Katalánský parlament zrušil volbu premiéra. Kandidát je vazbě kvůli obvinění ze vzpoury

ČTK ČTK
24. 3. 2018 15:19
Separatistický exministr Jordi Turull, který je hlavním kandidátem, byl v pátek stejně jako další členové bývalého vedení regionu poslán do vazby kvůli obžalobě ze vzpoury.
Demonstrant v Barceloně s maskou znázorňující Carlese Puigdemonta.
Demonstrant v Barceloně s maskou znázorňující Carlese Puigdemonta. | Foto: Reuters

Barcelona - Předseda katalánského parlamentu Roger Torrent zrušil plánované hlasování o novém premiérovi tohoto autonomního španělského regionu.

Kandidátem byl separatistický exministr Jordi Turull, který byl v pátek stejně jako další členové bývalého vedení regionu poslán do vazby kvůli obžalobě ze vzpoury. Informovala o tom španělská média.

"Dnes by Turull získal hlasy pro zvolení premiérem, ale je ve věznici," prohlásil šéf klubu nejsilnější separatistické koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) Quim Torra, podle něhož španělský nejvyšší soud nepřípustně zasáhl do výkonu Turullovy politické funkce.

Chyběly čtyři hlasy

Turull neuspěl v prvním kole volby, které se konalo ve čtvrtek. Tehdy jej nepodpořila nejmenší separatistická strana Kandidátka lidové jednoty (CUP), bez jejíchž čtyř hlasů nemají stoupenci nezávislosti Katalánska potřebnou většinu 68 hlasů ve 135členném sboru.

Torra naznačil, že na druhý pokus by zvolení vyšlo, ačkoli CUP se ke svému plánovanému postupu jednoznačně nevyjádřila.

Turull byl v pátek spolu s dalšími 12 politiky obžalován kvůli loňské snaze o vyhlášení nezávislosti Katalánska. Mezi obžalovanými je podle místních médií i uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont či bývala šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová.

Nejvyšší soud uvalil vazbu na Turulla, Forcadellovou a trojici dalších politiků, kteří se k soudnímu jednání dostavili. Ostatní již byli ve vazbě, nebo jsou jako Puigdemont na útěku. Mezinárodní zatykač, který na něj španělský soudce v pátek obnovil, dnes obdrželo Finsko, kde Puigdemont dočasně pobývá.

Rozhodnutí o obžalobě vyvolalo v Barceloně a dalších katalánských městech masové demonstrace, při nichž bylo zraněno přes 20 lidí.

Puigdemont je ve Finsku

Puigdemont žije od loňského roku v exilu v Belgii, od čtvrtka je však na návštěvě Finska kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Španělsko obratem požádalo Finsko o jeho vydání na základě mezinárodního zatykače. 

Finské úřady prohlásily, že jakmile policie dopadne Puigdemonta, bude zahájen běžný proces vydání. Podle nich však tamní policie v současné chvíli nemá informace o jeho pobytu.

Puigdemontův právník Jaume Alonso-Cuevillas v rozhovoru se španělskou rozhlasovou stanicí Catalunya Radio již dříve řekl, že jeho klient se sám dostaví na policii. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení.

Demonstranti se v Barceloně střetli s policií. Nejméně 20 lidí bylo zraněno

Demonstranti se v Barceloně střetli s policií. Nejméně 20 lidí bylo zraněno | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19 a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až  zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyovo letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy