Rusko trestá evropské státy za solidaritu s Českem. Opustit Moskvu musí osm diplomatů

Kateřina Šafaříková ČTK Kateřina Šafaříková, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2021 16:26
Rusko v reakci na solidaritu s Českem po odhalení operace ruských agentů ve Vrběticích rozhodlo o vyhoštění osmi diplomatů ze zemí střední a východní Evropy. Moskvu musí opustit tři Slováci, dva Litevci a po jednom zástupci Lotyšska, Estonska a Rumunska. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdily dva diplomatické zdroje.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - Moskva tím reaguje na vyhoštění Rusů ze zmíněných států. Právě Slovensko, baltské republiky a Rumunsko rozhodly v minulých dnech o vyhoštění ruských pracovníků ambasád ze svého území. Celkem se jednalo o osm lidí. Moskva tedy zatím reaguje symetricky, posílá domů stejný počet evropských diplomatů.

V sobotu 17. dubna se rozhořela diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.

Později české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko následně oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu". 

Zpravodajský web EUobserver v pondělí napsal, že v hlavních městech zemí EU pokračují rozhovory o vyhoštění dalších ruských diplomatů na výraz solidarity s ČR. V nadcházejícím týdnu by se podle něj k takovému kroku mohlo odhodlat i třeba Polsko. Mezi západoevropskými státy je však podle diplomatických zdrojů ochota zavést podobná opatření nižší.

Rumunsko navíc později upřesnilo, že vyhoštění jednoho ruského diplomata nebylo nutně projevem solidarity s Českem. "Toto rozhodnutí bychom učinili tak jako tak. Nemá to co do činění s tím, co se děje v dalších zemích EU," uvedl rumunský premiér Florin Citsu. 

Jinak hovoří Bulhaři, kteří vyjádřili "plnou solidaritu" s Českou republikou. Českým úřadům nabídli pomoc s vyšetřováním. "Chtěla bych vyjádřit plnou solidaritu s Českou republikou s ohledem na nezákonné jednání Ruské federace. Naše bezpečnostní složky jsou již v kontaktu s úřady v Praze, aby plně spolupracovaly na vyšetřování," napsala bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová na Twitteru.

Minimálně část vybuchlé munice z vrbětického skladu podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat patřila společnosti EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva. Ten přiznal, že dodával zbraně na Ukrajinu, a to i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě. Cílem GRU bylo patrně Gebreva poškodit. EMKO nicméně v úterý v bulharských médiích uveřejnilo prohlášení, podle nějž firma při dvojici výbuchů ve Vrběticícíh o žádné zboží nepřišla.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy