Izraelský ministr spílal "mesiáši" Kerrymu, teď se kaje

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
15. 1. 2014 11:03
Moše Jaalon nařkl šéfa americké diplomacie z "nepochopitelné posedlosti".
John Kerry na návštěvě v Izraeli.
John Kerry na návštěvě v Izraeli. | Foto: REUTERS / Brendan Smialowski / Pool

Tel Aviv - Izraelský ministr obrany Moše Jaalon se kaje za kritiku šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, který se snaží dosáhnout pokroku v palestinsko-izraelských mírových rozhovorech.

"Ministr zahraničí John Kerry, který k nám přijel s odhodláním a jedná z nepochopitelné posedlosti a mesiášského pocitu, mě nemůže o konfliktu s Palestinci naučit ani jednu jedinou věc," citovaly Jaalona v pondělí na titulní straně izraelské noviny Jediot Achronot.

"Jediná věc, která nás může zachránit, je, že Kerry vyhraje Nobelovu cenu a nechá nás na pokoji," dodal ministr.

Svoje slova nepopřel

Za svoji nevybíravou kritiku, pronesenou za zavřenými dveřmi, se Jaalon americké straně nakonec omluvil. Ale až poté, co ho pokáral izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

"Izrael a Spojené státy sdílí stejný cíl, kterým je pokročit v mírových rozhovorech mezi Izraelem a Palestinci, jež vede ministr Kerry," uvedl podle agentury Reuters v prohlášení Jaalonův úřad.

"Ministr obrany neměl v úmyslu ministra (Kerryho) urazit a omlouvá se, pokud se tak kvůli poznámkám připisovaným ministrovi stalo."

Na Jaalonovu kritiku v úterý reagovala i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová. Poznámky izraelského politika označila za "urážlivé a nevhodné, zvláště s ohledem na všechno, co Spojené státy dělají, aby podpořily bezpečnost Izraele".

Kerry a další "pracují dnem a nocí, aby pomohli vytvořit bezpečné místo pro Izrael, protože (americký) ministr má hluboké obavy o budoucnost Izraele. Zpochybňování Kerryho motivů a překrucování jeho návrhu je něco, co bychom od (izraelského) ministra obrany a blízkého spojence neočekávali," cituje mluvčí ČTK.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, který je právě v Ženevě, vzkázal kolegovi z vlády, "že hlasité a veřejné hádky ničemu nepomohou. USA jsou nejodvážnějším spojencem Izraele a mnohokrát to dokázaly. Na osobní útoky není prostor, i když se mohou vyskytnout příležitostné neshody," řekl Lieberman.

Kerry, který Izrael v minulém týdnu navštívil za poslední rok už podesáté, se snaží obě strany arabského konfliktu přimět k uzavření alespoň předběžné dohody.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy