Důkazy o hackování neukazují přímo na Rusko, tvrdí Trumpův mluvčí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2017 21:57
Mluvčí Donalda Trumpa Sean Spicer se postavil za výroky budoucího amerického prezidenta, podle kterého za hackerskými útoky nemuselo být Rusko. Televizi Fox News řekl, že žádné předložené důkazy podle Trumpa neukazovaly přesvědčivě na vinu Ruska. Mluvčí odmítl také zprávu FBI a ministerstva vnitřní bezpečnosti, která podporuje obvinění na adresu Ruska, a v rozhovoru se stanicí NBC poznamenal, že Obamou vyhlášené sankce proti Rusku jsou politicky motivované a že demokratický prezident potrestal Moskvu až poté, co Trumpova demokratická rivalka Hillary Clintonová volby prohrála.
Trump: Žádné předložené důkazy neukazovaly přesvědčivě na vinu Ruska.
Trump: Žádné předložené důkazy neukazovaly přesvědčivě na vinu Ruska. | Foto: Reuters

Washington – Mluvčí Donalda Trumpa Sean Spicer se postavil za výroky budoucího amerického prezidenta, podle kterého za hackerskými útoky nemuselo být Rusko, jak s odvoláním na tajné služby tvrdí dosluhující hlava státu Barack Obama. Trump prohlásil, že o celé věci ví více než ostatní. Spicer dnes televizi Fox News řekl, že žádné předložené důkazy podle Trumpa neukazovaly přesvědčivě na vinu Ruska.

Trump se po vítězství v listopadových volbách několikrát o tajných službách vyjádřil pohrdavě a naznačil, že se bez jejich informací obejde. Například v prosinci řekl v televizi Fox News, že nechce poslouchat každý den to samé. Později Spicer uvedl, že od rozvědek dostává zvolený prezident údaje třikrát týdně. Nyní mluvčí připustil, že Trump je informován o stavu bezpečnosti země každý den.

Spicer rovněž odmítl zprávu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva vnitřní bezpečnosti, která podporuje obvinění na adresu Ruska. Podle Spicera je dokument FBI příručkou o základech kybernetické bezpečnosti pro demokraty. Právě servery Demokratické strany hackeři napadli, což podle Bílého domu bylo snahou ovlivnit prezidentské volby.

V rozhovoru se stanicí NBC pak Spicer poznamenal, že Obamou vyhlášené sankce proti Rusku jsou politicky motivované a že demokratický prezident potrestal Moskvu až poté, co Trumpova demokratická rivalka Hillary Clintonová volby prohrála.

O hackerském skandálu chce tento týden Trump jednat s představiteli tajných služeb.

Washington v závěru loňského roku vypověděl ze Spojených států 35 ruských diplomatů. Obamova administrativa dala tento krok do souvislosti právě s hackerskými útoky na cíle v USA, které podle amerických tajných služeb zorganizovali Rusové. Moskva podobná obviňování opakovaně odmítá jako nepodložená.

 

Právě se děje

Další zprávy