Rusko nevyhostí žádného diplomata USA, řekl Putin. Americké děti pozval na oslavy do Kremlu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 12. 2016 17:02
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA navrhl na oplátku vyhostit 35 amerických diplomatů z Ruska. Informovala o tom agentura TASS. Washington tvrdí, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA, Moskva taková tvrzení odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin americké diplomaty vyhostit odmítl. Místo toho pozval "všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu". Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové rozhodnutí Američanů zasáhne celkem 96 Rusů, kteří musí opustit Spojené státy.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Rusko nevyhostí žádného amerického diplomata. V reakci na čtvrteční rozhodnutí USA vyhostit pětatřicet ruských diplomatů to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Krok, který americký prezident Barack Obama učinil kvůli aktivitě ruských hackerů před prezidentskými volbami v USA, označil za snahu zmařit dobré rusko-americké vztahy.

Jen několik hodin předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na protiruské sankce doporučil Putinovi vyhoštění 35 amerických diplomatů a rovněž uzavření dvou budov využívaných Američany v Moskvě. Informovaly o tom ruské agentury.

Místo toho Putin pozval "všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu".

"Nesnížíme se na úroveň kuchyňské diplomacie"

"Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této ´kuchyňské´a nezodpovědné diplomacie," uvedl prezident v prohlášení zveřejněném na stránkách Kremlu.

Další kroky prý Putin zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna.

Putin doufá, že Rusko a USA učiní po nástupu Trumpa do úřadu skutečné kroky k vylepšení vzájemných vztahů. Ruský prezident to uvedl v novoročním vzkazu budoucímu americkému prezidentovi, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Kremlu.

Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Jak Putin uvedl, je mu líto, že administrativa Baracka Obamy zakončuje svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině přesto popřál vše dobré do nového roku. Stejné přání adresoval i Donaldu Trumpovi a jeho rodině a rovněž i všem Američanům.

Washington ve čtvrtek oznámil, že uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa. Moskva nařčení odmítá.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové rozhodnutí Američanů zasáhne celkem 96 osob. Jde o představitele ruské diplomacie a jejich rodiny. Kreml oznámil, že pro diplomaty pošle vládní letoun.  

Lavrov Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě.

Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle šéfa ruské diplomacie nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Lavrov také dodal, že nové americké sankce nezůstanou bez odpovědi.

Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová informaci popřela.

Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy