Na výbuchu ve Vrběticích se podíleli ruští agenti, Česko vyhostí 18 diplomatů

Domácí Lukáš Valášek Domácí, Lukáš Valášek
Aktualizováno 17. 4. 2021 21:51
Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil v sobotu večer Andrej Babiš. Policie rovněž pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle fotografií jde o podezřelé z otravy Skripala v Británii.
Jan Hamáček a Andrej Babiš
Jan Hamáček a Andrej Babiš | Foto: ČTK

Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Zemi musí opustit do 48 hodin.

"V pátek večer jsme byli s vicepremiérem Hamáčkem jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země," řekl na večerní tiskové konferenci premiér. "Dnes jsme informovali pana prezidenta Zemana o tomto případu a navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu."

"Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," dodal. 

Při explozi došlo podle Babiše k obrovským materiálním škodám, k vážnému ohrožení a narušení životů mnoha místních obyvatel. "Ale především zde zahynuli dva naši spoluobčané, nic netušící nevinní otcové rodin. Chtěl bych ocenit naše bezpečnostní složky, Policii České republiky, a zejména Národní centrálu proti organizovanému zločinu, které v dnešní obtížné době covidové pandemie odvedly profesionální práci. Tento případ dál šetří orgány činné v trestním řízení," vysvětlil premiér.

Česká republika je podle něj svrchovaný stát a musí na tato bezprecedentní zjištění odpovídajícím způsobem reagovat. 

"Mě velmi mrzí, že takto zásadně utrpí česko-ruské vztahy. Nicméně jak už řekl pan premiér, Česká republika musí reagovat," řekl vicepremiér Jan Hamáček, podle kterého je Česko v podobné situaci jako například Velká Británie v případě pokusu o otravu v Salisbury roku 2018. 

"Jako ministr zahraničních věcí České republiky jsem se rozhodl vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb SVR a GRU. Do 48 hodin musí opustit Českou republiku 18 pracovníků ruské ambasády," dodal Hamáček.

Ministr vnitra, který je zároveň pověřený řízením resortu zahraničí, podotkl, že se tím osvětluje, proč nemohl komentovat dotazy spojené se svou cestou do Moskvy. "Společně s premiérem průběžně informujeme spojence, partnery v EU a NATO, a žádáme je o podporu."

Za výbuchem mohli stát muži, kteří se pokusili zabít Skripala

Policie rovněž pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, byli v říjnu 2014 v Praze a na Moravě. Podle týdeníku Respekt jde o členy ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina, tedy o ty samé muže, kteří se v roce 2018 v britském Salisbury pokusili zabít bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Dvojice patří ke zvláštní jednotce, která má za úkol provádět násilné akce v zahraničí.

Do Česka měli podle Respektu, který odkazuje na informace od policie, přiletět 13. října 2014 pravidelnou linkou z Moskvy. Při vstupu se prokázali pasy vystavenými GRU s falešnými jmény Ruslan Boširov a Alexandr Petrov, které použili také později v Británii. Přiletěli do Prahy, poté pobývali v hotelu v Ostravě,16. října pak odjeli do Rakouska a odletěli zpět do hlavního města Ruska.

Jako účel cesty uvedli návštěvu právě skladu ve Vrběticích, ke které se objednali, a to e-mailem zbaveným veškerých metadat - nebylo tedy možné určit, odkud byl odeslán. Použili také odlišné pasy, než pod kterými do Česka přicestovali, tentokrát se jmény Ruslan Tabarov a Nikolaj Popa. Vstup měli povolen od 13. do 17. října, sklad číslo 16 vybuchl 16. října v 9:25.

Policie sice nemá důkaz, že by byli muži během tohoto období ve Vrběticích opravdu přítomni, považuje to ale za vysoce pravděpodobné - hlavními indiciemi je jejich pobyt Česku v daném období, přesun na Moravu, kde se sklad nachází, žádost o návštěvu skladu, užití krycích pasů a také spojení s otravou agenta Skripala.

Policie: Rusové mohli chtít zničit zbraně zasílané na Ukrajinu

Podle policie mohla být motivem řízené exploze ve skladu snaha zabránit dodávce zbraní na Ukrajinu, která byla v té době ve válce s Ruskem, dodává Respekt. Ve zmíněném období se podle vyšetřovatelů měly ve Vrběticích vyskladňovat zbraně nakoupené bulharských obchodníkem se zbraněmi, které plánoval poslat ukrajinským silám.

"Kdyby tak byly zbraně znehodnoceny s pomocí výbušného zařízení umístěného do zásilky, poškodilo by to obchodníka v očích jeho partnerů," píše Respekt.

Podle policie ale možná došlo k výbuchu předčasně. "Výbušný systém se dosud nepodařil najít, protože vrbětický areál byl zcela zničený. K výbuchu zřejmě nemělo dojít v Česku, ale až později při transportu zbraní v jiné zemi," řekl Respektu zdroj dobře obeznámený s vyšetřováním.

V dalších verzích pracuje policie s tím, že explozi mohli nesprávnou manipulací způsobit dva zaměstnanci skladu, kteří při události zahynuli.

Investigativní organizace Bellingcat přitom upozorňuje, že v podobné době jako ve Vrběticích explodovaly i muniční sklady v Bulharsku. I tam existuje podezření, že výbuchy iniciovala podílela ruská jednotka 29155, které se připisují speciální operace, včetně pokusu o likvidaci Skripala.

I samotný bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev se stal cílem GRU. V roce 2015 se členové ruské rozvědky dle pozdějšího vyšetřování mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat a také bulharské policie podílli na dvou pokusech o otravu tohoto byznysmena.

Záhadný požár ve skladu číslo 16 a pak masivní výbuch

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014v 9.25 hodin. Aktuálně.cz má k dispozici fotografii, kterou pořídila kamera na vozu hasičů těsně před výbuchem. Požárníci tehdy jeli k teprve doutnající budově, aniž by kvůli nedostatečné dokumentaci znali smrtelné riziko, které jim hrozí.

V tu chvíli v budově leželo na 60 tun trhavin. Dvoje pancéřové dveře na obou stranách měla budova v tu chvíli otevřené, dva zbrojíři, kteří předtím uvnitř pracovali, nebyli k nalezení. Nešlo o žádný masivní požár, jen tmavý dým a několik žhavých kousků neznámé hmoty na trávě. 

Zhruba o 20 minut později ovšem nastala masivní exploze, která betonovou budovu rozmetala po okolí. Zbyla jen část obvodových zdí a třímetrový kráter.

Foto: Aktuálně.cz

Dle oficiálních soupisů uvnitř nebylo nic, co mohlo hořet a vytvořit dostatečnou teplotu k explozi jinak proti samovolnému výbuchu odolné munice. Budova byla rozdělena přepážkami na tři části. Na fotografii ale plameny šlehají pouze ze středové části. Tam podle dobového vyjádření zbrojařské firmy Imex byl uskladněný materiál, který těžko mohl vybuchnout sám.

"Ve středové sekci B byly uskladněny letecké motory bez náplní a několik beden dělostřelecké munice ráže 152 mm standardního provedení. Znalec nepochybně potvrdí, že tato munice se nemůže sama od sebe vznítit ani zahořet. Zbývající uložený materiál byl nehořlavý," konstatoval v roce 2018 právník Imex Radek Ondruš.

Dokořán byly pancéřové dveře nejen na začátku, ale i na konci budovy. Ze snímku je patrné, že před vraty sekce A leží rozžhavený kus neznámé hmoty. Několik centimetrových kousků je pak rozházených po trávníku před skladem. Z otvorů prvního oddílu se navíc valí hustý dým. I v něm byla podle Imexu dělostřelecká a protipěchotní munice v dřevěných bednách naimpregnovaných nehořlavou látkou.

V době exploze ve skladu byli dva zkušení zbrojíři - Vratislav Havránek a Luděk Petřík. Vozidlo, které nechali stát u budovy, výbuch odhodil a proměnil v těžko rozpoznatelnou hromadu šrotu.

Muži už ve chvíli pořízení fotografie s největší pravděpodobností nebyli schopni budovu opustit a uniknout tak vlastní smrti, i když předtím otevřeli oboje vrata. Podle Imexu s municí neměli na místě jakkoliv manipulovat. Ale pouze ji zkontrolovat a připravit k expedici. Proč před planmeny neutekli do bezpeční, není jasné.

Druhý sklad číslo 12 pak explodoval 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Video: Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

Další zprávy