Foto: Vajíčko na zdi ruské ambasády i balící se diplomati. To jsou reakce na Vrbětice

Foto: Vajíčko na zdi ruské ambasády i balící se diplomati. To jsou reakce na Vrbětice
Poté, co vyšlo najevo a na veřejnost, že se ruští agenti podle vyšetřovatelů podíleli na  výbuchu muničního skladu a smrti dvou českých občanů ve Vrběticích, vyhostila Česká republika 18 ruských diplomatů.
Ti se museli sbalit a odletět do večerních hodin 19. dubna. Moskva na to zareagovala vyhoštěním dvaceti českých diplomatů, a na ambasádě v Moskvě tak zbylo jen pár českých pracovníků. Na ruském velvyslanectví v Praze je pořád přes sto zaměstnanců ruského státu s diplomatickým krytím.
Pro své lidi s diplomatickým krytím, jinak také špiony, jak upozorňuje česká tajná služba BIS, Rusko vyslalo armádní speciál. Stejně tak to udělala Česká republika. Vicepremiér Hamáček řekl, že vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v principu velvyslanectví paralyzuje. Skončil celý politický i hospodářský úsek, funguje konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce velvyslance.
Už první den po veřejném oznámení, že za výbuch mohou ruští agenti, se před velvyslanectvím sešly protestující skupiny. Jedna hájící ruské zájmy proti českým, druhá opačná.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 4. 2021 20:49
Osmnáct ruských pracovníků s diplomatickým krytím muselo opustit Českou republiku v reakci na výbuch a zabití dvou občanů ve Vrběticích v roce 2014. Rusko na oplátku z Moskvy vyhostilo tamní české pracovníky a ochromilo tím českou diplomacii. Před velvyslanectvím mezitím proběhly dva protesty.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 8 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy