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku před sedmi lety. Na Twitteru to uvedl vicepremiér, ministr vnitra a předkladatel zákona Jan Hamáček (ČSSD). Předlohu nyní projedná sněmovna. "Udělám teď maximum pro urychlené schválení v Parlamentu," uvedl Hamáček.

Zákon počítá s odškodněním zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu dvou muničních skladů, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Normu předložila skupina poslanců ze všech frakcí vyjma SPD a KDU-ČSL v čele s Hamáčkem a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK

Hamáček podle šéfa ÚZSI neohrozil svým výrokem činnost rozvědky v Rusku

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) svým výrokem o stahování zpravodajců neohrozil činnost české civilní rozvědky v Rusku. Po středečním vyslechnutí šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla vzala toto jeho sdělení na vědomí sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI. V tiskové zprávě o tom dnes informoval předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Na výrok ministra vnitra z diskuse o kauze explozí muničního skladu ve Vrběticích upozornil server Seznam Zprávy. "My jsme těch posledních pár dnů seděli do noci na ministerstvu vnitra a seděli jsme tam se šéfy tajných služeb a dělali jsem vše pro to, aby ti lidé, o kterých teď hovoříte, nemuseli ani speciálem, ani autem, aby prostě o nich ruská strana nevěděla a v poklidu zmizeli, protože těm by asi nehrozila jen vyhoštění," uvedl Hamáček v České televizi.

Podle serveru tak mohl Hamáček poskytnout ruské straně návod, jak identifikovat příslušníky české rozvědky v době, kdy si země vzájemně vyhostily řadu diplomatů. Blažek uvedl, že stálá komise k záležitosti na svém středečním zasedání vyslechla Šimandla a vedla rozpravu. Poté vzala na vědomí Šimandlovu informaci, že výrok "nijak neohrozil činnost ÚZSI v Rusku".

Zdroj: ČTK

Hamáček zprostil ve vrbětické kauze mlčenlivosti šéfa rozvědky i policie

icepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s vrbětickou kauzou zprostil mlčenlivosti šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla a policejního prezidenta Jana Švejdara. Novinářům to řekl ve čtvrtek ve sněmovně. Po vypršení lhůty pro reakci na předžalobní výzvu se chystá podat žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži, že na interní schůzce hovořil o úmyslu "vyměnit mezinárodní skandál" kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.

Šéf rozvědky Šimandl vystoupil začátkem května na uzavřeném jednání sněmovny, která následovala po zveřejnění informací webu Seznam Zprávy. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška upozornil na zákonné ustanovení, podle kterého zpravodajci nemohli na plénu podávat informace v takovém rozsahu, a odkázal na příslušné komise. Hamáček ve čtvrtek bez dalších podrobností uvedl, že Šimandla i Švejdara zprostil mlčenlivosti.

Zdroj: ČTK

Hamáček chce pomocí speciálního zákona odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí vládě předloží navrhovaný postup, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic na Zlínsku. Nejjednodušším způsobem podle něj je speciální zákon schválený Parlamentem. Pokud vláda nalezne shodu, přistoupí vnitro k dalším krokům při přípravě odškodňovacího zákona. Hamáček to dnes řekl po jednání se zástupci postižených obcí.

"Z materiálu, který nám byl prezentován, je evidentní, že pokud by to stát měl řešit v rozsahu požadovaném zástupci obcí, nejjednodušším možným řešením je speciální zákon, který by přijal Parlament a tam by veškeré nároky obcí, občanů a vlastníků vypořádal," uvedl Hamáček.

Podle Hamáčka je třeba dořešit hloubkovou pyrotechnickou asanaci pozemků v okolí areálu. Vnitro už loni v létě předložilo vládě materiál, podle kterého by měly být vytvořeny fondy ve výši zhruba 100 milionu korun. Tehdy pro návrh ale nebyla politická podpora, proto byl stažen. Vnitro nyní návrh aktualizovalo a je o něm připraveno dále jednat, doplnil Hamáček.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem. Rusko obvinění odmítá.

Do Prahy dorazí pro diplomaty dva ruské vládní speciály, první v sobotu

Do Prahy by v následujících dnech měly pro ruské diplomaty a zaměstnance velvyslanectví přiletět dva letecké vládní speciály z Moskvy. První let by měl na pražském ruzyňském letišti přistát v sobotu v poledne, druhý je naplánován na pondělí. Přílet ruských speciálů ve čtvrtek potvrdila mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích rozhodlo o snížení obsazení ruské ambasády v Praze, opustit by ji do konce května měly desítky diplomatů a zaměstnanců.

První ruský speciál podle současných plánů dorazí na pražské letiště v sobotu ve 12:00, konkrétně půjde o ruské vládní letadlo Iljušin 96. Následovat by mělo odbavení cestujících na třetím terminálu letiště, odlet je pak naplánován na 14:30. V pondělí by pak po 13:00 měl do Prahy přiletět další ruský speciál, který ještě odpoledne vyrazí na cestu zpět do Moskvy. "Jde o charterové lety, může se to kdykoli změnit," podotkla Divíšková. Upozornila na to, že letiště nemá informace o počtu ani skladbě cestujících.

Zdroj: ČTK

Ruský velvyslanec požádal Hrad o pomoc se zachováním střední školy při ruské ambasádě

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij se v úterý sešel s kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem, informoval Pražský hrad. Zmejevskij žádal o pomoc s pobytovými povoleními pro zaměstnance střední školy při velvyslanectví Ruské federace v Praze, kterých se dotkne do konce května ohlášené vyhoštění z Česka. Podle ruské strany hrozí škole uzavření.

Mynář podle Hradu postoupí ruskou žádost ministerstvům zahraničních věcí a vnitra. "Obyčejní lidé a jejich děti se nesmí stát rukojmími stavu diplomatické relace mezi Českou republikou a Ruskou federací, což, jak je nutno upozornit, recipročně platí na obou stranách," uvedl Hrad. Diplomatická roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Zdroj: ČTK

České velvyslanectví v Moskvě propustilo k 21. květnu většinu Rusů, které zaměstnávalo, potvrdila médiím mluvčí MZV. Celkem bude výpovědí 79

Zdroj: ČTK
Pokračovat