"Rusko je třeba potrestat, stojíme při vás." Spojenci vyjadřují Česku jasnou podporu

Zahraničí Domácí Zahraničí, Domácí
18. 4. 2021 12:38
Sobotní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o tom, že byli do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU, silně rezonuje i v zahraničí. Česku, které je také členem Evropské unie (EU) i Severoatlantické aliance (NATO), vyjádřily podporu třeba Spojené státy, Kanada nebo Ukrajina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Už v sobotu na zjištění českých bezpečnostních složek, o kterém informovali Babiš a Hamáček v sobotu na tiskové konferenci, reagovaly třeba USA nebo Lotyšsko. 

"Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty," napsal na Twitteru lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Ten také připomněl, že si exploze ve Vrběticích před sedmi lety vyžádala dva mrtvé. "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí, je trestuhodná, viníci musí být potrestáni," sdělil.

Slova podpory zazněla i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," napsala na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Velvyslanectví si také podle Bachusové váží kroků, na základě kterých Rusko musí nést následky svých nebezpečných činů na české půdě. Hamáček v sobotu oznámil, že Česko kvůli podezření z účasti ruských služeb na výbuchu ve Vrběticích vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví.

V neděli se přidaly další země, mezi nimi i Velká Británie. "Jsme odhodláni postavit osoby odpovědné za útok v Salisbury před soud a chválíme kroky českých úřadů, které činí totéž," uvedl v prohlášení tamní ministr zahraničí Dominic Raab s tím, že Rusko musí s takovými útoky přestat.

Raab tak připomněl útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury před třemi lety. Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrají podle fotografií a jmen z pasů po stejných mužích, kteří jsou podezřelí právě i z otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

Velká Británie podle Raaba "plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě".

Britský velvyslanec v Praze Nick Archer již v sobotu uvedl, že se britští představitelé vyjádří až následující den. V sobotu totiž Británie držela smutek kvůli úmrtí prince Philipa, vévody z Edinburghu.

Také slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok odsoudil "podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka". Ve vyjádření na Twitteru zdůraznil, že ČR představuje pro Slovensko nejbližšího souseda a spojence. Později se k němu přidala i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, podle níž Slovensko pozorně sleduje podezření z podvratných akcí, jež jsou vedeny ze zahraničí.

Česko má spojence také v Kanadě, jak vyplývá z prohlášení kanadského velvyslanectví v Praze. "Pozorně situaci sledujeme, Kanada a Česká republika stojí bok po boku jako spojenci v NATO," napsalo velvyslanectví pro server Deník N.

Na situaci reagovala rovněž Ukrajina, jejíž vztahy s Ruskem se v posledních dnech ještě stupňují. Tamní šéf resortu zahraničí Dmytro Kuleba ve svém vyjádření napsal, že Ukrajina dobře zná obdobné metody ze strany Ruska. "Podobné kroky by neměly zůstat nepotrestány," zdůraznil také.

Na události kolem Vrbětic a potažmo zejména vyhoštění 18 diplomatů reagují také všechna velká světová média. Třeba britský zpravodajský server BBC News a britské deníky, jako například The Guardian, na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou Sergeje Skripala.

Americká agentura AP v obsáhlé zprávě o vypovězení ruských diplomatů z Česka zdůrazňuje, že USA vyjádřily prostřednictvím své chargé d’affaires v Praze Jennifer Bachusové podporu. Agentura také připomíná, že české oznámení přišlo jen dva dny poté, co USA vyhostily 10 ruských diplomatů a uvalily sankce na desítky jednotlivců a firem. Napojení Ruska na explozi ve Vrběticích je tématem i pro německá či polská média.

Video: Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy