Foto: Vajíčko na zdi ruské ambasády i balící se diplomati. To jsou reakce na Vrbětice

Foto: Vajíčko na zdi ruské ambasády i balící se diplomati. To jsou reakce na Vrbětice
Poté, co vyšlo najevo a na veřejnost, že se ruští agenti podle vyšetřovatelů podíleli na  výbuchu muničního skladu a smrti dvou českých občanů ve Vrběticích, vyhostila Česká republika 18 ruských diplomatů.
Ti se museli sbalit a odletět do večerních hodin 19. dubna. Moskva na to zareagovala vyhoštěním dvaceti českých diplomatů, a na ambasádě v Moskvě tak zbylo jen pár českých pracovníků. Na ruském velvyslanectví v Praze je pořád přes sto zaměstnanců ruského státu s diplomatickým krytím.
Pro své lidi s diplomatickým krytím, jinak také špiony, jak upozorňuje česká tajná služba BIS, Rusko vyslalo armádní speciál. Stejně tak to udělala Česká republika. Vicepremiér Hamáček řekl, že vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v principu velvyslanectví paralyzuje. Skončil celý politický i hospodářský úsek, funguje konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce velvyslance.
Už první den po veřejném oznámení, že za výbuch mohou ruští agenti, se před velvyslanectvím sešly protestující skupiny. Jedna hájící ruské zájmy proti českým, druhá opačná.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 4. 2021 20:49
Osmnáct ruských pracovníků s diplomatickým krytím muselo opustit Českou republiku v reakci na výbuch a zabití dvou občanů ve Vrběticích v roce 2014. Rusko na oplátku z Moskvy vyhostilo tamní české pracovníky a ochromilo tím českou diplomacii. Před velvyslanectvím mezitím proběhly dva protesty.
 

Právě se děje

Další zprávy