Washington - Ve chvílích, kdy Floridu bičuje hurikán Irma, si Američané připomínají jinou těžkou ránu, kterou jejich země nedávno zažila.
11. září 2001 to nebyl ničivý živel, ale útok teroristické sítě al-Káida, při kterém zahynuly skoro tři tisíce lidí.
Šestnácté výročí největšího teroristického útoku na USA zatlačují v médiích i v pozornosti Američanů do pozadí dramatické události na jihu Spojených států.
Prezident Trump i celá jeho vláda jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti a Floridě, sužované jedním z nejhorších hurikánů v americké historii, slibují "veškerou dostupnou pomoc".
Událost, která by měla Američany spojovat stejně jako vzpomínka na oběti z 11. září. Jenže v éře Donalda Trumpa to neplatí tak docela.
Rozpolcená a rozhádaná jako nikdy dřív
Sotvakdy si Amerika v předchozích patnácti letech připomínala 11. září 2001 tak rozpolcená jako letos.
Donald Trump polarizuje tamní společnost jako žádný moderní prezident před ním. Jeho hodnocení ve všeobecných průzkumech je historicky nízké. I když za ním jeho voličská základna věrně stojí.
V nedávném průzkumu pro televizi FOX News většina Američanů (56 procent) uvedla, že Trump "trhá Ameriku na dvě části".
Dvě třetiny republikánských voličů si ale podle stejného šetření myslí, že prezident jejich zemi "sjednocuje".
A v jiném aktuálním průzkumu, tentokrát pro deník Wall Street Journal, jen 6 procent příznivců americké Demokratické strany připustilo, že prezident (republikán) dělá dobrou práci. Mezi Američany, kteří Trumpa loni volili, je to přitom drtivých 96 procent.
Podle analytika Freda Yanga, který průzkum pro Wall Street Journal komentoval, není současné rozštěpení novým fenoménem, který by přišel s Trumpem.
"Politická polarizace není nová věc. Úroveň, které to dosáhlo za Trumpa, je logickým vyústěním delšího, už generaci trvajícího trendu," míní analytik Yang. Trump ale podle něho propast prohloubil.
(Ne)konečná válka s terorem
Tváří v tvář teroristickým hrozbám se nový americký prezident pokouší vystupovat jako politik sjednotitel.
"Jakkoli se o to můžou snažit, teroristé nikdy neporazí odolnost amerického ducha," napsal Donald Trump ve svém pátečním vzkazu, směřovaném k výročí 11. září.
Jenže i jeho nedávné rozhodnutí posílit vojenský kontingent USA v Afghánistánu Američanům znovu připomnělo, jak dlouho už vedou - slovy prezidenta George W. Bushe - "válku s terorem".
Pokud byla před 16 lety jedním z hlavním cílů úplná porážka islamistických teroristů z al-Káidy, jsou Američané v tomto souboji de facto na začátku.
"Al-Káida se tiše obnovuje poté, co několik let přenechala světla reflektorů Islámskému státu," napsal pro Wall Street Journal ředitel katedry bezpečnostních studií na Georgetown University Bruce Hoffman.
"Bráno společně, představují tyto dvě skupiny - s rozšiřujícími se schopnostmi a násobnými odnožemi různě ve světě - pro USA a jejich spojence úplně stejně vážnou bezpečnostní hrozbu, jaké čelili bezprostředně po 11. září," tvrdí Hoffman.
Nebezpečí útoků vzrostlo
Obdobné varování pak v amerických médiích před víkendem uveřejnili Thomas Kean a Lee Hamilton, vedoucí Komise 11. září, která v roce 2004 vydala obsáhlou vyšetřovací zprávu o okolnostech teroristického útoku na USA.
"Minulý rok zemřelo během 11 000 teroristických útoků ve 104 zemích více než 25 000 lidí. V roce 2001 to bylo 7000 lidí během 2000 útoků. Je zřejmé, že navzdory všemu úsilí amerických vlád po 11. září nebezpečí terorismu vzrostlo," upozorňují autoři.
Podle nich je potřeba "porozumět a vyhrát souboj myšlenek" . Bez porážky ideologie se "budou objevovat nové skupiny a nové generace teroristů".
Cílí navíc na Spojené státy, které jsou při dalším výročí teroristických útoků z 11. září nejednotné a rozpolcené jako ještě nikdy za posledních 16 let.