Španělsko obžalovalo ze vzpoury třináct katalánských politiků. Je mezi nimi i expremiér Puigdemont

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2018 12:11
Mezi obžalovanými je uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont nebo bývala šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena v pátek obžaloval ze vzpoury 13 katalánských politiků kvůli jejich loňským snahám o nezávislost Katalánska. 

Těm, kteří se v pátek dostavili k soudu, hrozí ještě tento pátek uvalení vazby. Ostatní jsou buď už ve vazbě, nebo na útěku. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení, pokud nebyla ozbrojená.

Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska mimo jiné uspořádáním protiústavního říjnového referenda o nezávislosti této autonomní oblasti.

Ke španělskému nejvyššímu soudu se v pátek nedostavila jedna z předvolaných - členka vedení separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC) Marta Roviraová, která odjela do zahraničí. "Exil bude tvrdá cesta, ale je to jediná možnost, jak si mohou uchovat svůj politický hlas," vysvětlila Roviraová, proč se jako jedna z obžalovaných nedostavila k soudu.

Ze vzpoury a zneužití veřejných fondů (k uspořádání referenda) jsou dále obžalováni také katalánský expremiér Carles Puigdemont, který pobývá v Belgii, místopředseda bývalé katalánské vlády Oriol Junqueras (od loňského listopadu je ve vazbě) a sedm exministrů Joaquim Forn (ve vazbě od listopadu), Jordi Turull (kandidát na nového premiéra regionu), Raül Romeva, Josep Rull, Dolors Bassaová, Antoni Comín a Clara Ponsatíová (oba posledně zmínění jsou také v cizině).

"Jen" ze vzpoury jsou kromě Roviraové obžalováni i  bývala šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová, členka vedení strany Republikánská levice Katalánska (ERC), a dva separatističtí lídři Jordi Sánchez a Jordi Cuixart. Ti se oba nachází ve vazbě už od poloviny loňského října.

Většina z obžalovaných se v pátek k soudu nemusela dostavit osobně. Sdělení obžaloby si za ně vyslechli jejich advokáti.

Očekává se, že soudce v pátek opět vydá evropský zatykač na Carlese Puigdemonta a další exministry a politiky, kteří jsou v cizině.

Video: Španělsko dostalo facku, radoval se po volbách sesazený katalánský premiér

Sesazený premiér Katalánska Puigdemont oslavoval v exilu výsledek regionálních voleb. V nich zvítězily strany, které chtějí samostatnost Katalánska. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy