Florida

Střelec z Floridy, který zabil 17 lidí, dostane doživotí, doporučila to porota

Porota v procesu s Nikolasem Cruzem, který v roce 2018 ve střední škole na Floridě zabil 17 lidí, doporučila doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění. Informovala o tom agentura AP. Porota se podle ní jednomyslně nedohodla na trestu smrti.

Podle floridského zákona je zapotřebí, aby se na trestu smrti shodli všichni porotci aspoň v jednom bodu obžaloby. Cruz byl souzen za 17 vražd a zranění 17 lidí. Soudkyně četla rozhodnutí porotců pro jednotlivé oběti. Jejich rodiče a příbuzní sedící v sále s rozhodnutím viditelně nesouhlasili, píše AP.

Soudkyně Elizabeth Schererová podle AP formálně verdikt oznámí 1. listopadu.

Nyní 24letý Cruz se před rokem přiznal, že 14. února 2018 zabil 14 studentů a tři zaměstnance školy a 17 lidí zranil. Řekl, že zvolil den svatého Valentýna, aby tento svátek studenti školy Marjory Stonemanové Douglasové v Parklandu nemohli už nikdy slavit.

Státní zástupce Mike Satz v procesu poukázal na to, že Cruz útok osm měsíců plánoval, sedm minut chodil chodbami školy a pak ze své poloautomatické zbraně vypálil 140 střel. Jako důkazy u soudu nechal přehrát záběry z bezpečnostních kamer a ukázal i fotografie mrtvých. Vypovídali učitelé a studenti, kteří přežili.

Zdroj: ČTK

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK

Počet obětí zřícení bytového domu na Floridě stoupl na 86, nezvěstných je stále 43 osob

Nejméně 86 lidí podle aktuální bilance zahynulo v troskách obytného domu, který se před více než dvěma týdny zřítil na Floridě. Je to o sedm více než v předchozí bilanci, uvedla agentura AFP. Stále se pohřešuje 43 osob.

Po dalším nočním prohledání sutin se bilance obětí zvýšila o sedm na 86, uvedla dnes ráno starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová, která dosavadních 17 dní pátrání po obětech označila za "největší záchrannou operaci v dějinách Floridy, která nesouvisí s hurikánem".

Zatím bylo z pozůstatků identifikováno 62 osob. Ve středu se úřady rozhodly ukončit pátrání po případných přeživších, protože po dvou týdnech už pohasla šance, že by někdo mohl přežit ve vzduchové kapse. Nyní se týmy soustředí už jen na hledání mrtvých těl.

Zdroj: ČTK

"Srdcervoucí číslo." Zřícení domu na Floridě už má 78 obětí

Více než dva týdny po částečném zřícení bytového domu na jihovýchodě Floridy se dál zvyšuje bilance potvrzených obětí na životech. Po pátečním vyjádření šéfky okresu Miami-Dade County Danielle Levineové Cavaové se dostala na číslo 78, informovala americká média. Počet pohřešovaných klesl na 62.

"Je to ohromující a srdcervoucí číslo, které nás všechny hluboce zasahuje," řekla Cavaová o aktualizované bilanci mrtvých. O den dříve floridské úřady evidovaly 60 mrtvých. V pátek šéfka okresní samosprávy uvedla, že nejméně 47 zemřelých z domu v městečku Surfside bylo identifikováno.

Zdroj: ČTK

Záchranáři našli v troskách na Floridě další těla, šance na přežití už je nulová

Záchranáři ve čtvrtek vzdali veškeré naděje, že by ještě mohli najít v troskách zříceného bytového domu na jihu Floridy někoho živého. Podle médií to oznámili tamní činitelé. Se čtvrteční půlnocí místního času (čtvrtek 6:00 SELČ) tak přestanou pátrat po přeživších a začnou novou fázi prací, kterou je odklízení sutin a hledání ostatků. Úřady zároveň oznámily, že vytáhly ze zbytků budovy dalších osm těl. Celkový počet obětí tím vyšplhal na 54, přičemž 86 lidí se nadále pohřešuje.

"V tuto chvíli jsme opravdu vyčerpali všechny možnosti, které máme k dispozici při naší misi za záchranu přeživších," řekla starostka okresu Miami-Dade Daniella Levine Cavaová na tiskové konferenci. Šéf místních hasičů Raide Jadallah pak podle agentury AP sdělil při soukromém setkání rodinám pohřešovaných, že záchranáři přestanou využívat techniku určenou k nalezení přeživších, ale budou nadále pátrat po ostatcích. Šance na nalezení někoho živého v troskách je podle něj nulová.

Úřadům se dosud podařilo identifikovat 33 z celkových 54 nalezených těl v sutinách domu, který se zřítil před dvěma týdny z dosud nevyjasněných důvodů. K neštěstí došlo uprostřed noci, řadu obětí tak záchranáři našli v postelích.

Rodiny pohřešovaných doufaly, že se podaří najít některé přeživší v "kapsách" vzduchu, které se na některých místech utvořily v hromadě sutin. Poslední přeživší však záchranáři nalezli naposledy jen pár hodin po tragickém incidentu.

Zdroj: ČTK

Tropická bouře Elsa přechodně zesílila na hurikán a míří k Floridě

Tropická bouře Elsa přechodně zesílila na hurikán prvního stupně na pětibodové škále a směřuje k pobřeží Floridy, kde by měla být v nejbližších hodinách. S odkazem na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom ve středu informují tiskové agentury.

Kolem 05:00 SELČ se bouře nacházela asi 105 kilometrů na jihozápad od floridského města Tampa a pohybovala se směrem na sever rychlostí 22 kilometrů v hodině. Živel zároveň provázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Varování platí asi pro 300 kilometrů dlouhý úsek pobřeží od Tampy na sever.

"Předpokládá se, že Elsa dorazí k severnímu pobřeží Floridy podél zálivu do pozdního středečního rána, a pak se ve čtvrtek přesune přes jihovýchodní USA," uvádí NHC. Státy Georgia a Jižní Karolína by Elsa měla zasáhnout ve středu večer a ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat