Co znamená nový šéf americké diplomacie pro Česko? Zrušení sankcí proti Rusku je na stole

Martin Novák Martin Novák
13. 12. 2016 15:00
"Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bude mít dvě hlavní priority. Boj proti Islámskému státu a hledání politiky vůči Číně. Pokud bude chtít získat podporu Ruska a nějak s ním spolupracovat, zůstává otázkou, co mu za to nabídne. Může to být zrušení sankcí," předpokládá bývalý český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.
Rex Tillerson v objektivu kamery na tiskové konferenci.
Rex Tillerson v objektivu kamery na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Washington – "Je to tragický den pro střední Evropu. Tragický pro celou Evropu," okomentovala historička Anne Applebaumová předpokládanou nominaci dosavadního šéfa energetické společnosti ExxonMobil Rexe Tillersona na funkci amerického ministra zahraničí. Mínila tím hlavně Tillersonovy vazby na Rusko. 

V něm ještě jako šéf amerického ropného gigantu dojednával důležité kontrakty. Ruský prezident Vladimir Putin ho dokonce v roce 2013 vyznamenal Řádem přátelství. Tillerson taky kritizoval bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu za uvalení sankcí vůči Rusku kvůli anexi Krymu a válce na Ukrajině.

Doplatí tedy střední Evropa na Tillersonovo jmenování? Bývalí čeští diplomaté tvrdí, že to Česko i celý region určitě v nějaké podobě negativně pocítí. Podle nich ale bude potřeba počkat na konkrétní kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a Rexe Tillersona v úřadě. A taky na moment, kdy nominaci nového ministra zahraničí schválí americký Senát.

Jsem v rozpacích

Bývalý velvyslanec České republiky v USA a Rusku Petr Kolář řekl Aktuálně.cz, že je z této nominace "jemně řečeno v rozpacích.“ Vrátil se zrovna ze Spojených států, kde měl schůzky v Kongresu. Podle svých slov byl ujišťován, že "vše bude nakonec OK.“

"Otázka zrušení sankcí proti Rusku je po jmenování Rexe Tillersona ministrem zahraničí aktuální. Trumpova administrativa bude mít dvě hlavní priority. Boj proti Islámskému státu a hledání politiky vůči Číně. Pokud bude chtít získat podporu Ruska a nějak s ním spolupracovat, zůstává otázkou, co mu za to nabídne. Otázka zrušení sankcí je proto na stole. Ale ani jejich zrušení nepůjde bez souhlasu Kongresu," dodává Petr Kolář.

Také bývalý velvyslanec České republiky v Izraeli a prorektor soukromé vysoké školy Cevro Institut Tomáš Pojar si myslí, že nová americká administrativa bude přehodnocení protiruských sankcí zvažovat. 

"Nominace Tillersona potvrzuje snahu Donalda Trumpa o sblížení s Ruskem. Není ale automatické, že to bude na úkor střední Evropy. Nový americký prezident každopádně zmírnění nebo zrušení sankcí proti Rusku zvažuje. V USA ale hodně záleží na Kongresu. Prezident nemá v zahraniční politice úplně volný manévrovací prostor," tvrdí Pojar.  

Podle něj se dříve nebo později americká vláda a ruský režim střetnou. "Jde hlavně o ruský režim, který svoji legitimitu vybudoval na soupeření se Západem a vymezování se vůči Spojeným státům. Ve chvíli, kdy to opustí, tak sám sebe oslabí,“ řekl Aktuálně.cz Pojar.

Není to tak jednoznačné

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý si nemyslí, že by Tillerson v čele diplomacie jednoznačně znamenal zlepšení vztahů s Ruskem.

"Může to mít i opačný efekt, kdy prezident USA zvedne telefon a řekne Putinovi na rovinu, co se mu na krocích Kremlu nelíbí," říká Jiří Šedivý.

Podle někdejšího českého velvyslance v Moskvě Luboše Dobrovského není až tak podstatné, kdo konkrétně americkou diplomacii vede.

"Obama přišel po svém nástupu s takzvaným resetem ve vztazích s Ruskem. Byl to snový začátek. A podívejte se, jak to celé dopadlo. My v Evropě bychom měli hlavně posilovat naši účast v NATO a připravovat naše armády. Dáme tím jasně najevo, že jsme ochotni bránit se ruským hrozbám. Bez ohledu na to, zda je ministrem zahraničí Spojených států ten či onen," říká Dobrovský.

Trumpovu nominaci na amerického ministra zahraničí – stejně jako na další ministry – musí ještě prostou většinou schválit Senát. V něm mají republikáni většinu. Někteří z nich ale varují, že na vztahy k Rusku a Putinovi se budou Tillersona ptát.

"Trump je považován za člověka nakloněného lobby fosilních paliv a vybral prostě člověka z tohoto prostředí. Může být problém s tím, zda americká vláda zachová sankce vůči Rusku nebo nakolik bude nakloněna Ukrajině či Gruzii. Tady ale vidím prostor i pro nás, abychom tam hájili a reprezentovali naše zájmy v americkém Kongresu," tvrdí Ivan Gabal, poslanec za KDU-ČSL a  místopředseda sněmovního výboru pro obranu.

Obavy, že Donald Trump nedodrží závazky vůči členským zemím NATO, jsou ale podle Gabala přehnané. "Chce jenom, aby všichni dodržovali své závazky ve výdajích na armádu,“ uvedl na dotaz Aktuálně.cz Gabal. 

Amerika začala v poslední době ztrácet své tradiční spojence a Donald Trump tento trend nezastaví, říká bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy