reklama
 
 

Katalánský expremiér Puigdemont byl zadržen v Německu. V Barceloně protestovaly desetitisíce lidí

Aktualizováno 25. 3. 2018 23:44
Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont byl na cestě z konference ve Finsku do Belgie.

Berlín - Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici, byl v neděli zadržen v Německu. Jak uvedl advokát Jaume Alonso-Cuevillas na twitteru, Puigdemonta němečtí policisté zadrželi, když překročil hranici z Dánska. Poté jej policisté převezli do cely, kde bude čekat na rozhodnutí soudu o případném uvalení vazby. Tisíce katalánských separatistů vyrazily v reakci na jeho zadržení do ulic Barcelony, demonstranti se na několika místech střetli s policií.

Expremiér je ve Španělsku obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Německý policejní mluvčí uvedl, že na základě evropského zatykače vydaného Španělskem byl Puigdemont "zadržen dnes v 11:19 dálniční policií ze (severní spolkové země) Šlesvicka-Holštýnska".

Policisté ho zajistili nedaleko dálnice A7, která vede z Dánska do Německa. Puigdemont po ní projížděl na cestě do Belgie z Finska.

Desetitisíce lidí vyšlo do ulic Barcelony

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury. Jakmile severská země obdržela od Španělska mezinárodní zatykač, Puigdemont z Finska odjel. Přes Dánsko a Německo se chtěl údajně dostat do Belgie, kde od loňska žije v exilu.

Podle agentury DPA jej po zadržení policie převezla do věznice ve městě Neumünster. Zástupce prokuratury DPA řekl, že soud by měl zřejmě v pondělí rozhodnout o tom, zda bude Puigdemont po dobu zvažování španělské žádosti umístěn ve vazbě.

Fakt, že byl Puigdemont zadržen právě v Německu, hojně komentují španělští uživatelé sociálních sítí. Často například zmiňují, že naposledy vydalo tehdy nacistické Německo katalánského premiéra do Španělska během druhé světové války. Šlo o Lluíse Companyse, který před pučistickými jednotkami Franciska Franka utekl do Francie. Po obsazení Německem tam ale byl gestapem zatčen, vydán do Španělska a tam v roce 1940 popraven.

V Barceloně vyrazily v neděli odpoledne do ulic desetitisíce lidí. Část demonstrantů se v Barceloně střetla s policejními těžkooděnci ve snaze dostat se k sídlům úřadů. Informoval o tom list La Vanguardia, podle něhož bylo nejméně 17 lidí při demonstracích zraněno.

Lidé s katalánskými vlajkami a transparenty vyzývajícími k propuštění Puigdemonta a dalších "politických vězňů" se vydali k barcelonským sídlům evropských institucí a k německému konzulátu. Policisté se pokoušeli zahradit průvodům cestu za pomoci obušků, někteří účastníci se však nechtějí podřídit výzvám policie k ukončení protestu.

Patrně k nejnásilnějšímu střetu došlo poblíž sídla regionální katalánské vlády, kde bylo podle údajů zdravotnické služby zraněno 17 lidí, většinou lehce. Policie zadržela nejméně tři demonstranty. Další skupiny protestujících daly svůj nesouhlas najevo zablokováním několika velkých silnic v Barceloně a okolí. Protesty proběhly ve městech Girona, Lleida či Tarragona.

Ministři v exilu se přihlásí na policii

Po zadržení Puigdemonta se bývalí ministři jeho vlády hodlají vydat policii ve státech, kde se dosud ukrývali před španělskou justicí. Podle listu La Vanguardia se rozhodli spolupracovat s úřady, které již obdržely evropský zatykač vydaný Španělskem.

Britská policie v neděli oznámila, že již má zatykač na bývalou ministryni školství Claru Ponsatíovou, která od loňského obvinění ze vzpoury pobývá ve Skotsku, kde přednáší na univerzitě. Její právník deníku potvrdil, že se sama přihlásí na policii.

Podobný krok již učinila také čtveřice dalších uprchlých politiků, kteří pobývají v Belgii. "Ministři v exilu spolupracují s belgickou justicí," oznámila podle rozhlasové stanice RAC1 mluvčí katalánské separatistické strany PDeCAT Maria Senserrichová.

Evropský zatykač na katalánské politiky vydal španělský soud v pátek poté, co byli kvůli snahám o nezávislost regionu obžalováni ze vzpoury. Belgická policie již jejich případy řešila v listopadu, kdy se Puigdemont a spol. vydali policii na základě tehdejšího evropského zatykače. Než však belgické úřady, které ponechaly politiky na svobodě, žádost o vydání posoudily, Madrid zatykač zrušil. Nyní jej vydal znovu.

autoři: Zahraničí, ČTK | 25. 3. 2018 12:52

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama