Rusko nevyhostí žádného diplomata USA, řekl Putin. Americké děti pozval na oslavy do Kremlu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 12. 2016 17:02
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA navrhl na oplátku vyhostit 35 amerických diplomatů z Ruska. Informovala o tom agentura TASS. Washington tvrdí, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA, Moskva taková tvrzení odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin americké diplomaty vyhostit odmítl. Místo toho pozval "všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu". Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové rozhodnutí Američanů zasáhne celkem 96 Rusů, kteří musí opustit Spojené státy.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Rusko nevyhostí žádného amerického diplomata. V reakci na čtvrteční rozhodnutí USA vyhostit pětatřicet ruských diplomatů to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Krok, který americký prezident Barack Obama učinil kvůli aktivitě ruských hackerů před prezidentskými volbami v USA, označil za snahu zmařit dobré rusko-americké vztahy.

Jen několik hodin předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na protiruské sankce doporučil Putinovi vyhoštění 35 amerických diplomatů a rovněž uzavření dvou budov využívaných Američany v Moskvě. Informovaly o tom ruské agentury.

Místo toho Putin pozval "všechny děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu".

"Nesnížíme se na úroveň kuchyňské diplomacie"

"Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této ´kuchyňské´a nezodpovědné diplomacie," uvedl prezident v prohlášení zveřejněném na stránkách Kremlu.

Další kroky prý Putin zváží až v reakci na to, jak bude postupovat nová administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který nastoupí do funkce 20. ledna.

Putin doufá, že Rusko a USA učiní po nástupu Trumpa do úřadu skutečné kroky k vylepšení vzájemných vztahů. Ruský prezident to uvedl v novoročním vzkazu budoucímu americkému prezidentovi, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Kremlu.

Americké sankce jsou podle Putina dalším krokem, jak podkopat vzájemné vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Jak Putin uvedl, je mu líto, že administrativa Baracka Obamy zakončuje svůj mandát tímto způsobem. Americkému prezidentovi a jeho rodině přesto popřál vše dobré do nového roku. Stejné přání adresoval i Donaldu Trumpovi a jeho rodině a rovněž i všem Američanům.

Washington ve čtvrtek oznámil, že uvalil na Moskvu sankce a rovněž vypověděl 35 ruských diplomatů. Souvisí to s americkými obviněními, že se Rusové snažili ovlivnit prezidentské volby v USA ve prospěch Donalda Trumpa. Moskva nařčení odmítá.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové rozhodnutí Američanů zasáhne celkem 96 osob. Jde o představitele ruské diplomacie a jejich rodiny. Kreml oznámil, že pro diplomaty pošle vládní letoun.  

Lavrov Putinovi navrhl vyhoštění 31 zaměstnanců americké ambasády v Moskvě a čtyř diplomatů z generálního konzulátu USA v Petrohradě.

Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle šéfa ruské diplomacie nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali. Lavrov také dodal, že nové americké sankce nezůstanou bez odpovědi.

Televizní stanice CNN s odvoláním na americké činitele již dříve informovala, že ruské úřady rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Uzavřenou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v metropoli. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová informaci popřela.

Spojené státy v rámci sankčních opatření rovněž zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland, další sankce míří na ruskou civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. Vypovězení ruští diplomaté dostali 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili.

 

Právě se děje

Další zprávy