Katalánsko se vyhnulo předčasným volbám, parlament si zvolil za premiéra Quima Torru

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2018 20:34
Torra v úřadu vystřídá Madridem sesazeného Carlese Puigdemonta. Nyní musí sestavit vládu.
Nově zvolený katalánský premiér Quim Torra.
Nově zvolený katalánský premiér Quim Torra. | Foto: ČTK

Barcelona - Novým katalánským premiérem se stal separatistický poslanec Quim Torra, kterého dnes zvolil parlament této autonomní oblasti Španělska. Pětapadesátiletý právník a nakladatel byl v dnešním druhém kole zvolen prostou většinou; sobotním kolem, kdy byla potřeba absolutní většina, neprošel.

Pokud by Torra neuspěl, čekaly by region další předčasné volby. Španělský premiér Mariano Rajoy dal najevo, že hodlá usilovat o porozumění s novým lídrem regionu.

Torra získal 66 hlasů od dvojice hlavních separatistických stran Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánské levice Katalánska (ERC), proti bylo 65 poslanců opozičních stran.

Čtveřice příslušníků malé radikálně separatistické Kandidátky lidové jednoty (CUP) se stejně jako v sobotu zdržela, protože Torru nepodporuje a jeho navržení považuje za příliš velký kompromis s politikou španělské vlády. Členové CUP podporovali pouze opětovnou kandidaturu sesazeného expremiéra Carlese Puigdemonta, která ale kvůli jeho pobytu v zahraničí nebyla z právního hlediska možná.

Ke zvolení v prvním kole Torra potřeboval absolutní většinu hlasů, která v zákonodárném sboru se 135 křesly činí 68 hlasů. V sobotu mu tak ke zvolení dva hlasy chyběly. Nyní stačila prostá většina.

Torra, jehož na premiéra doporučil Puigdemont, v prvním projevu po zvolení řekl, že stejně jako jeho předchůdce hodlá vést region k nezávislosti. "Oceňuji výsledek hlasování a velkorysost premiéra Puigdemonta. Ať žije svobodné Katalánsko," řekl podle listu El País.

Jeho nejbližším úkolem bude sestavit vládu, čímž by měla skončit přímá správa, kterou teď nad Katalánskem vykonává Madrid. K tomuto bezprecedentnímu kroku přistoupil kabinet španělského premiéra Mariana Rajoye se souhlasem horní komory parlamentu kvůli snaze regionu odtrhnout se od Španělska.

Puigdemont čeká na vydání do Španělska

Sesazené katalánské vedení pak španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Několik exministrů je ve vazbě, zatímco Puigdemont je v Německu, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.

Torra prohlásil, že jeho první kroky ve funkci povedou ve středu právě za Puigdemontem, kterého označil za "legitimního premiéra" a jeho zvolení do premiérské funkce stanovil jako jeden z cílů své budoucí vlády.

Rajoy dnes komentoval volbu Torry slovy ve smířlivém duchu s tím, že mu půjde o "porozumění a shodu" jeho vlády s novou katalánskou reprezentací. "Budu jej soudit podle budoucích činů," odmítl Rajoy podle listu La Vanguardia vyjádřit se k minulým prohlášením Torry, který několikrát volil velmi nelichotivá slova na adresu Madridu. Španělský premiér přitom jakákoli jednání o návrzích katalánských separatistů dlouhodobě odmítá.

Rajoy bude tento týden o situaci v Katalánsku jednat s lídry dvou dalších velkých parlamentních stran, socialistů a Ciudadanos, které obě na podzim podpořily aktivaci ústavního článku 155 umožňujícího převzetí pravomocí regionální správy.

Šéf v průzkumech nejsilnější španělské strany Ciudadanos Albert Rivera přitom navrhuje, aby si Madrid ponechal kontrolu nad katalánskými úřady i po sestavení regionálního kabinetu, neboť Torrovy výroky podle něho hrozí opakováním snahy o odtržení Katalánska.

 

Právě se děje

Další zprávy