Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí.
"Naše továrny jedna po druhé krachovaly, odcházely od nás a nechaly za sebou miliony amerických dělníků," řekl Trump. Faktem podle amerického listu je, že zatímco v roce 2010 měly USA 11,5 milionu dělníků, nyní jich mají 12,3 milionu.
"Matky a děti jsou uvězněné v chudobě v centrech našich měst. Zločin, gangy a zbraně mají na svědomí množství životů. Toto americké krveprolití končí právě tady a právě teď," prohlásil Trump. Ani američtí novináři nevědí, jak k tomuto údaji Trump došel, protože podle statistik žilo v roce 2015 v centrech měst pod hranicí bídy 13 procent lidí, což odpovídá celostátnímu průměru.
Za vyhlášení politické války označil britský list The Guardian inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Také další evropská média hodnotí Trumpovu páteční řeč, v níž zdůraznil, že jeho vláda bude Ameriku stavět vždy na první místo, jako útočnou a sobeckou.
"Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila... Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje hlavní město Washington, které se nyní snaží podrobit své vůli," napsal The Guardian.
"Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů," konstatoval britský deník The Times.
Nyní vládne v Bílém domě "čistý populismus", uvedl rakouský list Der Standard. Po "agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu", dodal Der Standard.
Projev nového prezidenta ukázal, že "Trump neopustí populistické slogany z volební kampaně", napsal německý list Die Welt.
Trumpova politika stavějící Ameriku na první místo vyvolala obavy v médiích i v dalších zemích, například ve Španělsku. "Trump zahájil varováním světu: Budu myslet pouze na Ameriku," napsal list El Confidencial.
Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung podotkl, že "ve stopách velikánů jako George Washington, Abraham Lincoln a Franklin Roosevelt se nově zvolený prezident jeví jako chuligán". Podle švýcarského deníku se Američané rozhodli pro "riskantní experiment, za jehož neúspěch draze zaplatí".
Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen, uvedla agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse. Program Obamacare byl jedním z pilířů Obamova vládního programu, ale Trump již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za "katastrofu" a prohlásil, že ho hodlá zrušit.
Při demonstracích proti nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu bylo v pátek ve Washingtonu zatčeno 217 lidí, kteří byli obviněni z výtržnictví. Podle agentury AP o tom informovala místní policie. Šest policistů utrpělo při potyčkách s demonstranty lehká zranění.
Americký Senát v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) výraznou většinou hlasů schválil do funkce ministra vnitřní bezpečnosti vysloužilého generála námořní pěchoty Johna Kellyho, informovala agentura Reuters. Trump již dříve uvedl, že Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Pokud Trump dodrží své sliby z kampaně, ponese Kellyho ministerstvo odpovědnost za přísnější prověřování přistěhovalců přicházejících do USA.
Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je velkou událostí rovněž pro malé slovinské městečko Sevnica, odkud pochází nynější nová první dáma Spojených států Melania Trumpová. Místní obyvatelé sledovali páteční ceremoniál v kavárnách či doma a byli okouzleni modrým outfitem od Ralpha Laurena, který Trumpova manželka pro tuto příležitost zvolila, napsala agentura AP.
Pětitisícová Sevnica má na víkend naplánovány oslavy související s inaugurací a ráda prý přivítá všechny hosty, kteří budou mít zájem vidět, kde Melania Trumpová vyrůstala. Podle místního starosty jsou v plánu bezplatné prohlídky s průvodcem, prezentace místních produktů, například podomácku vyráběných klobás a vína v zámku z 12. století, který se nachází nad starým městem, a rovněž festival spojený s prořezáváním vinné révy. "Chceme si to připomenout hezkým způsobem," řekl starosta Srečko Ocvirk.
Americké akciové trhy v den Trumpovy inaugurace mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na první kroky nového prezidenta ve funkci. Kurz dolaru se dnes zprvu příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.
Také při hledání zkratky LGBT, značící lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby stránky Bílého domu nic nenachází.
So you think Trump is pro-LGBT pic.twitter.com/0CNLEE3uh3
— STOP-Homophobia.com (@WipeHomophobia) January 20, 2017
Lidé si na Twitteru všímají, co vše zmizelo z webu Bílého domu - třeba zmínky o klimatických změnách.
Trump's White House website has removed all mentions of the phrase "climate change" pic.twitter.com/H501ML98Uo
— igorvolsky (@igorvolsky) January 20, 2017
Prezidentský úřad na internetových stránkách Bílého domu oznámil, že Trump končí s politikou boje proti klimatickým změnám, kterou prosazoval jeho předchůdce. Díky zrušení Obamových opatření na ochranu ovzduší prý Američanům výrazně porostou mzdy.
Trump's White House website has removed all mentions of the phrase "climate change" pic.twitter.com/H501ML98Uo
— igorvolsky (@igorvolsky) January 20, 2017
Vysloužilý generál námořnictva James Mattis se stal prvním potvrzeným členem vlády amerického prezidenta Trumpa. Do funkce ministra obrany ho dnes výraznou většinou hlasů schválil Senát, informovala agentura Reuters. Trump dnes podepsal zákon schválený tento týden oběma komorami Kongresu, který Mattisovi umožní usednout do křesla šéfa Pentagonu, ačkoli pro výkon politické funkce nesplňuje zákonný požadavek, podle něhož by měl být mimo aktivní vojenskou službu minimálně sedm let. Mattis působil v řadách amerických ozbrojených sil do roku 2013.
Podívejte se, jak se lidé na sociálních sítích baví inaugurací na Trumpův účet.
V Bruselu se kolem tisícovky Trumpových odpůrců setkalo před budovou opery v centru města. Řada z nich tak vyslyšela výzvu nejrůznějších organizací, které se věnují ekologii či ochraně lidských práv. Proti novému šéfovi Bílého domu se demonstrovalo také v Lisabonu, kde se podle AFP sešla ale asi jen třicítka Američanů a Portugalců. V Praze se kvůli nezájmu demonstrace nekonala vůbec, poznamenala AFP.
V Londýně umístili demonstranti na Tower Bridge v centru města plachtu s nápisem "Stavte mosty, ne zdi", která odkazuje na Trumpův úmysl vybudovat na mexické hranici zeď, jež by bránila imigrantům ve vstupu do USA. V podvečer se před americkou ambasádou v britské metropoli sešlo několik stovek odpůrců nového prezidenta. Podle AFP se jednalo často o členy organizací bojujících proti rasismu nebo za jaderné odzbrojení. Zhruba tři stovky lidí protestovaly proti Trumpovi také ve skotském Edinburghu.
Centrem Berlína prošel protestní antitrumpovský pochod, který začal u centrály AfD, prošel k Braniborské bráně a skončil u poblíž stojící americké ambasády. Podle AFP se ho zúčastnilo 200 až 300 lidí. Agentura DPA informovala o 850 účastnících. Mezi demonstranty byla i řada Američanů. V pochodu zaznívala hesla jako "Mosty, nikoli zdi" či "Ne světovému trumpismu, ne AfD". AfD nového amerického prezidenta hlasitě podporuje. Spolupředsedové strany Frauke Petryová a Jörg Meuthen dnes Trumpovi zaslali blahopřání.
Limuzína s prezidentským párem obklopena agenty ochranky absolvovala po Pensylvánské třídě cestu dlouhou téměř dva kilometry. Několik desítek metrů kráčel prezidentský pár i se synem Barronem pěšky. Předtím, než nastoupili do limuzíny přezdívané kvůli svým rozměrům a opancéřování "zvíře", Trumpovi spolu s viceprezidentem Mikem Pencem a jeho manželkou před Kapitolem zhlédli přehlídku vojenských jednotek.
Poté se kolona automobilů doprovázená desítkami pěších bezpečnostních agentů a řadou policejních vozů dala na pomalou jízdu po cestě, během níž první pár zdravily desetitisíce lidí. Před kolonou pochodovalo několik vojenských souborů ve slavnostních uniformách. Cestu lemovaly rovněž stovky demonstrantů s protitrumpovskými transparenty, policie je však do blízkosti prezidenta nepustila.
Oslavy, během nichž absolvoval Trump po přísaze slavnostní oběd v Kongresu, završil průvod od Kapitolu do Bílého domu. Trump s manželkou Melanií a synem Barronem během zhruba dvoukilometrové cesty dvakrát vystoupili z limuzíny a pozdravili dav přihlížejících. Odpůrci lemující cestu se k prezidentovi obklopenému ochrankou nedostali.
Živý přenos z washingtonské slavnostní přehlídky...
WATCH: President Donald Trump takes part in inaugural parade. Reuters is #FacebookLive from Washington, D.C.
Zveřejnil(a) Reuters dne 20. Leden 2017
Přehlídky by se mělo účastnit několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.
Snímek ukazuje, kudy povede slavnostní přehlídka...
Map from @ABC News shows protest site in DC and route of upcoming parade. LIVE: https://t.co/WaTPoXFhrA pic.twitter.com/mvbE697xCg
— Action News on 6abc (@6abc) January 20, 2017
Během Trumpovy přísahy byly protesty nejen ve Washingtonu. Lidé se sešli i ve španělském Madridu, v Londýně nebo v Mexico City. Tam dokonce vyrobili piňaty v podobě Trumpa.
Hlavní protesty se ale očekávají až během soboty.
Ve Washingtonu začala slavnostní přehlídka, která vede od Kapitolu k Bílému domu.
The Inaugural parade is just moments away #InaugurationDay https://t.co/8nwehcGiuB https://t.co/RLXhFjpYGj
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 20, 2017
Jak byly dlouhé inaugurační projevy amerických prezidentů?
Inaugural speech times:
— Ryan Struyk (@ryanstruyk) January 20, 2017
TRUMP: 16:14
'13: 18:21
'09: 18:37
'05: 21:07
'01: 14:25
'97: 21:55
'93: 13:59
'89: 20:33
'85: 20:40
'81: 20:03
Během slavnostního oběda v Kapitolu Donald Trump vyzval svoji soupeřku z prezidentského klání Hillary Clintonovou, aby vstala - a poté jí lidé hromadně zatleskali.
"Byl jsem velmi, velmi poctěn, když jsem se doslechl, že dnes přijde i Bill Clinton a Hillary Clintonová. Myslím, že je to velmi důležité," řekl Trump během oběda. "Upřímně, nic dalšího ani nemusím dodávat. Oba tyto lidi velmi respektuji," prohlásil.
Během kampaně přitom takto přátelský k manželskému páru Clintonových nebyl. Řekl například, že si myslí, že Hillary není vůči svému manželovi "loajální".
Hlavní témata, o kterých Donald Trump mluvil v inaugurační řeči:
- Moc má v rukou lid.
"Přebíráme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem," prohlásil nový prezident. To, že díky němu přijdou o vliv mocní lobbisté z Washingtonu, Trump několikrát zopakoval už během své kampaně.
- Imigrace.
"Bránili jsme hranice jiných zemí, ale odmítli jsme bránit naše hranice," řekl Trump. Narážel tak především na americké hranice s Mexikem. Během kampaně Trump říkal, že kolem nich chce postavit zeď, později slevil na "pouhý" plot.
- Boj s terorismem.
Další důležité téma Trumpovy kampaně. "Sjednotíme svět proti islámskému teroru, který naprosto vyhladíme ze zemského povrchu," slíbil nyní v projevu. Teroristickou organizaci Islámský stát už dříve označoval za jednoho z hlavních nepřátel Spojených států.
- Vlastenectví.
Podle Trumpa si Američané mají vzpomenout na svoji historii a vlastenectví. "Nechceme nikomu vnucovat náš způsob života, ale chceme, aby náš způsob života zářil jako příklad pro všechny," řekl v projevu.
Foto: Pláštěnky i slzný plyn. Hlavní momenty inaugurace nového prezidenta USA Donalda Trumpa.
Nový prezident USA Donald Trump převzal první oficiální fotografii své inaugurace.
President Donald Trump presented with official photo of his #inauguration https://t.co/S0d0khR0nR https://t.co/vqYBvDIpHv
— CNN (@CNN) January 20, 2017
Washingtonská policie potvrdila, že kvůli protestům bylo během dnešního dne zadrženo přes 95 lidí.
Twitterový účet amerického prezidenta @POTUS si převzal Donald Trump. Toto je jeho první, oficiální příspěvek.
#InaugurationDay Speech🇺🇸https://t.co/2h8yWMYQz9 pic.twitter.com/Q9u8n9vez2
— President Trump (@POTUS) January 20, 2017
Americký dolar inaugurace významněji neovlivnila. Po výrazných pohybech během týdne zůstal dolar bez větších změn. Devizové i další trhy čekají na Trumpova vyjádření a první kroky ve funkci a obchodování bylo spíše slabší.
Záběr z protestů ve Washingtonu...
PHOTOS: Protesters started fire in the middle of K Street, right in front of the Washington Post HQ #Inauguration #InaugurationDay2017 pic.twitter.com/Svviewkhew
— Warriors Today (@Warriors_Today) January 20, 2017
Washingtonská policie má obavy ze zítřejších plánovaných protestů proti novému prezidentu Donaldu Trumpovi. Dnešní malé demonstrace se na některých místech zvrhly v potyčky s policií a násilnosti. Skupina maskovaných odpůrců Donalda Trumpa například rozbila výlohu restaurace McDonald´s a poničila auta v okolí. Policie proti nim musela zasahovat.
A co bude nyní dělat loučící se prezidentský pár Michelle a Baracka Obamových? Své další plány popisují v novém videu, vydaném jejich nadací.
Na druhou stranu se ve Washingtonu sešli i demonstranti.
Na bezpečnost slavnostního aktu dohlíželo 28 000 policistů, příslušníků Národní gardy a vojáků. Zvláštní bezpečnostní pásmo zahrnovalo osm čtverečních kilometrů. Povolení k demonstracím - protestním i oslavným - dostalo 30 organizací, k nimž se hlásí přes čtvrt milionů lidí.
Trumpův projev provázel jásot
Američané, kteří přísahu svého nového prezidenta Donalda Trumpa sledovali z washingtonského parku National Mall, během prvního Trumpova prezidentského projevu propukali v jásot. Ti z návštěvníků parku, které oslovil zpravodaj ČTK, byli z Trumpových slov nadšení.
"Byl to úžasný projev. Řekl správné věci ve správný čas a přesně to, co nyní potřebujeme," prohlásil asi šedesátiletý Niel z jižního Marylandu. Nepochybuje o tom, že Trump své sliby dokáže splnit. "Stojí za ním miliony lidí, může se opřít o nás všechny," dodal.
Inaugurační projev Donalda Trumpa se simultánním překladem.
Slavnostní inauguraci Trumpa jsme sledovali i prostřednictvím videopřenosu DVTV a Aktuálně.cz.
Americká média si všímají i některých vtipných momentů z uplynulé prezidentské inaugurace. Třeba okamžiku, kdy během projevu židovského rabína zachytí kamera za Donaldem Trumpem jeho nového ministra energetiky Ricka Perryho, jak nervózně žvýká a praská bublinu na své žvýkačce.
Here's Rick Perry blowing a bubble with his gum behind President Trump as the rabbi spoke pic.twitter.com/zrvrINKISs
— Bradd Jaffy (@BraddJaffy) January 20, 2017
Trump už obdržel řadu gratulací. Mezi jinými například britského ministra zahraničí Borise Johnsona nebo prezidentů Mexika a Tchaj-wanu.
Papež František vyzval podle agentury Reuters nového amerického prezidenta Donalda Trumpa k soucitu s chudými a lidmi na okraji společnosti i k tomu, aby respektoval morální pravidla.
"Modlím se za to, aby vaše rozhodnutí byla vedena bohatou duchovní i etickou tradicí, která spoluvytvářela historii amerického lidu a jeho úsilí o pokrok lidské důstojnosti i svobody po celém světě," napsal papež v dopise novému prezidentovi USA. "Pod vaším vedením se bude velikost Ameriky měřit především skrze soucit s chudými, lidmi na okraji a v nouzi," dodal papež.
Čerstvé úřadování Donalda Trumpa v Bílém domě a podepisování prvních dokumentů probíhá podle tweetu nového prezidentského mluvčího Seana Spicera ve velmi neformální atmosféře.
Getting ready for first official act of @POTUS pic.twitter.com/nEfM7VMpF9
— Sean Spicer (@PressSec) January 20, 2017
Donald Trump pokračuje v oslavách své prezidentské inaugurace. Hned zítra ho ale čekají velké demonstrace ve Washingtonu, namířené proti němu. Organizátoři i úřady očekávají v hlavním městě USA až 400 000 lidí. Na některá shromažďovací místa přišli lidé už dnes.
Major #Inauguration checkpoint mostly clogged with protestors. DENY TRUMP, NOT CLIMATE. pic.twitter.com/GoYxkLzmPp
— ✊ #DisruptJ20 ✊ (@DisruptJ20) January 20, 2017
Trumpova vláda chce nechat vyvinout "nejmodernější" systém protiraketové obrany na ochranu před případnými útoky Íránu a KLDR. Stojí to v novém prohlášení na internetových stránkách Bilého domu, který cituje agentura Reuters.
Oproti tomu internetová stránka "starého" vedení Bílého domu, která se věnovala klimatickým změnám, zmizela. Kdo si ji teď otevře, dostane se na fotografii Donalda Trumpa a nabídku zasílání novinek na e-mail.
Donald Trump podle tweetu svého nového mluvčího Seana Spicera podepsal dokumenty, formalizující jmenování ministra obrany Mattise i Trumpův nástup do úřadu, dále některé nominace do Senátu a vyhlášení tzv. Národního vlasteneckého dne.
.@POTUS signing 3 things: Mattis waiver bill into law, formal nominations 2 Senate & proclamation for nat'l day of patriotism #Inauguration
— Sean Spicer (@PressSec) January 20, 2017
Donald Trump se vrhnul na podepisování prvních prezidentských prováděcích předpisů. Jejich obsah zatím není znám.
Jeho administrativa tvrdí, že je mimo jiné nadále odhodlán postavit zeď na hranicích s Mexikem.
President Trump signs nominations for his cabinet and proclamation for National Day of Patriotism pic.twitter.com/BLNcY1eJEm
— BuzzFeed News (@BuzzFeedNews) January 20, 2017
Papež František vyzval podle agentury Reuters nového amerického prezidenta Donalda Trumpa k soucitu s chudými a lidmi na okraji společnosti i k tomu, aby respektoval morální pravidla.
Celý projev Donalda Trumpa si můžete prohlédnout zde.
Donald Trump posílá rychlou sérii 7 nových tweetů ze svého dosavadního účtu @realDonaldTrump. Připomínají slova z jeho projevu.
Jeden z nich zní: "Zapomenutí muži a ženy této země už nebudou zapomenuti. Od toho momentu to bude AmericaFirst (Amerika na prvním místě)."
The forgotten men and women of our country will be forgotten no longer. From this moment on, it’s going to be #AmericaFirst🇺🇸
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 20, 2017
Co následuje nyní?
13:00 (19:00 SEČ): Společný oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu. Účastnit se ho budou kromě Donalda Trumpa a Melanie Trumpové také Mike Pence se svou manželkou Karen.
14:30 (20:30 SEČ): Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident s viceprezidentem a ostatními hosty sleduje z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.
19:00 (01:00 SEČ): Prezidentský pár se objeví na prvním z mnoha inauguračních plesů.
Nyní vypadá @POTUS takto - přesunul se do rukou Donalda Trumpa. Všechny staré Obamovy tweety lidé najdou na účtu @POTUS44.
Oficiální twitterový účet prezidenta USA @POTUS zareagoval rychle. Takto vypadal ještě přes pár hodinami.
Americký deník The New York Times zveřejnil plný přepis inaugurační řeči Donalda Trumpa společně s poznámkami k ověřitelnosti jednotlivých jeho výroků. Text najdete ZDE.
Zahraničními hosty byly podle letité tradice jen vedoucí diplomatických misí, žádný státník pozván nebyl.
Přítomna byla Clintonova manželka Hillary, kterou Trump v tvrdě a nepřátelsky vedené volební kampani porazil. Podle očitých svědků sledovala ceremoniál většinou bezvýrazným pohledem bez úsměvu. "Musela nasadit kamennou tvář, ale bylo to jistě těžké," napsala agentura AP s odkazem na šok, který pro favorizovanou Clintonovou a její stoupence znamenala nečekaná volební porážka.
Kdo všechno slavnostní prezidentské přísaze přihlížel?
U rozlehlé a přísně střežené budovy Kongresu ceremoniál vedle končícího prezidenta Baracka Obamy sledovali žijící američtí exprezidenti, tedy Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Všichni tři dávali během loňské volební kampaně vůči kontroverznímu Trumpovi veřejně najevo své výhrady. Nedostavil se George Bush starší, který v houstonské nemocnici bojuje se zápalem plic.
Mezi pozvanými hosty byli poslanci Sněmovny reprezentantů i Senátu amerického Kongresu. Zhruba 65 poslanců Demokratické strany se ale na protest proti Trumpově chování inaugurace nezúčastnilo, což je mnohými odsuzovaný bojkot, který v moderních dějinách inaugurací nemá obdoby.
Americký server BuzzFeed, známý velmi kritickým postojem k Donaldu Trumpovi, spustil ihned po jeho inauguraci na své facebookové stránce odpočítávání do další prezidentské ceremonie za 4 roky.
Countdown to next Inauguration Day
Zveřejnil(a) BuzzFeed dne 20. Leden 2017
Z místa inaugurační ceremonie ve Washingtonu odletěl vrtulníkem bývalý prezident Barack Obama.
Některé bývalé prezidenty USA potrápil déšť, který se spustil během inaugurace...
Hymnu po Trumpově prvním projevu zazpívala mladičká americká zpěvačka Jackie Evancho.
Jackie Evancho performs the national anthem after @realDonaldTrump is sworn in as the 45th president of the United States. #Trump45 pic.twitter.com/V9IHPBWZ3E
— Fox News (@FoxNews) January 20, 2017
"Když je Amerika jednotná, nikdo ji nedokáže zastavit," řekl mimo jiné ve svém prvním projevu 45. prezident USA Donald Trump.
President Trump: "When America is united, America is totally unstoppable." https://t.co/lK9wiqLJWI https://t.co/i6z4kB3Htg
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 20, 2017
Eliška Hašková Coolidge ve studiu DVTV a Aktuálně.cz k prezidentské inauguraci: "Projev Trumpa se mi líbil. Hrdost a patriotismus umějí spojovat," řekla bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a příznivkyně Donalda Trumpa.
Podle šéfredaktora Aktuálně.cz Pavla Tomáška byl Trumpův projev neobvyklý tím, že nový prezident mluvil "obyčejným" jazykem. Běžně přitom inaugurační projevy bývají v USA prostorem k "bohatší", až literární řeči. "Pro mě to byl za poslední dobu jeden z nejkratších projevů," dodal také Pavel Tomášek ve videopřenosu DVTV a Aktuálně.cz.
Během Trumpova projevu začalo ve Washingtonu pršet. Nový prezident tomu nevěnoval pozornost.
Z toho pohledu nebude mít Donald Trump příliš radost. Na ceremonii u washingtonského Kapitolu nepřišlo tolik lidí, jak si nový prezident USA přál. Záběr kontrastuje s rokem 2009, kdy nastupoval do funkce Barack Obama a pláň před Kapitolem byla plná.
This is Trump's presidency. An empty mall watching a ceremony the majority of the country did not want. pic.twitter.com/2wpmH3OKiG
— Jon Lovett (@jonlovett) January 20, 2017
Co ještě řekl Donald Trump během svého projevu?
"Nyní přichází hodina akce."
"V americkém patriotismu není místo pro předsudky... Všichni Američané, nehledě na jejich rasu, krvácí stejnou krev patriotismu."
"Establishment bránil sebe sama, ale ne občany této země. Jeho vítězství nebyla jejich vítězství. Zatímco oslavovali v našem hlavním městě, rodiny v problémech nemohly."
"Nikdy vás nepodvedu."
President Trump: "I will never, ever let you down. America will start winning again." https://t.co/lK9wiqLJWI https://t.co/2BL5j1Wj2u
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 20, 2017
"Uděláme z Ameriky znovu silnou zemi. Uděláme jí znovu bohatší. Budeme na ni moct být znovu hrdí. Ano. Společně vrátíme Americe její velikost... Bůh žehnej Americe," zakončil Trump svůj projev.
"V americkém patriotismu není místo pro předsudky," pokračuje Trump.
"Nechceme nikomu vnucovat náš způsob života, ale chceme, aby náš způsob života zářil jako příklad pro všechny," prohlásil Trump a poukázal na jeden ze svých hlavních cílů: boj s terorismem. "Sjednotíme svět proti islámskému teroru, který naprosto vyhladíme ze zemského povrchu," řekl nový prezident USA.
"Každé rozhodnutí ohledně imigrace, daní, obchodu nebo zahraničních věcí bude rozhodováno tak, aby bylo příznivé k americkým rodinám a pracovníkům."
"Ode dneška bude USA ovládat nová vize. Amerika bude na prvním místě," řekl Trump.
Trump zopakoval jeden ze svých prvních tweetů poté, co vyhrál prezidentské volby: "Zapomenutí muži už nikdy nebudou zapomenuti." Podle něj nyní přechází moc do rukou lidu. "Na 20. ledna 2017 bude vzpomínáno jako na den, kdy se lidé stali znovu vládci tohoto národa," řekl.
Záběr z proslovu Donalda Trumpa.
President Trump: "Together we will determine the course of America and the world for many years to come." https://t.co/MHGxYnh9NI
— CNN (@CNN) January 20, 2017
Následovala ale útočnější slova. "Dnes nejen předává moc jedna politická strana té druhé. Odebíráme moc z Washingtonu DC a vracíme ji vám, lidem," řekl Trump. Dodal že malá skupina lidí ve Washingtonu si uzurpovala moc, zatímco "lidé utrpěli ztráty".
Podle Trumpa příliš dlouho prosperovali politikové, zatímco nebyla práce a továrny se uzavíraly.
Trump připomněl, že klidné předání moci probíhá každé 4 roky, což je podle něj povzbuzující. Poděkoval Obamovi za předchozí práci. "Byl jste skvělý, děkuji," prohlásil směrem k odcházejícímu prezidentovi.
"My, občané Spojených států jsme se teď spojili ve velkém národním úsilí o změnu naší země a navrácení důvěry našemu lidu. Společně budeme určovat směr Ameriky a společné směřování celého světa. Ano, v cestě budou stát překážky, budou obtížná období, ale my tu práci dotáhneme do konce," řekl Trump během svého prvního oficiálního projevu v úřadu.
18:00 SEČ. Donald Trump skládá přísahu.
"Slavnostně přísahám, že budu věrně vykonávat úřad prezidenta USA," řekl Trump.
Živý přenos Aktuálně.cz a DVTV z inauguračního ceremoniálu.
Donald Trump pochvalně poklepal rukou Mikea Pence poté, co se po slavnostní přísaze vrátil na své místo vedle nastupujícího prezidenta USA.
Nový americký viceprezident Mike Pence právě složil přísahu.
"Slibuji, že budu dobře a věrně vykonávat povinnosti úřadu, kterého se právě ujímám. K tomu mi pomáhej Bůh," přísahal Mike Pence na Bibli, kterou držela v rukou jeho manželka.
Mike Pence takes oath of office #InaugurationDay pic.twitter.com/4QFF7vG5rK
— Erin Laviola (@ErinLaviola) January 20, 2017
Dav přihlížející slavnostní ceremonii...
Slavnostní přísahu a projev nového amerického prezidenta sledujeme i v živém vysílání Aktuálně.cz a DVTV, které začalo v 17:50 SEČ.
Na inaugurační ceremonii ve Washingtonu chybí bývalý americký prezident George Bush starší a jeho žena Barbara. Oba jsou v nemocnici. On kvůli komplikacím se zápalem plic, ona na sledování.
Máme za sebou čtení ze Starého zákona v podání kardinála Timothy Dolana. Pasáž z Bible žádá o moudrost od Pána. Následovalo čtení ze třetí kapitoly evangelia podle Matouše o blahoslavenstvích a vystoupení pěveckého sboru ze státní univerzity v Missouri.
Donald Trump.
Český premiér Bohuslav Sobotka mezitím na Twitteru děkuje odcházejícímu prezidentovi USA Baracku Obamovi - například za jeho reformu zdravotního pojištění Obamacare. Tu chce ale trump co nejdříve zrušit.
Odcházející prezident #Obama se zapíše do historie programem @ObamaCare i tím, že přispěl ke zlepšení vztahů USA a Evropy. Děkuji mu za to.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) January 20, 2017
Newyorský kardinál Timothy Dolan vyzval Američany k modlitbě.
Slavnostní ceremonie začala.
Trump si před Kapitolem potřásl rukou s Obamou i Bidenem a přistoupil ke své rodině. Zamával davu a několikrát poděkoval.
"Trump, Trump, Trump," skanduje dav, zatímco zvolený americký prezident prochází halou. Doprovází ho předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a kongresman Kevin McCarthy.
Na hlavní pódium u Kapitolu už přišla i dosavadní první dáma Michelle Obamová v doprovodu manželky odcházejícího amerického viceprezidenta Jill Bidenové. Před Kapitol se vydali i odcházející prezident Barack Obama se svým viceprezidentem Joe Bidenem.
First lady Michelle Obama and Dr. Jill Biden arrive together outside the US Capitol for #InaugurationDay ceremony https://t.co/s3uM69v9Pb pic.twitter.com/t0ayqLEaYX
— CNN (@CNN) January 20, 2017
Na místo hlavní ceremonie před Kapitol už dorazili i členové nejbližší Trumpovy rodiny, včetně synů Donalda Jr., Erica a Barrona.
PHOTO: Donald Trump's children look for their seats before the 58th Presidential Inauguration at the U.S. Capitol. https://t.co/poVhBRIFcr
— The Associated Press (@AP) January 20, 2017
Podle odhadů reportérů na místě by měl Trump přilákat asi 800 tisíc lidí, zatímco Obamově první inauguraci přihlíželo živě 1,8 milionu diváků.
Compare the crowds: 2009 inauguration at left, 2017 inauguration at right.#Inauguration pic.twitter.com/y7RhIR2nfC
— Binyamin Appelbaum (@BCAppelbaum) January 20, 2017
U sídla amerického Kongresu už není k hnutí...
The American Flag flies high over Capitol Hill. #Inauguration #Trump45 pic.twitter.com/gtOgzKBeTp
— Fox News (@FoxNews) January 20, 2017
Podle britského týdeníku Economist je Trump v 70 letech nejstarším prezidentem USA nastupujícím do funkce.
Here’s one milestone Donald Trump’s #inauguration has already set pic.twitter.com/0w0uBZJi2m
— The Economist (@TheEconomist) January 20, 2017
Donald Trump i Barack Obama už dorazili do Kapitolu, sídla amerického Kongresu, kde nastupující prezident za necelou hodinu složí přísahu.
"Jsem dnes tady, abych uctila naši demokracii a její trvalé hodnoty. Nikdy nepřestanu věřit v naši zemi a její budoucnost," napsala Trumpova soupeřka z prezidentských voleb Hillary Clintonová.
I'm here today to honor our democracy & its enduring values. I will never stop believing in our country & its future. #Inauguration
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) January 20, 2017
Dochází k prvním střetům protitrumpovských demonstrantů s policií.
Protestující křičí hesla "Pryč s Donaldem Trumpem", "Čí jsou ulice? Naše!" a některá další vulgárnější. Házejí na policisty lahve a další předměty a je slyšet zvuk tříštícího se skla. Útoky hlásí i některé restaurace McDonalds ve Washingtonu.
Protesters take to the streets of Washington ahead of Donald Trump's #inaugurationhttps://t.co/3dAngYF0eY pic.twitter.com/cWx5pKBs4U
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) January 20, 2017
Jeden z účastníků washingtonské prezidentské inaugurace pojal svoji účast s humorem. Ukázal se na ní s velkým plakátem s nápisem v ruské azbuce: "Díky Putinovi!".
Odkazuje tím na podezření, že Donald Trump v amerických prezidentských volbách vyhrál mj. díky ruským hackerům (řízeným z Kremlu prezidentem Vladimirem Putinem), útočícím na jeho hlavní rivalku, demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Trump tato podezření, podpořená i některými zprávami zpravodajských služeb, rezolutně odmítá.
In front of Union Station, DC. Sign says "Thank you Putin!" pic.twitter.com/kJ7Q3mJ1jo
— Karim Lebhour (@KaLebhour) January 20, 2017
Donaldu Trumpovi zbývá už jen pár desítek minut do složení prezidentské přísahy.
Od svého předchůdce Baracka Obamy, se kterým se sešel v Bílém domě, by si měl Trump převzít mj. tajné instrukce k tomu, jak se jako prezident USA chovat v případě vypuknutí jaderného útoku nebo jiné krizové situace.
Jedna sada instrukcí shrnuje možnosti protiúderů, další seznam úkrytů pro jednotlivé vrcholné představitele USA a poslední návod, jak využívat nouzový systém vysílání.
Na místo inaugurace už dorazila i Hillary Clintonová s manželem Billem.
Former President Bill Clinton, Sec. Hillary Clinton arrive at Trump's swearing-in ceremony https://t.co/YpuCylp4Iz https://t.co/V548jAvnhB
— CNN (@CNN) January 20, 2017
Ve Washingtonu je dnes i Čech, který natočil kolaps Hillary Clintonové během předvolební kampaně.
— Zdenek Gazda (@zgazda66) January 20, 2017
Výběrem šatů na dnešní událost zaujala také jedna z klíčových spolupracovnic Donalda Trumpa Kelyanne Conwayová, která vedla jeho volební kampaň.
https://t.co/RY2GwNiGn8 pic.twitter.com/nplXXBm9AX
— Nick Baumann (@NickBaumann) January 20, 2017
Takhle vypadá setkání odstupujícího prezidentského páru Michelle a Baracka Obamových s Donaldem a Melanií Trumpovými, kteří je v Bílém domě vystřídají.
US President Barack Obama and First Lady Michelle Obama with President-elect Donald Trump and wife Melania at the White House #Inauguration pic.twitter.com/Lsli6wrlGo
— AFP news agency (@AFP) January 20, 2017
Už za necelé dvě hodiny začne živé vysílání Aktuálně.cz a DVTV. Sledujte prezidentskou přísahu živě od 17:50 zde:
Odstupující prezident Barack Obama přivítal Donalda Trumpa v Bílém domě. Po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.
President Obama shakes President-elect Trump's hand as he welcomes him to the White House on #Inauguration Day. https://t.co/2moHOZYdVL pic.twitter.com/3Pr8KFlwUU
— ABC News (@ABC) January 20, 2017
Záběr z bohoslužby v kostele sv. Jana.
'History in the making....'
— Dan Scavino Jr. (@DanScavino) January 20, 2017
Pastor @robertjeffress #InaugurationDay pic.twitter.com/NpTRqS88mD
Ceremonie se ale nezúčastní také mnoho politiků. Už na začátku ledna několik kongresmanů z Demokratické strany postupně oznámilo, že na inauguraci nepřijedou.
K bojkotu se postupně přidali další. Podle serveru stanice BBC dosud odmítlo účast na ceremonii více než 50 demokratických členů Kongresu.
Kolegové z časopisu Respekt připomínají, že dnešní inaugurace Donalda Trumpa probíhá v mimořádně kontroverzní a zpolitizované atmosféře.
Promítla se i do obsazení inauguračního koncertu, na kterém postupně odmítla vystoupit jakákoli velká jména a Donaldu Trumpovi tak podle Respektu zazpívají jen "béčka".
Donaldu Trumpovi podle zdrojů amerického časopisu Variety odebrala bezpečnostní služba Bílého domu jeho oblíbený chytrý telefon Samsung Galaxy a předala mu jiný, kódovaný a bezpečnostně prověřený.
Barack Obama se mezitím loučí se svou funkcí na Twitteru. Jeho oficiální prezidentský účet POTUS (President of the United States) dnes převezme Donald Trump.
I won't stop; I'll be right there with you as a citizen, inspired by your voices of truth and justice, good humor, and love.
— President Obama (@POTUS) January 20, 2017
Donald Trump se právě účastní bohoslužby v episkopálním kostele sv. Jana nedaleko Bílého domu.
Sedmdesátiletý Trump se hlásí k presbyteriánům, reformované církvi působící v anglicky mluvících zemích. Za aktivního člena presbyteriánského sboru se ale nepovažuje. V jednom ze svých projevů řekl, že s prosbou o prominutí hříchů se k Bohu neobrací.
Jak probíhalo předání moci? Nikdo neměl před vstupem do Bílého domu tak velké problémy jako Donald Trump.
A jedna zajímavost pro fanoušky módy.
Podle zdrojů britského deníku The Guardian bude mít manželka nového prezidenta Melanie Trumpová na sobě během ceremonie oblečení značky Karl Lagerfeld a Ralph Lauren. To by byl odklon od dosavadní tradice americké první dámy, která si při této příležitosti oblékala vždy výrobky domácích designérů. Ralph Lauren je sice původem americká značka, nikoliv ale oblečení německého designéra Karla Lagerfelda, jehož tři hlavní módní značky – Chanel, Fendi a stejnojmenná Karl Lagerfeld – sídlí v Paříži.
Někteří lidé přirovnávají kostým, ve kterém Melania vyrazila na mši, ke stylu oblečení, které nosila někdejší první dáma Jackie Kennedyová.
Donald Trump and Melania Trump begin #InaugurationDay by attending church service near White House.
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) January 20, 2017
Full coverage https://t.co/kDIHIENtjI pic.twitter.com/KAXbHF1zMl
Donald Trump už podle stanice CNN vyrazil na ranní mši ve washingtonském kostele sv. Jana, kterou podle tradice v den inaugurace navštěvují všichni nastupující prezidenti USA.
The Trumps depart Blair House in Washington, DC, on #InaugurationDay
— CNN Politics (@CNNPolitics) January 20, 2017
For live updates: https://t.co/rIHWMyt9S0 https://t.co/RPhCfHjmjx
V USA se pomalu rozbíhá ranní vysílání televizních stanic k prezidentské inauguraci.
Na stanici CNN mluví zpravodajka New York Times v Bílém domě o tom, že bude zajímavé sledovat, jak se Donald Trump vyrovná s přítomností své rivalky a neúspěšné demokratické protikandidátky Hillary Clintonové na slavnostní ceremonii.
V předvolební kampani ji několikrát veřejně slíbil poslat do vězení kvůli aféře s únikem jejích pracovních e-mailů. Po vítězství ale tento slib opustil.
.@maggieNYT: I'm wondering how Donald Trump deals with Hillary Clinton's presence at #InaugurationDay. https://t.co/OVKebagUMf
— New Day (@NewDay) January 20, 2017
Časopis TIME zveřejnil pozadí nejslavnějších dosavadních fotek Donalda Trumpa. Podívejte se na ně i na jejich příběhy.
See the stories behind the most iconic portraits of Donald Trump https://t.co/42PdcT7kXP
— TIME (@TIME) January 20, 2017
V čem může být Donald Trump lepší než jeho předchůdce Barack Obama? Podívejte se na náhled toho, jak může vypadat Trumpova politika.
Někteří klidnější odpůrci Donalda Trumpa se ale dostali přes policejní kontroly a podél hlavní washingtonské Pennsylvania Avenue, po které pojede prezidentská kolona, vystavují transparenty kritizující nového prezidenta.
Half the line seem to be anti-Trump. Protesters being let thru and assembling on inside pic.twitter.com/w2iqP5XM4y
— Paul Mason (@paulmasonnews) January 20, 2017
Ve Washingtonu se objevují první protestní akce proti Trumpovi. Malá skupina protestujících křičící hesla "Ne Trumpovi, ne Ku-Klux-klanu, ne rasistům, fašistům" se pokusila narušit přípravy na prezidentskou inauguraci. Policie tomu ale zabránila.
No Tump! No KK! Racist, fascist go Way! #disruptj20 #disrupthate #TrumpInauguration pic.twitter.com/5lyNYIlY9j
— Ken Gonzales (@KenGonzo) January 20, 2017
Zatímco Washington a celé Spojené státy se pomalu chystají na inaugurační ceremonii nového prezidenta, muzea i zábavní domy po celém světě podle agentury AFP pomalu odhalují voskové figuríny Donalda Trumpa.
As Donald Trump prepares to take the oath of office, his wax likeness is appearing in museums around the world pic.twitter.com/DPP21Zv7xP
— AFP news agency (@AFP) January 20, 2017
Svítání nad Bílým domem 20. ledna 2017.
Hlavní město USA se nechystá jen na inauguraci nového prezidenta, ale následně i na jedny z největších protestů proti němu.
Donald Trump patří podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění, zveřejněných deníkem Wall Street Journal, k nejméně populárním nastupujícím prezidentům USA minimálně za poslední generaci Američanů. Stále vyššímu počtu z nich se nelíbí, jak zvládl své přechodné období mezi zvolením a inaugurací, a 48 procent z nich ho aktuálně vnímá negativně.
Hned v sobotu ráno washingtonského času proto do ulic hlavního města vyrazí velký „Ženský pochod“, sdružující nejhlasitější odpůrce Donalda Trumpa. Město už jim vydalo cca 1200 parkovacích povolení pro autobusy a očekává příjezd až 400 000 lidí, což představuje zhruba polovinu účastníků dnešní prezidentské inaugurace. Mohlo by tedy jít o jednu z největších veřejných demonstrací ve Washingtonu za poslední desetiletí. Počet návštěvníků se ale bude podle organizátorů hodně odvíjet i od počasí, možností ubytování a dalších věcí.
Support the Women's March on Washington today. We'll see you 1.21 in D.C. https://t.co/eNUNMAL4ji pic.twitter.com/7HvxJnbXcH
— Women's March (@womensmarch) January 2, 2017
První páteční tweet Donalda Trumpa.
It all begins today! I will see you at 11:00 A.M. for the swearing-in. THE MOVEMENT CONTINUES - THE WORK BEGINS!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 20, 2017
Hlavní část inaugurační ceremonie v pořadí 45. prezidenta USA Donalda Trumpa začne už za několik hodin. Tady připomínáme přehled jejích nejdůležitějších částí. U každé položky uvádíme nejdříve místní čas ve Washingtonu a v závorce pak čas středoevropský.
8:30 (14:30 SEČ): Tradičně program začíná ranní modlitbou v kostele svatého Jana nedaleko Bílého domu.
9:30 (15:30 SEČ): Dopoledne se v Bílém domě setkají oba prezidenti – končící i nastupující – se svými manželkami a po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.
11:30 (17:30 SEČ): Úvodní slova duchovních, na něž naváže přísaha viceprezidenta Pence, kterou složí před soudcem nejvyššího soudu Clarencem Thomasem.
12:00 (18:00 SEČ): Trump složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahat bude na Lincolnovu bibli, ale rovněž na bibli, již dostal od matky v roce 1955. Poté přednese projev a vítězka talentové soutěže Jackie Evanchová zazpívá americkou hymnu.
13:00 (19:00 SEČ): Následuje společný oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu. Účastnit se ho budou kromě Donalda Trumpa a Melanie Trumpové také Mike Pence se svou manželkou Karen.
14:30 (20:30 SEČ): Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident s viceprezidentem a ostatními hosty sleduje z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.
19:00 (01:00 SEČ): Prezidentský pár se objeví na prvním z mnoha inauguračních plesů.
Donald Trump je "obchodník a bavič, který zatím všechno podřizoval maximalizaci zisku. Pohled na jeho přerod z obchodníka ve státníka se nemusí mnohým líbit, ale to je vcelku přirozené, když mu chybí politická zkušenost," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz zpravodaj České televize ve Washingtonu Martin Řezníček.
Podle něj nového prezidenta silně zkrotí politický systém v USA. "Americký prezident není král. Každý z nich ale zkouší, co vydrží, Trump nebude výjimkou. Ale bez Kongresu se kupředu příliš nepohne, to mnohokrát pocítil i Obama," dodává Řezníček. Celý rozhovor najdete ZDE.
Ivanka Trumpová pozvala na inauguraci svého otce také Dášu Žukovovou, manželku ruského oligarchy a Putinova spojence Romana Abramoviče.
DASHA ZHUKOVA, wife of Russian industrialist billionaire ROMAN ABRAMOVICH, is here for inauguration. Guest of IVANKA, per source.
— Jake Sherman (@JakeSherman) January 19, 2017
Bílý dům nyní vypadá jako dům duchů, popisuje reportér listu Washington Post, který měl možnost nahlédnout dovnitř.
Většina personálu, která tam působila během prezidentského mandátu Baracka Obamy, odešla. Ze skříní a stolů zmizely všechny věci, ze zdí fotografie. V sídle amerických prezidentů zůstali jen ti, kteří zajišťují nejnutnější provoz budovy.
Čtenáři deníku The Washington Post vzkázali Trumpovi, co od jeho vlády čekají a čím by se měl podle nich řídit.
"Prosím, važ svá slova a činy tak, aby kvalita života, které si teď užíváme, zůstala a dostala se i ke znevýhodněným lidem," stojí v jednom ze vzkazů. Další navrhují, že by Trump měl omezit používání Twitteru.
Readers offer Trump advice and share what they hope to see accomplished in his administration https://t.co/Gxu7S7bpRp pic.twitter.com/skCO5HPbSa
— Washington Post (@washingtonpost) January 19, 2017
Očekává se, že se na Trumpovu inauguraci přijde podívat asi 900 000 návštěvníků.
Pro srovnání: v roce 2009 se na Obamovu slavnost sjelo 1,8 milionu lidí.
Ministr financí Wolfgang Schäuble je dalším německým politikem, který dal najevo nelibost nad některými výroky Donalda Trumpa.
Konkrétně nad jeho hrozbou, že zvýší cla na dovoz německých automobilů, pokud BMW a další firmy chtějí vozy montovat v Mexiku.
"Pokud Trump opravdu chce Američanům určovat, jaká auta si mají kupovat, přeji mu hodně štěstí. Toto ale není Amerika, jakou si představuji," uvedl v rozhovoru pro list Der Spiegel na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Již dříve řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, že zvýšení cel by se dotklo i amerických výrobců, protože mnoho náhradních dílů do německých aut se vyrábí v USA.
Schäuble über Trumps Auto-Schelte: "Das ist nicht meine Vorstellung von Amerika" https://t.co/aD12OHJ1UH pic.twitter.com/b4TT1WYh3V
— DER SPIEGEL (@DerSPIEGEL) January 20, 2017
Na inauguraci dohlíží ve Washingtonu na různých místech celkem 28 tisíc policistů a příslušníků bezpečnostních sil, píše na svém webu list Washington Post.
Na sociálních sítích se šíří iniciativa Bridges not walls (Mosty místo zdí). Banery s tímto nápisem se objevily na demonstracích proti Trumpovi například v Londýně.
#bridgesnotwalls is trending #3 WORLDWIDE - keep sharing your pictures & messages of HOPE and DEFIANCE. Live on FB: https://t.co/wS3w1cOK0L pic.twitter.com/XP7ipxO0Vs
— Bridges Not Walls (@Bridgesnotwallz) January 20, 2017
Naopak mnoho hereckých hvězd se připojilo ve čtvrtek večer ke stovkám demonstrantů shromážděných před jedním z hotelů Donalda Trumpa v New Yorku.
Akci zorganizovaly nevládní organizace Greenpeace, Planned Parenthood a další. Podle organizátorů měla demonstrace posílit Američany znepokojené nástupem Trumpa do úřadu.
Mezi účastníky bylo několik starostů amerických velkoměst včetně šéfa newyorské radnice Billa de Blasia. Přišli a promluvili také například Robert De Niro, Sally Fieldová, Alec Baldwin, Julianne Moorová, Mark Ruffalo nebo zpěvačka Cher.
Co se týče vystupujících na ceremonii, znalci inauguračních obřadů marně pátrají, kdy naposledy byl ceremoniál takto chudý na celebrity.
Zatímco Obamovi zazpívala v roce 2009 řada globálních hvězd, jako například U2, Jon Bon Jovi, Bruce Springsteen, Beyoncé či Shakira, na koncert pro Trumpa se umělci příliš nehrnou. Svou účast postupně odmítly některé velké hvězdy jako třeba Elton John, Céline Dionová, Jennifer Hollidayová nebo Beach Boys.
Britská zpěvačka Rebecca Fergusonová si dala podmínku, že zazpívá protirasistickou píseň Strange Fruit. Byla však odmítnuta a nepřijede.
Donald Trump bude přísahat na dvě bible. Tou první je bible Abrahama Lincolna, druhou pak kniha, kterou dostal v roce 1955 od své matky.
Americkou národní hymnu dnes zazpívá mladičká zpěvačka, finalistka talentové soutěže Jackie Evanchová.
Rehearsals! #NationalAnthem pic.twitter.com/1wBvz2i7R1
— jackie evancho (@jackieevancho) January 19, 2017
Jaký bude svět podle Trumpa?
Když do funkce v roce 1961 nastupoval John F. Kennedy, napadlo čtvrt metru sněhu.
Vojáci na jeho odstranění z washingtonských ulic použili plamenomety, což se vůbec nelíbilo místním obyvatelům. Ještě dlouho poté si stěžovali na spáleniny, které po tomhle netradičním odklízení sněhu na asfaltu zůstaly.
Smůla doprovázela v roce 1869 inauguraci Ulyssese Granta, jednoho z největších generálů amerických dějin.
Byla taková zima, že kanárci, kteří měli zpívat, umrzli ve svých klecích. Na slavnostním banketu pak lidé tančili zachumlaní do těžkých zimníků. Možná to předznamenalo Grantovo prezidentství. Tento vynikající vojevůdce z dob americké občanské války jako prezident podle historiků neuspěl.
Spojené státy už zažily při inauguracích ledacos.
Když například nový prezident Andrew Jackson v roce 1829 pozval příznivce do Bílého domu, slavilo se opravdu divoce. Lidé zvraceli na koberce, strhávali závěsy, došlo i na pěstní souboje. Prezident musel utéct oknem a svou první noc v úřadu nestrávil v Bílém domě, ale na neznámém bezpečném místě.
Útěchou mu mohlo být, že Kongres přiklepl 50 tisíc dolarů na opravu zdemolovaného Bílého domu.
Dnešním dnem odchází Barack Obama do důchodu. Připomeňte si 10 jeho (ne)obyčejných momentů:
Americký finančník George Soros vidí ekonomické výhledy USA pod Trumpem velmi černě.
Několik hodin před inaugurací označil nastupujícího prezidenta za podvodníka, který by se stal diktátorem, kdyby k tomu měl příležitost. Označil také Trumpa slovem "con man". Takto bývá charakterizován člověk, který si získá něčí důvěru, aby pak dotyčného okradl nebo využil.
Soros v kampani podporoval Hillary Clintonovou.
George Soros says markets will slump and calls Donald Trump a "con man" https://t.co/N44tpbHpOU pic.twitter.com/ObIzpLDwp3
— Bloomberg (@business) January 20, 2017
Jak vidí Trumpův nástup do úřadu komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych:
I přes určitý pokles v posledních dnech ale zatím finanční trhy reagovaly na prvních 100 dní od Trumpova zvolení klidně.
Nejistota a citelnější propady zasáhly hlavně některé asijské trhy, zvláště Čínu, s ohledem na její možnou obchodní válku s novou Trumpovou administrativou.
Nová Trumpova administrativa ale chystá řadu zásadních reforem, které by se s dosavadní ekonomickou politikou Obamova týmu měly radikálně rozejít.
Může jít například o snižování daní, deregulaci nebo naopak silnější protekcionistická opatření směrem do zahraničí. Když se k tomu podle amerického deníku Wall Street Journal přidá i Trumpova dosavadní nepředvídatelnost, dají se očekávat nervozita a výkyvy na finančních trzích.
Zajímavé bude, jak na nástup nového prezidenta do funkce zareagují finanční trhy, se kterými je Donald Trump jako miliardář a obchodník často spojován.
Po svém předchůdci Baracku Obamovi zdědil klíčové burzovní indexy vztahující se k USA na rekordně vysokých číslech, taky nízkou nezaměstnanost i inflaci. Podle řady ekonomů jde tedy o výbornou startovní pozici.
Slavnostní přísahu a projev nového amerického prezidenta budeme sledovat v živém vysílání Aktuálně.cz a DVTV, které spustíme v 17:50 SEČ.
Ve Washingtonu mezitím vrcholí přípravy na ceremonii.
Takhle vtipně graficky zpracovala přehled dnešního velkého dne Donalda Trumpa britská stanice BBC.:
Countdown to #inauguration day - here's Donald Trump's schedule for Friday pic.twitter.com/LUzw19tBp4
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 18, 2017
Stejná mincovna z Uralu před časem vydala pamětní mince k ruskému "znovupřipojení" ukrajinského Krymu v roce 2014 s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina.
USA, Evropská unie i drtivá většina ostatních světových států označily tento krok za nelegální a odporující mezinárodním úmluvám. Washington i Brusel dokonce kvůli tomuto kroku uvalily na Rusko ekonomické a další sankce.
Nečekaný zájem, částečně uměle živený politiky a Kremlem, budí Trumpova inaugurace v Rusku.
Tamní mincovna z uralského města Zlatoust vyrobila podle agentury TASS limitovanou edici 25 stříbrných, 15 zlato-stříbrných a 5 zlatých pamětních mincí s nápisem "Donald John Trump. 45. prezident Spojených států" a ze zadní strany "In Trump We Trust" (Věříme v Trumpa).
Každá mince váží zhruba kilogram a má průměr 12 centimetrů. Jednu z nich pošle mincovna podle svého vyjádření přímo do Bílého domu.
Russian #arms foundry mints one-kilo silver ‘In @realDonaldTrump We Trust’ commemorative #coin https://t.co/nb9Q5wGa48
— TASS (@tassagency_en) January 18, 2017
V čem bude inaugurace Donalda Trumpa jiná než ty předchozí a kdo se jí bude či nebude účastnit?
Média po celém světě se soustředí na dnešní inauguraci. Obálky ale nemusí vypadat vůbec jednotvárně...
Zas jedna velmi povedená brutalitka z dílny autora obálek @TheEconomist pic.twitter.com/6QNU46OGLT
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) January 19, 2017
Podle listu The New York Times získal Trump na inauguraci od soukromých dárců až 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun).
V případě Obamy šlo o 53 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun).
Donald Trump si koncept svého inauguračního projevu napsal sám.
Writing my inaugural address at the Winter White House, Mar-a-Lago, three weeks ago. Looking forward to Friday. #Inauguration pic.twitter.com/S701FdTCQu
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 18, 2017
Jaký je program inaugurační ceremonie?
8:30 (14:30 SEČ): Tradičně program začíná ranní modlitbou v kostele svatého Jana nedaleko Bílého domu.
9:30 (15:30 SEČ): Dopoledne se v Bílém domě setkají oba prezidenti – končící i nastupující – se svými manželkami a po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.
11:30 (17:30 SEČ): Úvodní slova duchovních, na něž naváže přísaha viceprezidenta Pence, kterou složí před soudcem nejvyšího soudu Clarencem Thomasem.
12:00 (18:00 SEČ): Trump složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahat bude na Lincolnovu bibli, ale rovněž na bibli, již dostal od matky v roce 1955. Poté přednese projev a vítězka talentové soutěže Jackie Evanchová zazpívá americkou hymnu.
13:00 (19:00 SEČ): Následuje společný oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu. Účastnit se ho budou kromě Donalda Trumpa a Melanie Trumpové také Mike Pence se svou manželkou Karen.
14:30 (20:30 SEČ): Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident s viceprezidentem a ostatními hosty sleduje z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.
19:00 (01:00 SEČ): Prezidentský pár se objeví na prvním z mnoha inauguračních plesů.
Dobré ráno, vítáme vás u online přenosu inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.