Carles Puigdemont

Katalánští separatisté Puigdemont a Comín poprvé usedli v Evropském parlamentu

Do křesel poslanců Evropského parlamentu v pondělí poprvé oficiálně usedli dva katalánští separatisté Carles Puigdemont a Antoni Comín. Oba dva se ve Štrasburku účastní začínajícího plenárního zasedání EP, uvedla agentura Reuters. Španělský soud přitom před pár dny požádal europarlament, aby Puigdemonta i Comína zbavil imunity. Oba politici jsou už přes dva roky na útěku před španělskou justicí, která je viní ze vzpoury kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Do Evropského parlamentu byli zvoleni loni v květnu.

"Je to pro nás historický den," řekl v pondělí Puigdemont reportérům před budovou Evropského parlamentu. "Jsme tu, abychom lidem připomněli, že katalánská krize není vnitřní záležitostí, ale záležitostí evropskou," dodal politik, který nyní žije v Belgii. Soudní dvůr Evropské unie teprve loni na konci prosince potvrdil, že oba dva mohou v europarlamentu zasednout.

Zdroj: ČTK

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Pokračovat