Rozhádaní Palestinci po letech bojů jednají o usmíření

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 1. 2014 10:18
Palestinské strany Fatah a Hamás by se chtěly dohodnout i na společné vládě.
Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu.
Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu. | Foto: Reuters

Ramalláh - Jejich spory se vlečou už řadu let, nyní spolu ale znesváření politici z palestinských stran Fatah a Hamás tajně vyjednávají o usmíření.

Tvrdí to alespoň mluvčí umírněnějšího Fatahu, navíc v době, kdy se objevily zatím nepotvrzené zprávy, že se obě skupiny dohodly na sestavení společné vlády.

Rozepře trvají od roku 2006, kdy Hamás zvítězil ve volbách, ale u moci se neudržel, protože mnoho zemí ho řadí k teroristickým organizacím. Nyní vládne pouze v Pásmu Gazy, zatímco Západní břeh Jordánu ovládá Fatah.

"Otevřená srdce"

Podle palestinské agentury Maan za Fatah vyjednává Azzám Ahmad, za Hamás pak Músá abú Marzúk. Ahmad se předtím v Dauhá sešel s exilovým vůdcem Hamásu Chálidem Mišalem.

Zvěsti, že už se obě skupiny dohodly na společné vládě, mluvčí Fatahu Ahmad Asaf popřel. Řekl ale, že se o to všichni snaží. "Naše srdce jsou národní jednotě otevřená," prohlásil.

O snaze skoncovat s dlouholetým konfliktem svědčí také pondělní krok předsedy vlády Hamásu v Pásmu Gazy Ismáíla Haníji. Řekl, že se členové Fatahu mohou do Pásma Gazy vrátit.

Dohody, které se neplní

Otevřený boj mezi Hamásem a Fatahem začal v roce 2007. Hamás tehdy důsledně pronásledoval členy Fatahu působící v pásmu a přinutil je odejít na Západní břeh Jordánu.

Od té doby se obě strany s přispěním zahraničních prostředníků o usmíření snažily několikrát, ale bez výsledku. Naposledy v roce 2012 podepsaly dohody v Káhiře a v Dauhá, avšak nikdy je neplnily.

Haníja v pondělí prohlásil, že se členové Fatahu, kteří z Gazy odešli v roce 2007, mohou bez podmínek vrátit. Slíbil také propuštění menšího počtu členů Fatahu vězněných v Gaze.

Hamás je palestinskou odnoží egyptského Muslimského bratrstva. Bojuje proti Izraeli, který na pásmo uvalil v roce 2006 blokádu.

Obyvatelstvo pásma její hospodářské důsledky řešilo tunely pod hranicí s Egyptem, avšak současný režim v Káhiře tyto chodby využívané k pašování zboží nechal zničit. Výsledkem jsou rychle se horšící hospodářské problémy v Gaze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy