Lidé ve Španělsku volali po propuštění katalánských politiků. Na protest jich dorazily desítky tisíc

ČTK ČTK
14. 7. 2018 21:51
Desetitisíce lidí v sobotu zaplnily ulice Barcelony při demonstraci za propuštění devíti katalánských separatistických politiků, které policie zadržuje kvůli obvinění ze vzpoury. Devítce politiků hrozí až 25 let vězení v souvislosti s loňským uspořádáním nepovoleného referenda o nezávislosti Katalánska a následným pokusem o vyhlášení samostatnosti. Demonstranti v sobotu požadovali kromě propuštění politiků také možnost návratu těch, kteří uprchli do zahraničí. Mezi nimi je i bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont. Toho německý soud ve čtvrtek povolil vydat do Španělska na základě obvinění ze zpronevěry veřejných financí, nikoli však na základě obvinění ze vzpoury.
Lidé ve Španělsku volali po propuštění katalánských politiků.
Lidé ve Španělsku volali po propuštění katalánských politiků. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy