V pondělí se mělo na Hradě opět jednat o důchodech. Hnutí ANO řeklo, že už nepřijde

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2024 13:52
Opoziční hnutí ANO zrušilo účast na plánovaném pondělním jednání o důchodové reformě, oznámila v pátek Kancelář prezidenta republiky (KPR). Další jednání v současném formátu, tedy se zástupci ANO a koalice, považuje nyní prezident Petr Pavel za bezpředmětné, nicméně plánovanou schůzku a návazná jednání i při absenci opozičního subjektu zachová.
V pondělí měli politici jednat např. o předčasných odchodech do důchodu u náročných profesí, všechny strany si měly vzájemně dodat podklady. Kromě ANO to také všichni udělali.
V pondělí měli politici jednat např. o předčasných odchodech do důchodu u náročných profesí, všechny strany si měly vzájemně dodat podklady. Kromě ANO to také všichni udělali. | Foto: Radek Bartoníček

Pavel s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a s trojicí zástupců ANO o penzijní reformě poprvé jednal 28. března. Oznámil poté, že se všechny strany shodly, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. Opoziční hnutí následně shodu popíralo.

V pondělí měli politici hovořit například o předčasných odchodech do důchodu u náročných profesí, všechny strany si podle Pavla měly vzájemně dodat podklady. Hrad tento pátek uvedl, že materiály zúčastněné strany dodaly v termínu s výjimkou právě hnutí ANO.

Pavel vyjádřil zklamání z rozhodnutí ANO neúčastnit se jednání. Prezident podle Hradu vnímá téma jako celospolečensky důležité a dlouhodobé, proto se snažil vytvořit prostor pro politickou diskusi vlády a opozice.

Pondělní termín jednání i jeho obsah byl na minulé schůzce podle kanceláře prezidenta odsouhlasen všemi, zrušení dopisem ve čtvrtek odpoledne považuje Pavel za nekonstruktivní.

Odmítáme dělat stafáž, ohradilo se ANO

"Proč hnutí ANO zrušilo další jednání o důchodové reformě? Protože se zkrátka na ničem dohodnout nechce," reagoval premiér Petr Fiala (ODS). "Nemají žádný plán, nejsou schopní přijít s alternativními návrhy, umějí jenom bořit, strašit lidi a hájit zájmy svého šéfa," doplnil.

Jurečka řekl, že je připraven dát návrh k projednání vládě 30. dubna. Uvedl, že by od hnutí ANO očekával odpovědnost místo politikaření a politického marketingu. Je ale ochoten dál jednat.

Zdůraznil, že reforma je potřebná, aby se nemusely v budoucnu "dramaticky snižovat důchody, nebo dramaticky zvyšovat daně". Podle ministra hnutí ANO "hází do reformy vidle".

ANO zdůvodnilo zrušení účasti na jednání o penzích tím, že premiér Fiala a ministr financí Stanjura opakovaně deklarovali, že reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí. Na síti X to dnes uvedla stínová vláda ANO. 

"Jednání u prezidenta by za těchto okolností bylo zbytečné. Odmítáme dělat stafáž," napsalo ANO. "Znova opakujeme, že odmítáme zvýšení hranice věku odchodu do důchodu a zároveň odmítáme změny ve valorizačním mechanismu v neprospěch seniorů a jsme i zásadně proti tomu, aby vláda přikročila k omezování výchovného," dodalo hnutí.

"Další rozhovory v současném formátu považuje prezident po veřejných výstupech představitelů hnutí ANO k tématu a po zaslání dopisu za bezpředmětné a pozici ANO k tématu důchodů za dostatečně zřejmou," uvedl Hrad. "Prezident republiky se bude však důležitému tématu věnovat i nadále a plánovanou schůzku a návazná jednání zachová," dodal.

Video: Důchod podle Jurečky. Jasno je u některých ročníků. Chybí "chlapské slovo" opozice (21. 12. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Marian Jurečka | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy