Z Washingtonu odletělo letadlo s vypovězenými ruskými diplomaty

ČTK ČTK
1. 1. 2017 17:47
Ruští diplomaté, které americký prezident Barack Obama vypověděl kvůli údajným hackerským útokům, opustili v neděli ráno místního času Spojené státy. V letadle, které vzlétlo ve Washingtonu, bylo celkem 35 velvyslanců i jejich rodinní příslušníci. Prezident Vladimir Putin se rozhodl, že v reakci na americké sankce nikoho ze země nevyhostí.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Washington – Letadlo s ruskými diplomaty, které Spojené státy vypověděly v reakci na údajné hackerské útoky řízené z Moskvy, v neděli ráno místního času odletělo z Washingtonu.

S odvoláním na ruské velvyslanectví v USA o tom informovala ruská tisková agentura TASS. Americká vláda vypověděla ve čtvrtek 35 ruských diplomatů. Na opuštění země jim dala 72 hodin.

Na palubě ruského vládního letounu, který do americké metropole dorazil v sobotu, jsou i rodinní příslušníci vypovězených diplomatů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová už dříve uvedla, že rozhodnutí USA se celkem dotkne 96 Rusů a Rusek.

Vláda prezidenta Baracka Obamy viní Rusko z hackerských útoků na americké instituce i na soukromé osoby. Jejich cílem mělo podle ní být mimo jiné ovlivnění nedávných prezidentských voleb ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Ve čtvrtek Spojené státy také uzavřely dva ruské objekty na svém území. Prezident Obama navíc vyhlásil sankce mimo jiné vůči ruské civilní tajné službě FSB a vojenské rozvědce GRU.

Rusko odmítá, že by na USA prostřednictvím hackerů útočilo. Prezident Vladimir Putin se rozhodl, že v reakci na americké sankce nikoho ze země nevyhostí.

Budoucí americký prezident Donald Trump uvedl, že hackerské útoky na americkou Demokratickou stranu během kampaně před prezidentskými volbami mohl spáchat někdo jiný než Rusko. Podle svých slov ví o incidentu víc než ostatní a v úterý či ve středu sdělí podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy