Spojenec, či nepřítel? Ve Spojených státech začíná bitva o postoj k Putinovi a jeho Rusku

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2017 6:59
Nový americký prezident Donald Trump a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn budou muset před některými republikánskými kongresmany obhájit svůj koncept zahraniční politiky. Za nepřítele číslo jedna považují islamisty a Islámský stát, Rusko podle nich může v boji s nimi pomoci. Se Stalinem se Američané spojili proti Adolfu Hitlerovi. Spojí se nyní podobně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem proti Islámskému státu?
O Vladimirovi Putinovi se Donald Trump vyjadřuje zatím převážně pozitivně.
O Vladimirovi Putinovi se Donald Trump vyjadřuje zatím převážně pozitivně. | Foto: Reuters

Washington – Úsměvy do objektivu, stisky rukou, předávání darů, na zdi žlutomodrá vlajka Ukrajiny.

Republikánský senátor John McCain strávil přelom roku s ukrajinskými vojáky v tamní obci Širokyne. Na frontové linii mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty, podporovanými Ruskem.

Republikán tak skrze fotografie poslal na dálku vzkaz svému stranickému kolegovi a nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rusko je nepřítel, ne spojenec.

V úterý se sešel poprvé v novém složení americký Kongres, po loňských listopadových volbách ovládaný republikány, kteří jsou především v pohledu na Rusko silně rozdělení. 

Na jedné straně stojí lidé jako McCain a několik dalších vlivných senátorů. Chtějí vůči Moskvě přitvrdit kvůli obviněním, že do amerických prezidentských voleb zasáhli ruští hackeři.

Na druhé straně je sám Donald Trump a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn. Za hlavního nepřítele USA považují islamismus, zejména Islámský stát.

"Musíme začít chápat, že boj se dnes nevede mezi Západem a Východem. Je více mezi Severem a Jihem," řekl Flynn.

O to se vede a povede základní spor. Zda je Rusko spojencem proti islamistickému terorismu, nebo naopak další položkou na seznamu hrozeb.

Spory kolem šéfa diplomacie

V novém Kongresu se názorový střet bude – alespoň zpočátku v době schvalování nominací na konci ledna – odehrávat kolem ministra zahraničí Rexe Tillersona.

Bývalého šéfa těžařské společnosti ExxonMobil s dlouholetými vazbami na Rusko, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tillerson se od svého jmenování na veřejnosti nevyjadřuje. Jeho první slova na téma Rusko tak lze čekat až při slyšení v Kongresu, který bude schvalovat všechny členy Trumpovy administrativy.

Tillerson dříve kritizoval uvalení sankcí na Rusko kvůli Krymu. Trump v kampani uváděl, že je možné uvažovat o uznání ruské anexe Krymu, pokud by to pomohlo lepším vztahům s Moskvou.

A zatím před volbami ani po nich neřekl nic, co by se jakkoliv dalo vykládat jako podpora Ukrajiny.

Tillersona ale podpořil například bývalý Obamův ministr obrany Robert Gates, respektovaný republikány i demokraty. Nebo někdejší ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Na jeho straně je i veterán americké diplomacie, třiadevadesátiletý Henry Kissinger. Jeho slovo má pořád váhu. A je zastáncem sblížení s Ruskem i jeho prezidentem Putinem.

Bývalý český velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě Petr Kolář řekl na konci roku Aktuálně.cz, že americký Kongres už po volbách navštívil a měl schůzky s kongresmany.

"Prioritou Trumpovy zahraniční politiky bude Islámský stát a Čína. Je otázkou, do jaké mírou v tom budou stát o spolupráci s Ruskem," řekl Kolář.

Ve stočlenném Senátu je přitom poměr mandátů mezi republikánskou a demokratickou stranou 52 ku 48.

Podle listu Washington Post se mohou proti nominaci Rexe Tillersona na post ministra zahraničí kvůli jeho vazbám na Rusko postavit minimálně tři republikánští senátoři.

Slabé místo Trumpovy administrativy

Demokraté cítí, že Putin a Rusko mohou být slabým místem Trumpovy administrativy a republikánské většiny v Kongresu. Člen zahraničního výboru Senátu za Demokratickou stranu Ben Cardin chce zřídit zvláštní komisi, která posoudí zásah ruských hackerů do amerických voleb.

Podle něj bude třeba přijmout vůči Rusku "rozsáhlé zesílené sankce". Tedy opak toho, s čím dosud počítá Trump a jemu nakloněná část Republikánské strany.

Nastupující prezident na rozdíl od končícího Baracka Obamy pochybuje, že za útoky na počítače Demokratické strany před volbami stálo Rusko.

"Jsem přesvědčen, že Trump změní názor, jakmile se stane velitelem amerických vojenských sil a seznámí se s jasnými důkazy,“ uvedl McCain v rozhovoru pro CNN k hackerským útokům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy