Spojenec, či nepřítel? Ve Spojených státech začíná bitva o postoj k Putinovi a jeho Rusku

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2017 6:59
Nový americký prezident Donald Trump a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn budou muset před některými republikánskými kongresmany obhájit svůj koncept zahraniční politiky. Za nepřítele číslo jedna považují islamisty a Islámský stát, Rusko podle nich může v boji s nimi pomoci. Se Stalinem se Američané spojili proti Adolfu Hitlerovi. Spojí se nyní podobně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem proti Islámskému státu?
O Vladimirovi Putinovi se Donald Trump vyjadřuje zatím převážně pozitivně.
O Vladimirovi Putinovi se Donald Trump vyjadřuje zatím převážně pozitivně. | Foto: Reuters

Washington – Úsměvy do objektivu, stisky rukou, předávání darů, na zdi žlutomodrá vlajka Ukrajiny.

Republikánský senátor John McCain strávil přelom roku s ukrajinskými vojáky v tamní obci Širokyne. Na frontové linii mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty, podporovanými Ruskem.

Republikán tak skrze fotografie poslal na dálku vzkaz svému stranickému kolegovi a nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rusko je nepřítel, ne spojenec.

V úterý se sešel poprvé v novém složení americký Kongres, po loňských listopadových volbách ovládaný republikány, kteří jsou především v pohledu na Rusko silně rozdělení. 

Na jedné straně stojí lidé jako McCain a několik dalších vlivných senátorů. Chtějí vůči Moskvě přitvrdit kvůli obviněním, že do amerických prezidentských voleb zasáhli ruští hackeři.

Na druhé straně je sám Donald Trump a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn. Za hlavního nepřítele USA považují islamismus, zejména Islámský stát.

"Musíme začít chápat, že boj se dnes nevede mezi Západem a Východem. Je více mezi Severem a Jihem," řekl Flynn.

O to se vede a povede základní spor. Zda je Rusko spojencem proti islamistickému terorismu, nebo naopak další položkou na seznamu hrozeb.

Spory kolem šéfa diplomacie

V novém Kongresu se názorový střet bude – alespoň zpočátku v době schvalování nominací na konci ledna – odehrávat kolem ministra zahraničí Rexe Tillersona.

Bývalého šéfa těžařské společnosti ExxonMobil s dlouholetými vazbami na Rusko, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tillerson se od svého jmenování na veřejnosti nevyjadřuje. Jeho první slova na téma Rusko tak lze čekat až při slyšení v Kongresu, který bude schvalovat všechny členy Trumpovy administrativy.

Tillerson dříve kritizoval uvalení sankcí na Rusko kvůli Krymu. Trump v kampani uváděl, že je možné uvažovat o uznání ruské anexe Krymu, pokud by to pomohlo lepším vztahům s Moskvou.

A zatím před volbami ani po nich neřekl nic, co by se jakkoliv dalo vykládat jako podpora Ukrajiny.

Tillersona ale podpořil například bývalý Obamův ministr obrany Robert Gates, respektovaný republikány i demokraty. Nebo někdejší ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Na jeho straně je i veterán americké diplomacie, třiadevadesátiletý Henry Kissinger. Jeho slovo má pořád váhu. A je zastáncem sblížení s Ruskem i jeho prezidentem Putinem.

Bývalý český velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě Petr Kolář řekl na konci roku Aktuálně.cz, že americký Kongres už po volbách navštívil a měl schůzky s kongresmany.

"Prioritou Trumpovy zahraniční politiky bude Islámský stát a Čína. Je otázkou, do jaké mírou v tom budou stát o spolupráci s Ruskem," řekl Kolář.

Ve stočlenném Senátu je přitom poměr mandátů mezi republikánskou a demokratickou stranou 52 ku 48.

Podle listu Washington Post se mohou proti nominaci Rexe Tillersona na post ministra zahraničí kvůli jeho vazbám na Rusko postavit minimálně tři republikánští senátoři.

Slabé místo Trumpovy administrativy

Demokraté cítí, že Putin a Rusko mohou být slabým místem Trumpovy administrativy a republikánské většiny v Kongresu. Člen zahraničního výboru Senátu za Demokratickou stranu Ben Cardin chce zřídit zvláštní komisi, která posoudí zásah ruských hackerů do amerických voleb.

Podle něj bude třeba přijmout vůči Rusku "rozsáhlé zesílené sankce". Tedy opak toho, s čím dosud počítá Trump a jemu nakloněná část Republikánské strany.

Nastupující prezident na rozdíl od končícího Baracka Obamy pochybuje, že za útoky na počítače Demokratické strany před volbami stálo Rusko.

"Jsem přesvědčen, že Trump změní názor, jakmile se stane velitelem amerických vojenských sil a seznámí se s jasnými důkazy,“ uvedl McCain v rozhovoru pro CNN k hackerským útokům.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy