Lidé ve Španělsku volali po propuštění katalánských politiků. Na protest jich dorazily desítky tisíc

ČTK ČTK
14. 7. 2018 21:51
Desetitisíce lidí v sobotu zaplnily ulice Barcelony při demonstraci za propuštění devíti katalánských separatistických politiků, které policie zadržuje kvůli obvinění ze vzpoury. Devítce politiků hrozí až 25 let vězení v souvislosti s loňským uspořádáním nepovoleného referenda o nezávislosti Katalánska a následným pokusem o vyhlášení samostatnosti. Demonstranti v sobotu požadovali kromě propuštění politiků také možnost návratu těch, kteří uprchli do zahraničí. Mezi nimi je i bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont. Toho německý soud ve čtvrtek povolil vydat do Španělska na základě obvinění ze zpronevěry veřejných financí, nikoli však na základě obvinění ze vzpoury.
Lidé ve Španělsku volali po propuštění katalánských politiků.
Lidé ve Španělsku volali po propuštění katalánských politiků. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 32 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy