"Rusko je třeba potrestat, stojíme při vás." Spojenci vyjadřují Česku jasnou podporu

Sobotní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o tom, že byli do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU, silně rezonuje i v zahraničí. Česku, které je také členem Evropské unie (EU) i Severoatlantické aliance (NATO), vyjádřily podporu třeba Spojené státy, Kanada nebo Ukrajina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Už v sobotu na zjištění českých bezpečnostních složek, o kterém informovali Babiš a Hamáček v sobotu na tiskové konferenci, reagovaly třeba USA nebo Lotyšsko. 

"Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty," napsal na Twitteru lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Ten také připomněl, že si exploze ve Vrběticích před sedmi lety vyžádala dva mrtvé. "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí, je trestuhodná, viníci musí být potrestáni," sdělil.

Slova podpory zazněla i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," napsala na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Velvyslanectví si také podle Bachusové váží kroků, na základě kterých Rusko musí nést následky svých nebezpečných činů na české půdě. Hamáček v sobotu oznámil, že Česko kvůli podezření z účasti ruských služeb na výbuchu ve Vrběticích vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví.

V neděli se přidaly další země, mezi nimi i Velká Británie. "Jsme odhodláni postavit osoby odpovědné za útok v Salisbury před soud a chválíme kroky českých úřadů, které činí totéž," uvedl v prohlášení tamní ministr zahraničí Dominic Raab s tím, že Rusko musí s takovými útoky přestat.

Raab tak připomněl útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury před třemi lety. Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrají podle fotografií a jmen z pasů po stejných mužích, kteří jsou podezřelí právě i z otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

Velká Británie podle Raaba "plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě".

Britský velvyslanec v Praze Nick Archer již v sobotu uvedl, že se britští představitelé vyjádří až následující den. V sobotu totiž Británie držela smutek kvůli úmrtí prince Philipa, vévody z Edinburghu.

Také slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok odsoudil "podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka". Ve vyjádření na Twitteru zdůraznil, že ČR představuje pro Slovensko nejbližšího souseda a spojence. Později se k němu přidala i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, podle níž Slovensko pozorně sleduje podezření z podvratných akcí, jež jsou vedeny ze zahraničí.

Česko má spojence také v Kanadě, jak vyplývá z prohlášení kanadského velvyslanectví v Praze. "Pozorně situaci sledujeme, Kanada a Česká republika stojí bok po boku jako spojenci v NATO," napsalo velvyslanectví pro server Deník N.

Na situaci reagovala rovněž Ukrajina, jejíž vztahy s Ruskem se v posledních dnech ještě stupňují. Tamní šéf resortu zahraničí Dmytro Kuleba ve svém vyjádření napsal, že Ukrajina dobře zná obdobné metody ze strany Ruska. "Podobné kroky by neměly zůstat nepotrestány," zdůraznil také.

Na události kolem Vrbětic a potažmo zejména vyhoštění 18 diplomatů reagují také všechna velká světová média. Třeba britský zpravodajský server BBC News a britské deníky, jako například The Guardian, na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou Sergeje Skripala.

Americká agentura AP v obsáhlé zprávě o vypovězení ruských diplomatů z Česka zdůrazňuje, že USA vyjádřily prostřednictvím své chargé d’affaires v Praze Jennifer Bachusové podporu. Agentura také připomíná, že české oznámení přišlo jen dva dny poté, co USA vyhostily 10 ruských diplomatů a uvalily sankce na desítky jednotlivců a firem. Napojení Ruska na explozi ve Vrběticích je tématem i pro německá či polská média.

Video: Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

Další zprávy