Archiv: Alena Schillerová

Zeman přijde do sněmovny podpořit rozpočet se schodkem 320 miliard, uvedla Schillerová

Prezident Miloš Zeman ubezpečil ministryni financí Alenu Schillerovou, že přijde 11. listopadu podpořit vládní návrh státního rozpočtu na příští rok do sněmovny. Schillerová to řekla po jednání s prezidentem v Lánech. Debata byla podle ní velmi technická, prezidenta zajímaly jako obvykle investice či platy státních úřadníků. 

Zeman podle Schillerové podporuje návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy, ale jen dočasně. "Prezident řekl, že sazby 15 a 23 procent podpoří, ale dal si podmínku na dva roky," podotkla. Teprve poté se podle ní bude mluvit o správném daňovém mixu. Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jana Hamáček předkládá návrh sazby 19 a 23 procent.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil sněmovně, aby schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Na příjmech má stát vybrat 1488 miliard korun a vydat má 1808 miliard. Schodek tak má činit 320 miliard. Návrh rozpočtu nezahrnuje zrušení superhrubé mzdy, s nímž vládní koalice počítá.

Zdroj: ČTK

Zeman podle Schillerové podporuje rozpočet se schodkem 320 miliard

Prezident Miloš Zeman podporuje návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, který předložilo ministerstvo financí. Po jednání s prezidentem na zámku v Lánech to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Prezident se podle ní v pondělí nezúčastní videokonferenčního jednání o návrhu rozpočtu ve vládě, přijde ale kabinet podpořit na první čtení zákona ve Sněmovně.

"Ano, v podstatě řekl mi, že rozumí tomu, že ta doba si to žádá. Navíc vidíte, že jsme v druhé vlně koronavirové krize," řekla Schillerová na dotaz, zda prezident návrh rozpočtu podporuje. "Řekl, že vládu přijde podpořit na první člení státního rozpočtu do parlamentu," dodala.

Zdroj: ČTK

Schillerová počítá kvůli superhrubé mzdě s jarní novelou rozpočtu

Vláda dál počítá se zrušením superhrubé mzdy, i když její dopad není zahrnut do návrhu rozpočtu na příští rok. Po pátečním projednání návrhu rozpočtu v koalici ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla novinářům, že kabinet udělá vše pro to, aby byla superhrubá mzda zrušena k 1. lednu. Na jaře by pak mohl být zákon o hospodaření státu novelizován. Do legislativy chce návrh na zrušení superhrubé mzdy kabinet dostat pozměňovacím návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) k daňovému balíčku.

Zdroj: ČTK

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun, ale kvůli koronaviru se nejspíš zvýší

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí, kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru.

Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun. Schillerová počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření.

"Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku," řekla ČT Schillerová.

V neděli bude rozpočet na příští rok a související daňové změny probírat expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: ČTK , Domácí