Ruští hackeři se snažili z lidí dostat hesla k uživatelským účtům, tvrdí FBI

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2016 11:19
Ruští hackeři používají "klasický" phishing a další techniky, aby se dostali k heslům a tajným datům. Ústřední zpravodajská služba (FBI) uvádí, že e-maily Demokratické strany napadli hackeři ve službách Kremlu a Rusko tak nepřijatelným způsobem zasáhlo do amerických prezidentských voleb. Barack Obama ve čtvrtek rozhodl v reakci o vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA. Ruské úřady podle televize CNN den po vypovězení diplomatů ze Spojených států rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. Ruské ministerstvo zahraničí informaci popřelo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Používání falešné identity či rozesílání podvodných e-mailů snažících se z potenciálních obětí vylákat hesla a další citlivé údaje patřilo k praktikám ruských hackerů, kteří se pokoušeli ovlivnit průběh amerických prezidentských voleb.

Vyplývá to z analýzy zveřejněné ve čtvrtek americkými bezpečnostními úřady, která je vůbec první podobnou oficiální zprávou.

Společná analýza Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) podle agentury AP uvádí, že ruská civilní i vojenská rozvědka prováděla "kybernetické operace zacílené na americkou vládu a obyvatele".

V některých případech se podle amerických úřadů hackeři ukrývali za falešnými identitami, aby oběti nedokázaly zjistit původce útoků.

Používali rovněž typické praktiky takzvaného phishingu, například rozesílání podvodných e-mailových zpráv tvářících se jako oficiální komunikace, s jejichž pomocí lákali z lidí hesla k jejich uživatelským účtům či jiná tajná data.

Nejméně jeden člověk otevřel podle analýzy přílohu, která do jeho počítače nahrála škodlivý program určený ke sběru dat.

Americké tajné služby již na podzim dospěly k závěru, že se Rusko snažilo ovlivnit volby ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Budoucí prezident považuje jejich závěry za nepřesvědčivé a tvrdí, že původce útoků nelze spolehlivě zjistit. Rusko opakovaně popírá, že by bylo do útoků zapojeno.

Hackerské aktivity ruských tajných služeb podle zprávy neskončily s americkými volbami, nýbrž stále pokračují. Prezident Barack Obama v reakci na útoky ve čtvrtek rozhodl o vypovězení 35 ruských diplomatů a přijetí sankcí vůči rozvědkám a lidem s nimi spojenými.

Ruské úřady den po vypovězení diplomatů ze Spojených států rozhodly o uzavření angloamerické školy v Moskvě. V pátek o tom informovala televize CNN s odvoláním na americké činitele.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová informaci popřela.

Moskevskou školu navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády a také dalších anglicky mluvících cizinců žijících v ruské metropoli. Podle CNN bude uzavřena pro všechny. Ruské úřady rovněž znemožnily americkým diplomatům přístup do rekreačního střediska v lesích na okraji Moskvy.

 

Právě se děje

Další zprávy