Florida

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK

Počet obětí zřícení bytového domu na Floridě stoupl na 86, nezvěstných je stále 43 osob

Nejméně 86 lidí podle aktuální bilance zahynulo v troskách obytného domu, který se před více než dvěma týdny zřítil na Floridě. Je to o sedm více než v předchozí bilanci, uvedla agentura AFP. Stále se pohřešuje 43 osob.

Po dalším nočním prohledání sutin se bilance obětí zvýšila o sedm na 86, uvedla dnes ráno starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová, která dosavadních 17 dní pátrání po obětech označila za "největší záchrannou operaci v dějinách Floridy, která nesouvisí s hurikánem".

Zatím bylo z pozůstatků identifikováno 62 osob. Ve středu se úřady rozhodly ukončit pátrání po případných přeživších, protože po dvou týdnech už pohasla šance, že by někdo mohl přežit ve vzduchové kapse. Nyní se týmy soustředí už jen na hledání mrtvých těl.

Zdroj: ČTK

"Srdcervoucí číslo." Zřícení domu na Floridě už má 78 obětí

Více než dva týdny po částečném zřícení bytového domu na jihovýchodě Floridy se dál zvyšuje bilance potvrzených obětí na životech. Po pátečním vyjádření šéfky okresu Miami-Dade County Danielle Levineové Cavaové se dostala na číslo 78, informovala americká média. Počet pohřešovaných klesl na 62.

"Je to ohromující a srdcervoucí číslo, které nás všechny hluboce zasahuje," řekla Cavaová o aktualizované bilanci mrtvých. O den dříve floridské úřady evidovaly 60 mrtvých. V pátek šéfka okresní samosprávy uvedla, že nejméně 47 zemřelých z domu v městečku Surfside bylo identifikováno.

Zdroj: ČTK

Záchranáři našli v troskách na Floridě další těla, šance na přežití už je nulová

Záchranáři ve čtvrtek vzdali veškeré naděje, že by ještě mohli najít v troskách zříceného bytového domu na jihu Floridy někoho živého. Podle médií to oznámili tamní činitelé. Se čtvrteční půlnocí místního času (čtvrtek 6:00 SELČ) tak přestanou pátrat po přeživších a začnou novou fázi prací, kterou je odklízení sutin a hledání ostatků. Úřady zároveň oznámily, že vytáhly ze zbytků budovy dalších osm těl. Celkový počet obětí tím vyšplhal na 54, přičemž 86 lidí se nadále pohřešuje.

"V tuto chvíli jsme opravdu vyčerpali všechny možnosti, které máme k dispozici při naší misi za záchranu přeživších," řekla starostka okresu Miami-Dade Daniella Levine Cavaová na tiskové konferenci. Šéf místních hasičů Raide Jadallah pak podle agentury AP sdělil při soukromém setkání rodinám pohřešovaných, že záchranáři přestanou využívat techniku určenou k nalezení přeživších, ale budou nadále pátrat po ostatcích. Šance na nalezení někoho živého v troskách je podle něj nulová.

Úřadům se dosud podařilo identifikovat 33 z celkových 54 nalezených těl v sutinách domu, který se zřítil před dvěma týdny z dosud nevyjasněných důvodů. K neštěstí došlo uprostřed noci, řadu obětí tak záchranáři našli v postelích.

Rodiny pohřešovaných doufaly, že se podaří najít některé přeživší v "kapsách" vzduchu, které se na některých místech utvořily v hromadě sutin. Poslední přeživší však záchranáři nalezli naposledy jen pár hodin po tragickém incidentu.

Zdroj: ČTK

Tropická bouře Elsa přechodně zesílila na hurikán a míří k Floridě

Tropická bouře Elsa přechodně zesílila na hurikán prvního stupně na pětibodové škále a směřuje k pobřeží Floridy, kde by měla být v nejbližších hodinách. S odkazem na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom ve středu informují tiskové agentury.

Kolem 05:00 SELČ se bouře nacházela asi 105 kilometrů na jihozápad od floridského města Tampa a pohybovala se směrem na sever rychlostí 22 kilometrů v hodině. Živel zároveň provázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Varování platí asi pro 300 kilometrů dlouhý úsek pobřeží od Tampy na sever.

"Předpokládá se, že Elsa dorazí k severnímu pobřeží Floridy podél zálivu do pozdního středečního rána, a pak se ve čtvrtek přesune přes jihovýchodní USA," uvádí NHC. Státy Georgia a Jižní Karolína by Elsa měla zasáhnout ve středu večer a ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK

Počet oběti neštěstí na Floridě stoupl na 36, záchranáři nenachází známky života

Na 36 mrtvých stoupla bilance částečného kolapsu 12patrové budovy nedaleko amerického města Miami, když místní činitelé oznámili nález dalších čtyř těl. Záchranáři tento týden pokračují v prohledávání trosek v městečku Surfside poté, co byl zbytek bytového komplexu z bezpečnostních důvodů zdemolován. Stále se pohřešuje více než stovka lidí. Pátrání podle agentury AP komplikuje vítr a déšť provázející sílící tropickou bouři Elsa.

Pátrání po obětech trvá už skoro dva týdny a deník The New York Times (NYT) operaci hodnotil jako "chmurnou a čím dál více beznadějnou". Vytrácející se optimismus odráží to i vyjádření lídrů zásahu, která jsou podle agentury AP čím dál pochmurnější.

"Aktivně pátráme nejagresivněji, jak to jen jde. Bohužel nenacházíme nic pozitivního," řekl na tiskové konferenci velitel hasičů okresu Miami-Dade County Alan Cominsky. "Ty klíčové věci, dutá místa, místa na přežití, nic takového nevidíme," dodal.

Zdroj: ČTK

V troskách zříceného domu na Floridě našli další dvě těla

V troskách zříceného domu na Floridě v městečku Surfside našli další dvě těla, obětí je tak nejméně 22. Počet pohřešovaných se snížil na 126, uvedly v pátek podle agentury AFP úřady. Starostka už podepsala nouzový příkaz k demolici zbývající části 12patrové budovy, která se sesula k zemi v noci na 24. června, a od konce toho dne záchranáři z trosek nevytáhli nikoho živého.

Tělo jedné z nově nalezených obětí patří sedmileté dceři miamského hasiče. Pátrání po přeživších je čím dál zoufalejší. Ve čtvrtek muselo být kvůli obavám o bezpečnost na místě zásahu na několik hodin přerušeno.

Obavy z narušení hledání přeživších vzbuzuje i hurikán Elsa postupující Karibikem k pobřeží Floridy. Podle meteorologa Roberta Molledy by se na území tohoto amerického státu měl dostat v pondělí nebo úterý. Nyní se nachází pod ostrovem Barbados.

Zdroj: ČTK

V troskách zříceného domu na Floridě našli další těla, obětí je tak nejméně osmnáct

Téměř týden po částečném zřícení bytového komplexu na Floridě narostl počet potvrzených úmrtí na osmnáct. Stalo se tak poté, co byly ve středu večer místního času nalezeny další dvě těla. Na 147 lidí se stále pohřešuje. Šéfka floridského okresu Miami-Dade County Levine Cavaová podle agentury Reuters oznámila, že dvě další nalezené oběti jsou děti ve věku čtyř a deseti let. Středeční bilance objevených těl tak vzrostla na šest.

Zdroj: ČTK

V troskách zříceného domu na Floridě našli záchranáři těla dalších obětí

Skoro týden po částečném kolapsu bytového komplexu na Floridě narostl počet potvrzených úmrtí na 16. V noci na středu se na místě našlo tělo dvanácté oběti, podle agentury AP pak dopoledne místního času velitel hasičů informoval čekající rodiny o nalezení dalších čtyř mrtvých. Místní činitelé mezitím požádali federální vládu o další pomoc při hledání skoro 150 pohřešovaných, aby ulevili záchranářům, a slibují důkladné vyšetření příčin tragédie.

Podle agentury AP v městečku Surfside zasahovalo 400 záchranářů, jimž pomáhá mnoho dobrovolníků. Podle vyjádření okresu je celkem do operace zapojeno na 900 pracovníků z 50 federálních, státních a lokálních složek. Dva jeřáby s postupem pátrání opatrně odklízí sutiny z hromady betonu, oceli a nábytku, a záchranáři stále doufají, že se jim v troskách podaří nalézt i živé osoby. V sutinách se totiž mohly vytvořit kapsy vzduchu, díky nimž by se dalo přežít i několik dní.

Žádného přeživšího však záchranáři na místě nenašli od čtvrtka, tedy ode dne, kdy se kolem 1:30 (07:30 SELČ) na předměstí Miami náhle sesunula k zemi asi polovina 12patrového obytného domu Champlain Towers South. Podle hasičů bylo zničeno asi 55 bytových jednotek.

Naopak přibývají nalezená mrtvá těla. "Našli jsme lidi. Bohužel, nejsou naživu," řekl televizi CNN velitel izraelského záchranářského týmu v momentě, kdy ještě bylo potvrzených obětí 12. Velitel hasičů okresu Miami-Dade County Raide Jadallah pak podle AP informoval příbuzné pohřešovaných, že během noci se našla ještě další čtyři těla, jakož i jiné tělesné pozůstatky.

Před jeho vyjádřením úřady hlásily ještě 149 nezvěstných. Mezi nimi byly desítky lidí původem z latinskoamerických zemí, například z Argentiny, Kolumbie, Chile či Paraguaye. CNN doplňuje, že v souvislosti s nočním zřícením bytů jsou také dva lidé hospitalizováni.

Zdroj: ČTK

Záchranáři v troskách zhrouceného domu na Floridě našli jedenácté tělo

Počet obětí po zřícení části bytového komplexu na Floridě vzrostl na 11 poté, co záchranáři z trosek vytáhli další tělo. Pohřešováno je nadále 150 lidí. Podle agentury Reuters o tom informovala šéfka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Příčina zhroucení několika desítek bytových jednotek v městečku Surfside poblíž Miami zůstává nejasná.

Záchranné týmy pokračují v prohledávání sutin dvanáctipatrového domu, který postihlo neštěstí v noci na čtvrtek. Pozornost se soustřeďuje na takzvané vzduchové kapsy, naděje na nalezení přeživších ale rychle klesá. Posledního živého na místě našli ve čtvrtek. Záchranné práce komplikuje velké vedro a vlhkost.

Oficiální závěry ohledně příčin tragédie zatím nejsou k dispozici, stále větší pozornost se ale obrací na informace o kontrole z roku 2018, která na budově postavené v roce 1981 odhalila závady v podzemní části.

Zdroj: ČTK

Demokratičtí voliči v několika státech dostali výhrůžné e-maily, aby volili Trumpa

Demokratičtí voliči v nejméně čtyřech amerických státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro výsledek listopadových prezidentských voleb, obdrželi výhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že "po nich půjdou", pokud nedají svůj hlas republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kdo je autorem e-mailů, zatím není zcela jasné. Není však vyloučeno, že za operací stojí státní aktér, píše agentura AP.

Strůjci operace patrně získali e-mailové adresy ze státních seznamů registrovaných voličů, které zahrnují stranickou příslušnost a v některých případech také e-mailové adresy. Ty byly následně využity k rozsáhlému cílenému spamovaní. Odesilatelé v e-mailech tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas. Předčasné hlasování přitom již začalo.

Zdroj: ČTK
Pokračovat