Washington/Jeruzalém - Izrael zastavil mírové rozhovory s Palestinci.
Reagoval tak na středeční smírčí dohodu palestinských stran.
Stalo se tak ve chvíli, kdy se ve Spojených státech - zatím neveřejně - začíná hovořit o přehodnocení pomoci Palestincům.
Důvodem je záměr vytvořit společnou vládu Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a radikálního hnutí Hamás.
Podle nejmenovaného amerického vládního zdroje citovaného agenturou Reuters se ale musí jakákoli palestinská vláda hlásit k politice odmítající násilí a uznat existenci Izraele.
Zprávu o ukončení rozhovorů premiér Benjamin Netanjahu potvrdil v televizní stanici NBC. Zároveň prohlásil, že palestinský vůdce Mahmúd Abbás se rozhodl pro dohodu se skupinou, "odhodlanou zničit Izrael".
"Konec. Myslím, že dohoda s Hamasem zničila mír. Jestliže budou pokračovat (Palestinci ve sbližování), znamená to, že mír ustoupí do pozadí," řekl Netanjahu k palestinské dohodě. O Abbásovi prohlásil, že "nemůže chtít obojí, ale musí se rozhodnout: buď mír s Izraelem, nebo pakt s Hamasem".
Boj o židovský stát
Hamás, který je podporován mimo jiné Íránem, s nímž mají USA komplikované vztahy, dosud odmítá uznat existenci Izraele.
"Každá palestinská vláda se musí jednoznačně a výslovně zavázat k nenásilí, uznání Státu Izrael a přijetí předchozích dohod a závazků mezi smluvními stranami," podotkl nejmenovaný zdroj.
"Pokud vznikne nová palestinská vláda, budeme ji hodnotit na základě jejího dodržování předchozích ustanovení, její politiky a činnosti a určíme, jaké důsledky to pro naši pomoc bude znamenat s ohledem na americké právo."
Židovský stát má ale jasno. Pro zastavení nynějšího kola rozhovorů, které začaly díky iniciativě Spojených států před devíti měsíci, se po šestihodinovém jednání vyslovili všichni ministři odpovědní za bezpečnost.
Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát na izraelský krok reagoval slovy, že palestinská dohoda je vnitřní věc Palestinců. "Izrael nemá právo vměšovat se do této věci," řekl.
Hrozbu, že Izrael v rámci sankcí pozastaví peněžní převody vybrané pro samosprávu, označil za "pirátství".
Dvojstátí
Na sestavení společného vládního kabinetu do několika týdnů se dosud znesvářené hlavní palestinské organizace dohodly ve středu. Chtějí tak ukončit několikaletý politický rozkol, který brání jednotnému postupu palestinského vedení.
Zatímco OOP ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, Hamás zcela dominuje Pásmu Gazy, což znamená existenci jakéhosi dvojstátí.
O smíření palestinských politických soupeřů se v minulosti jako prostředníci snažily Saúdská Arábie, Katar i Egypt.
V roce 2011 v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamásu. I ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb. Naplněna ale nebyla, stejně jako předchozí pokusy.
Útěk ve chvíli, kdy má přijít rozhodnutí
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová už ve středu řekla, že načasování smírčí dohody je problematické a USA jsou jím "zklamány".
"Těžko si představit, jak bude Izrael vyjednávat s vládou, která neuznává jeho právo na existenci. Toto palestinské rozhodnutí je problematické a zkomplikuje mírové rozhovory," řekla.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu řekl, že "jde o návrat Palestinců k jejich typickému chování - o útěk ve chvíli, kdy se musejí rozhodnout".
Podle oficiálního palestinského vůdce a šéfa OOP Mahmúda Abbáse není mezipalestinská dohoda v rozporu s mírovými rozhovory.