zneužívání

Austrálie chce po Googlu a Twitteru vědět, jak bojují proti zneužívání dětí

Australské úřady vyzvaly dopisy americké firmy Google a Twitter, aby jim poskytly informace o tom, jakým způsobem bojují proti zneužívání dětí na internetu. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž se Austrálie podobným způsobem snaží vytvářet tlak i na další internetové společnosti.

"Elon Musk označil boj proti sexuálnímu zneužívání dětí za jednu z hlavních priorit a tohle je pro něj příležitost vysvětlit, co skutečně dělá," uvedla na adresu majitele Twitteru australská komisařka pro internetovou bezpečnost Julie Inmanová Grantová.

Je podle ní v zájmu této společnosti a stejnojmenné sociální sítě, aby prokázaly, že se jim daří mazat příspěvky obsahující sexuální zneužívání dětí, jinak by se mohlo stát, že se od nich odvrátí inzerenti.

Zdroj: ČTK

Španělský kněz půjde na 30 let do vězení za zneužívání nezletilých

Španělský nejvyšší soud dnes odsoudil bývalého kněze k 30 letům odnětí svobody za zneužívání sedmi nezletilých. Trestné činy duchovní spáchal na katolické internátní škole, kde před téměř deseti lety působil jako učitel, píše agentura Reuters.

Církevní úřady v provincii Ciudad Real ve středním Španělsku proti dotyčnému v roce 2019 zahájily interní vyšetřování, které odhalilo jeho činy. Církev jej posléze zbavila kněžství a případ předala policii. Soudce v úterý při čtení rozsudku řekl, že muž zneužil svého postavení k tomu, aby se "nevhodně dotýkal genitálií chlapců", s nimiž například předstíral hru v bazénu nebo lékařské vyšetření v soukromém pokoji.

Kromě odnětí svobody soud bývalému knězi nařídil zaplatit pokutu 52 920 eur (asi 1,3 milionu korun) a odškodnění dva tisíce eur (asi 49 tisíc korun) každé z obětí.

Zdroj: ČTK

Policisté prověřují sexuální zneužívání studentek na biskupském gymnáziu na Teplicku

Policie prověřuje zneužívání nezletilých studentek na biskupském gymnáziu v Krupce na Teplicku. Ze sexuálního zneužívání dívek je podezřelý jeden z pedagogů. "Policisté stíhají pedagogického pracovníka z jednoho školského zařízení na Teplicku s tím, že v současné fázi trestního řízení nebudeme zatím poskytovat bližší informace, stejně jako vzhledem k povaze případu, ve kterém figurují nezletilé osoby," řekla policejní mluvčí Ilona Gazdošová. Policie podle mluvčí spolupracuje s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí.

Škola v prohlášení uvedla, že podala trestní oznámení na podezření zneužívání nezletilých v reakci na podněty, které získala 23. března. S ohledem na vyšetřování není škola podle ředitelky Jany Pucharové oprávněna podávat bližší informace. Doplnila, že s orgány činnými v trestním řízení plně spolupracuje a je jim připravena poskytovat maximální součinnost k řádnému vyšetření kauzy. "V návaznosti na výsledky trestního řízení přijme Škola Bohosudov veškeré potřebné kroky v této věci a vyvodí veškeré důsledky tomu odpovídající," sdělila ředitelka.

Zdroj: ČTK

Muž, který měl posílat Epsteinovi dívky z Francie, zřejmě spáchal ve vězení sebevraždu

Někdejší spolupracovník Jeffreyho Epsteina, modelingový agent Jean-Luc Brunel, zřejmě spáchal sebevraždu ve francouzském vězení. Dozorci ho podle agentury AFP v pátek večer našli oběšeného. Šestasedmdesátiletý muž čelil stejně jako v minulosti Epstein obžalobě ze znásilnění a dalších sexuálních zločinů.

Francouzská policie Brunela zatkla koncem roku 2020 na pařížském letišti Charlese de Gaulla, odkud se chystal odletět do Senegalu. Od té doby byl ve vazbě.

Brunel byl spoluzakladatelem francouzské modelingové agentury Karin Models. Ve Spojených státech díky finančním prostředkům od Epsteina spustil agenturu MC2 Model Management. Především ale podle vyšetřovatelů Brunel americkému finančníkovi posílal dívky z Francie, přičemž jim sliboval kontrakty v modelingu na druhé straně Atlantiku. Epstein ale některé z nich zneužil. Ze stejného trestného činu se měl zodpovídat i Brunel.

Zdroj: ČTK

Kardinál Duka se zastal bývalého papeže Benedikta XVI. v kauze krytí sexuálního obtěžování

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se zastal emeritního papeže Benedikta XVI. v případu jeho obvinění z krytí sexuálního obtěžování. Kauza se týká doby, kdy ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství. Bývalý papež v úterý zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění.

Duka ve svém textu zveřejněném v německém deníku Die Tagespost protestuje proti Ratzingerovu obvinění a mnichovského arcibiskupa i předsedu německé biskupské konference povolává k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.

Dukovo vystoupení kritizuje tuzemský spolek Někdo Ti uvěří, který již dříve uvedl, že Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup.

Zdroj: ČTK

Francouzští katolíci odškodní oběti sexuálního násilí v církvi

Francouzští katoličtí biskupové se rozhodli vytvořit mechanismus pro odškodnění lidí, kteří se v církvi jako děti stali oběťmi sexuálního násilí. Biskupové se rovněž shodli, že odškodnění zaplatí z prostředků utržených z prodeje církevních nemovitostí nebo pomocí půjčky. Informovala o tom agentura AFP.

Církevní představení se na těchto krocích dohodli při jednáních v Lurdách poté, co v pátek uznali, že katolická církev má jako instituce zodpovědnost za systematické sexuální násilí, které bylo v posledních desetiletích na dětech pácháno představiteli církve.

Podle předsedy Francouzské biskupské konference Érika de Moulinse-Beauforta se biskupové usnesli, že vytvoří nezávislý národní orgán, jehož cílem bude posoudit nároky obětí sexuálního násilí. V čele této nezávislé instituce stane právnička Marie Derainová de Vaucressonová, která je bývalou obhájkyní práv dětí.

"Finanční odškodnění bude součástí naší reakce, ale nebude přiznáváno automaticky," řekla Derainová de Vaucressonová časopisu La Croix a dodala, že vše bude záležet na konkrétním případu každé z obětí. "Některé daly najevo jen potřebu dozvědět se, zda útočník stále žije, jiné si přejí setkat se s osobou, jíž se jejich situace týká, ať už jde o útočníka samotného nebo o tehdejšího biskupa," vysvětlila právnička.

Zdroj: ČTK

Kněží mají povinnost prolomit zpovědní tajemství kvůli hlášení sexuálního zneužívání, tvrdí francouzský ministr

Kněží mají povinnost oznámit případy sexuálního zneužívání, i pokud se o nich dozví během zpovědi, řekl stanici LCI francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti. Reagoval na slova předsedy Francouzské biskupské konference Érica de Moulins-Beauforta, který uvedl, že zpovědní tajemství je nad zákonem i u znásilnění. Výrok se vztahoval ke zprávě nezávislé vyšetřovací komise, která odhadla, že od roku 1950 představitelé katolické církve sexuálně zneužili na 216 000 dětí.

"Pokud kněz během zpovědi obdrží informace o existenci takových skutečností, ať už od oběti, nebo pachatele, pak má imperativní povinnost tyto skutečnosti ukončit," uvedl Dupond-Moretti. "Pokud tak neučiní, musí být odsouzen. Říká se tomu nepřekažení zločinů nebo přestupků. A pokud jde o profesní tajemství, není to absolutní. Pokud kněz získá informace o promlčených nebo minulých skutečnostech, pak není vázán profesním tajemstvím,“ dodal ministr spravedlnosti.

"(Kněží) Mohou varovat úřady nebo použít jakékoliv jiné prostředky, které by tomu zabránily. Například varovat příbuzné údajných obětí," řekl později ministrův zástupce agentuře AFP.

Dupond-Morreti také požádal státního zástupce, aby po odhalení o rozsáhlém zneužívání v církvi zahájil vyšetřování a prošetřil i skutky, které jsou již promlčené. Podle ministra je to možné díky letos schválenému zákonu, který má zlepšit ochranu mladistvých.

Zdroj: ČTK

Münsterský soud poslal čtveřici za zneužívání dětí do vězení na 10 až 14 let

Soud v Münsteru v úterý poslal čtyři muže souzené v kauze sexuálního zneužívání dětí do vězení v rozmezí od 10 do 14 let. Matka hlavního pachatele dostala pětiletý trest. Případ Německo šokoval a přispěl ke zpřísnění trestů za sexuální násilí na nezletilých.

Hlavním obviněným byl osmadvacetiletý muž, který byl souzen za znásilnění syna své partnerky, když dítěti bylo 10 let. Později ho nabízel jiným mužům prostřednictvím internetu.

Další tři muži dostali tresty vězení od 10 do 12 let. Byli souzeni z účasti na víkendové orgii v domě hlavního obviněného. Zdrogovali tam a znásilnili nejméně dva chlapce. Událo se to v chatě, jejíž majitelkou je matka hlavního pachatele. Tvrdí, že o tom, co se tam dělo, nic nevěděla.

Zdroj: ČTK
Pokračovat