Křeslo v Bruselu získal i katalánský expremiér Puigdemont v exilu a politik ve vězení

ČTK ČTK
27. 5. 2019 22:21
Křeslo v Evropském parlamentu získali i tři katalánští separatisté, z nichž dva jsou v exilu a jeden ve vězení: bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a člen tehdejšího kabinetu Toni Comín. Puigdemont a Comín žijí v Belgii a jsou obviněni ze vzpoury kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska 1. října 2017 a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti; Junqueras je ze stejného důvodu ve vazbě ve Španělsku. Zatím není jasné, zda se mandátu budou moci ujmout, napsala dnes agentura AP.
Foto: Reuters

Puigdemont a Comín kandidovali za formaci Společně za Katalánsko (JxCat), která získala nejvíce hlasů v Katalánsku. Comín za Republikánskou levici Katalánska (ERC) na společné kandidátce spolu s baskickými a galicijskými separatisty. Tato volební koalice získala 5,8 procent hlasů, zatímco JxCat 4,6 procent hlasů.

Zda se trojice katalánských politiků bude moci mandátů ujmout bude záviset na řadě soudních a parlamentních rozhodnutích, napsala agentura AP, podle níž se v lepší pozici paradoxně nachází Junqueras.

Zvolení španělští europoslanci si musí v Madridu osobně vyzvednout pověřovací listinu a složit přísahu před ústřední volební komisí. Pokud by tak Puigdemont a Comín učinili, hrozí jim zatčení.

Junqueras byl už minulý měsíc zvolen poslancem španělského parlamentu a španělský nejvyšší soud mu povolil opustit vězení a zúčastnit se ustavujícího zasedání parlamentu. Ten mu ale později mandát pozastavil kvůli tomu, že ho soudí nejvyšší soud kvůli obvinění ze vzpoury a je ve vazbě.

Podle Evropského parlamentu závisí na španělské ústřední volební komisi, zda Junquerase na konečném seznamu španělských europoslanců nechá. Nakonec bude záviset na stejném senátu nejvyššího soudu, zda mu povolí opustit vězení, aby mohl složit přísahu.

Není ale jasné, zda i v tomto případě nebude mandát pozastaven na základě zákona o trestním stíhání, anebo jestli se evropským poslancem stane - symbolicky, protože z vězení volit nemůže. Junqueras minulý týden agentuře AP řekl, že bude hájit svá práva "na všech úrovních a u všech možných soudních institucí".

 

Právě se děje

před 47 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy