Virginie

Virginie zrušila trest smrti, popravila více lidí než kterýkoli jiný stát USA

V americkém státě Virginie je od středy zakázán trest smrti. Proces jeho rušení dokončil podpisem příslušných dokumentů místní guvernér Ralph Northam poté, co minulý měsíc legislativní úpravy přijal demokraty ovládaný virginský parlament. Agentura AP píše o významném zvratu ve státě s druhým nejvyšším počtem poprav od zlomového verdiktu nejvyššího soudu z roku 1976.

Virginie se stala 23. americkým státem, který trest smrti zrušil. Zároveň je prvním "jižanským" státem, který tento krok učinil, píše zpravodajský web Axios.

Od časů britské nadvlády bylo v regionu na východním pobřeží USA popraveno skoro 1400 lidí, přičemž žádný jiný americký stát tolik poprav neeviduje. Od té doby, co Nejvyšší soud USA před 45 lety možnost trestu smrti obnovil, byl ve Virginii vykonán ve 113 případech. Více poprav provedli za tu dobu pouze v Texasu.

"V dlouhých dějinách Virginie toto společenství popravilo více lidí než kterýkoli jiný stát. A jako mnohé jiné státy se Virginie ocitla příliš blízko popravě nevinného člověka. Je čas zastavit tuto mašinérii smrti," řekl guvernér Northam. Při podpisovém ceremoniálu tento zástupce Demokratické strany podotkl, že ze 377 virginských poprav z 20. století byli ve 296 případech zabiti lidé tmavé pleti.

Zdroj: ČTK

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Pokračovat