Puigdemont zůstane ve vazbě v Německu. O případném vydání musí rozhodnout soud vyšší instance

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 22:03
Podle německých médií justice tento týden pravděpodobně o vydání katalánského politika ještě nerozhodne.
Carles Puigdemont
Carles Puigdemont | Foto: Reuters

Berlín - Situace kolem obžalovaného katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, který byl v neděli zadržen v Německu, podle spolkové vlády nezatěžuje vztahy se Španělskem. Rozhodnout o případném vydání pětapadesátiletého politika musí německá justice.

Okresní soud v severoněmeckém Neumünteru v pondělí oznámil, že Puigdemont zůstane do rozhodnutí soudu vyšší instance o případné extradici ve vazbě. Podle německých médií justice tento týden pravděpodobně o vydání katalánského politika ještě nerozhodne.

"Ne," odpověděl mluvčí vlády Steffen Seibert stroze na dotaz, jestli případ nezatěžuje vzájemné vztahy se Španělskem, kde v neděli kvůli zadržení Puigdemonta demonstrovaly desetitisíce Katalánců.

Věc je v rukou justice

Seibert zdůraznil, že nyní je celá záležitost v rukou justice nejsevernější spolkové země Šlesvicka-Holštýnska, kde byl Puigdemont zadržen. "Španělsko je demokratický právní stát a přesvědčením německé vlády zůstává, že katalánský konflikt musí být vyřešen v rámci španělského právního a ústavního pořádku," nechal se také slyšet.

Mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth zase uvedl, že i Puigdemont má možnost ve spolkové republice požádat o azyl. Informaci o tom, že by tak učinil, ale nemá.

Puigdemont, který usiloval o nezávislost Katalánska, ve Španělsku čelí obžalobě ze vzpoury. Takový trestný čin sice německý právní řád nezná, podle zdejšího ministerstva spravedlnosti to ale neznamená, že by Puigdemont nemohl být vydán. Zásadní totiž není pojmenování trestného činu, ale jeho obsah. K vydání katalánského politika by tak zřejmě mohla stačit podobnost španělského trestného činu vzpoury s německým trestným činem velezrady.

"Vypadá klidně a vyrovnaně"

Soud v pondělí musel nejprve přezkoumat Puigdemontovu totožnost a dále bude řešit také to, jestli politik bude muset do vydávací vazby. O případném vydání do Španělska ale zřejmě justice ve Šlesvicku-Holštýnsku tento týden nerozhodne. Zároveň by její rozhodování nemělo překročit obvyklou lhůtu 60 dní.

Okresní soud v Neumünsteru mezitím potvrdil, že bývalý katalánský zatím zůstane ve vazbě. "Vypadal klidně a vyrovnaně," řekl novinářům vrchní státní zástupce Georg Güntge na dotaz, jak Puigdemont před soudem působil.

S tím, že by Puigdemont mohl dočasně skončit v německé vazbě, počítal jako s jednou z variant jeho právník Jaume Alonso-Cuevillas. Řekl to katalánské televizi TV3 s tím, že chce prověřit všechny možnosti.

Někdejší katalánský premiér byl v Německu zadržen v neděli, když autem cestoval z Finska do Belgie, kde žije v exilu. Na návštěvě Finska byl vůdce katalánských separatistů od čtvrtka kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. V severoevropské zemi jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která ho spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury.

Belgie o zatčení exministrů nežádá

Belgická prokuratura o zatčení tří katalánských exministrů, kteří pobývají v Belgii a na něž v pátek vydal španělský soudce eurozatykač kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, nežádá. Informoval o tom dnes deník El País.

Belgická prokuratura se neobává, že by exministři Meritxell Serretová, Toni Comín a Lluís Puig uprchli a nedostavili se k případnému výslechu. Zatím ale předvoláni nebyli, protože jejich advokáti spolupracují s místní justicí. Tamní prokuratura také požádala o více informací k eurozatykači.

Všichni tři politici byli členy katalánské vlády Carlese Puigdemonta do loňského října, než ji Madrid kvůli jejím snahám o nezávislost Katalánska sesadil. Minulý týden vůči nim vznesl španělský soudce obžalobu, v případě Comína a Puigdemonta ze vzpoury a zpronevěry, v případě Serretové a Puige jen ze zpronevěry. Té se měli členové bývalé katalánské vlády dopustit tím, že ze státních peněz uspořádali referendum o nezávislosti Katalánska. Takové hlasování podle Madridu odporuje španělské ústavě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy