Izraelci zabili čtyři palestinské radikály. Napětí stoupá

ČTK ČTK
22. 3. 2014 10:41
Izraelští vojáci přijeli původně zatknout jednoho příslušníka islamistického teroristického hnutí Hamas. Ten ale rozpoutal přestřelku. Napětí mezi Izraelem a Palestinci opět stoupá.
Palestinci truchlí v Džanínu pro zastřeleného Hamzu Abu Alhiju.
Palestinci truchlí v Džanínu pro zastřeleného Hamzu Abu Alhiju. | Foto: Reuters

Džanín - Izraelská armáda v sobotu dopoledne v uprchlickém táboře u města Džanín na západním břehu Jordánu při operaci proti islámským radikálům zabila čtyři Palestince. Podle agentury Reuters šlo o jednu z největších ozbrojených potyček v Džanínu od roku 2002, která svědčí o zvýšeném napětí mezi Izraelci a Palestinci.

Vojáci přijeli podle izraelského armádního mluvčího zatknout jednoho hledaného příslušníka radikálního palestinského hnutí Hamas, který byl podezřelý z útoků proti Izraelcům. Podezřelý při zatýkání postřelil dva Izraelce a byl zabit.

Při následné přestřelce mezi izraelskými vojáky a islámskými ozbrojenci zemřeli tři Palestinci. Také utrpělo zranění 14 dalších přívrženců Hamasu, který odmítá mírové rozhovory s Izraelem, které vede palestinská samospráva se sídlem v Gaze. Dva ze zraněných Palestinců jsou podle zdrojů agentury AFP v kritickém stavu.

Palestinské město Džanín leží severně od Nábulusu. V listopadu 1995 je okupoval Izrael, poté v minulých letech předal palestinské samosprávě. Na severozápadních hranicích města je stejnojmenný palestinský uprchlický tábor.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy