Živě: Největší město Floridy bojuje s velkou vodou. Bez elektřiny je 7,2 milionu domácností

Živě
Mimořádně silný hurikán Irma, který zanechal ničivou stopu v Karibiku, dorazil po Kubě k jihovýchodnímu pobřeží USA. Jeho intenzita během pondělí slábla, až se proměnil v tropickou bouři. Předtím ale Irma stačila napáchat rozsáhlé materiální škody také na Floridě, zejména v její jihozápadní části. Tropická bouře nyní směřuje na sever ke státu Georgia a dále do Alabamy a Tennessee.
Obyvatel zaplavené Gothy, předměstí Orlanda, se snaží zachytit mobilní signál.
Obyvatel zaplavené Gothy, předměstí Orlanda, se snaží zachytit mobilní signál. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
22:40

Sbírku na pomoc obětem hurikánu Irma vyhlásil Český červený kříž. Lidé mohou přispět na bankovní účet číslo 333999/2700 pod variabilním symbolem 1702. Pomoc v terénu podle tiskové zprávy organizace již poskytují desítky tisíc příslušníků národních společností Červeného kříže, jejich federace na ni uvolnila 430 milionů Kč.

Nejvíce je podle Červeného kříže pomoc potřeba na ostrovech Antigua a Barbuda, Svatý Kryštof a Nevis, v Dominikánské republice a na Haiti.

22:39

Desítky českých klientů má v Karibiku CK Fischer. "Všichni naši klienti na Kubě jsou naštěstí v pořádku a zůstávají ubytováni na hotelích. Mobilní síť funguje, takže jsme v neustálém spojení s našimi delegáty. V hotelích normálně teče voda a díky generátorům funguje i elektřina," řekl mluvčí Jan Bezděk. Dodal, že letiště ve Varaderu i v Havaně jsou nyní uzavřena a letecké společnosti řeší možnosti přeložení letů. Další velké cestovní kanceláře Exim tours a Čedok v oblasti klienty nemají.

22:38

Podle informací z českých zastupitelských úřadů v USA a na Kubě se nikdo z českých občanů nedostal do akutní krizové situace. Ministerstvo zahraničí nadále důrazně nedoporučuje cesty do ohrožených oblastí.

20:56

Hurikán Katia, který vznikl v Mexickém zálivu, rovněž minulý týden vzbuzoval obavy, o to větší, že mířil k území zdevastovanému ničivým zemětřesením. Poté, co dorazil na pevninu, ale prudce zeslábl a v sobotu už byla Katia jen tropickou depresí, jejíž střed se pohyboval kolem tří kilometry za hodinu a kterou provázel vítr o rychlosti kolem 55 kilometrů za hodinu.

20:55

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se Jose dnes kolem 17:00 SELČ nacházel asi 500 kilometrů severovýchodně od východokaribských ostrovů Turks a Caicos. Směřuje dál na sever rychlostí devíti kilometrů za hodinu. Provází ho stále silný vítr o rychlosti 165 kilometrů v hodině.

20:54

Na rozdíl od Irmy zbylé dva hurikány v oblasti již nepředstavují nebezpečí. Hurikán Jose se bezpečně vzdaluje od karibských ostrovů do hloubi Atlantiku a hurikán Katia, který o víkendu postihl Mexiko, postupně výrazně zeslábl až na tropickou depresi, tedy ještě slabší jev, než je bouře.

19:46

Na obnově dodávek proudu pracuje v terénu skoro 20 000 pracovníků společnosti. Lidé si ovšem budou muset počkat několik dnů, než se elektřiny dočkají; v případě větších škod může jít i o týdny.

19:44

Generální ředitel elektrárenské společnosti Florida Power & Light Eric Silagy řekl, že Irma způsobila největší škody v historii společnosti. Výpadky postihly všech 35 okresů, kde firma zajišťuje elektřinu.

19:43

Téměř 7,2 milionu domácností a podniků je v několika amerických státech bez elektrického proudu. Převážná většina postižených je na Floridě, uvedla agentura AP. V tomto státě je bez elektřiny více než 6,5 milionu odběratelů. 

18:16

SHRNUTÍ: Zatímco na jihu Floridy lidé začínají vycházet z úkrytů a zjišťují škody, sever se stále potýká se záplavami. Několik stovek lidí, kteří dosud neodjeli, muselo dnes nad ránem opustit své domovy v okresu Orange poblíž města Orlando, kterým přešel střed bouře.

Podle úředních informací si Irma minulý týden na Kubě vyžádala smrt nejméně deset lidí. Celkový počet obětí hurikánu v Karibiku tím stoupl na 38. Řada ostrovů byla živlem z velké části zničena a evropské země se snaží přispět k jejich obnově. Evropská unie oznámila uvolnění dvou milionů eur (54 milionů korun). Odhady hovoří o tom, že celkové škody v Karibiku dosáhnou mnoha miliard dolarů.

18:15

Irma dál slábne. Dnes v 11:00 místního času (17:00 SELČ) se střed ničivé vzdušné masy nacházel prakticky na floridské hranici s Georgií a pohybovat se rychlostí 27 kilometrů v hodině na severozápad. Rychlost větru dosahovala 105 kilometrů v hodině.

18:14

Guvernér Floridy Rick Scott vyzval obyvatele, aby se zatím nevraceli domů. Některá města informují o případech rabování a úřady slibují, že proti němu nemilosrdně zasáhnou.

18:12

České ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že mezi oběťmi hurikánu nejsou žádní Češi a nikdo z českých občanů se ani nedostal do akutní krizové situace. Na Floridě jsou podle informací ministerstva až tisíce Čechů, kromě početné krajanské komunity také turisté.

17:44

Johana Soudiagomová ze Svatého Martina místní televizi Guadeloupe 1 řekla, že hlavně běloši byli vybráni k evakuaci lodí, která připlula z jiného francouzského ostrova v Malých Antilách, La Désirade. Reprezentativní rada černošských sdružení CRAN žádá, aby francouzský parlament zahájil vyšetřování událostí kolem hurikánu Irma.

17:12

Část černošské a míšenecké populace z francouzské části ostrova Svatý Martin, který minulý týden zasáhl hurikán Irma, vyjadřuje hněv nad tím, že bílí turisté dostali přednost při evakuaci z této karibské lokality. Upozornila na to agentura AP. Rozhořčení nad diskriminaci, ať už skutečnou či zdánlivou, podle ní odhaluje rasové napětí, které dlouhodobě sužuje někdejší odlehlé francouzské kolonie, zejména v Karibiku.

17:08

Na cestě z Miami do Naples je vidět zkáza, kterou za sebou hurikán zanechal.

16:56

Ve čtvrti Brickell v Miami vyvrátil silný vítr řadu stromů, zkomplikoval tak dopravu.

16:45

Některé z karibských ostrovů - jež minulý týden čelily hurikánu Irma - jsou pod správou evropských zemí. Ty byly zpočátku terčem kritiky za údajně pomalou reakci. Francie a Nizozemsko vyslaly do oblasti stovky vojáků, kteří dostali za úkol pomoci se záchrannými pracemi a zabránit rabování. Na snímku je vidět, jak nizozemský dopravní letoun C-130 Hercules evakuuje část obětí hurikánu z ostrova Svatý Martin, jehož část patří pod nizozemskou správu.

Foto: Reuters
16:29

Evropská unie v pondělí oznámila, že uvolnila dva miliony eur (54 milionů korun) jako okamžitou pomoc. Tyto peníze mají pomoci se základními věcmi, jako je obnova dodávek vody, zdravotnická pomoc, řešení krizové situace s odpady a podobně. 

16:12

Řádění Irmy na floridském poloostrově pokračuje. Bez elektřiny už je na Floridě 6,2 milionu domů a firem. Ve státě Georgia, kam již také dorazily přívalové deště a silný vítr, je podle CNN bez proudu skoro 166 tisíc domů.

15:47 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Oběti hurikánu Irma na Kubě, kterých je zatím deset, pocházejí ze čtyř provincií: Havana, Matanzas, Camagüey a Ciego de Ávila. Někteří zemřeli proto, že odmítli evakuaci. Další zavalily jejich domy, které se zřítily. Ve městě Santiago de Cuba spadl balkon ze čtvrtého patra na právě projíždějící autobus. Zemřeli v něm dva cestující.

15:30

Úřady v Jacksonvillu vydaly varování před bleskovými povodněmi. Část města už je pod vodou.

15:07

Na Twitteru se objevují první snímky ze zaplaveného města Jacksonville na severovýchodě Floridy. Těžké následky pocítilo také známé plážové letovisko Daytona Beach.

14:55

Podle studie americké společnosti AccuWeather, na kterou se odvolává britský server BBC, se náklady za hurikány Irma a Harvey (který zasáhl Texas minulý měsíc) vyšplhají až na 300 miliard dolarů. To je 1,5 procenta ročního hrubého domácího produktu USA.

14:43

Kubánská vláda podle agentury Reuters oznámila, že kvůli hurikánu Irma zemřelo na Kubě 10 lidí.

14:31

Nyní již tropickou bouři Irma doprovází vítr o rychlosti 110 kilometrů v hodině. Takto Irmu zachytil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

14:08

Meteorologové podle agentury AFP hlásí, že Irma na Floridě zeslábla na tropickou bouři.

13:58

Chystali se na svatební oslavu, místo toho měli dva mladí američtí vojáci při obřadu ve floridském Orlandu hurikán.

Čyřiadvacetiletá Lauren Durhamová a její o dva roky starší snoubenec Michael Davis se v neděli rozhodli, že jim ani nasazení při záchranných pracech kvůli hurikánu Irma nepřekazí termín svatby.

Kolegové z národní gardy amerického letectva je během nedělní snídaně, kdy čekali na rozkaz, kam vyrazí, přesvědčili, aby obřad uspořádali mezi nimi. Místo bílých svatebních šatů si nevěsta nechala maskovací uniformu a vojenská bagančata.

Dva američtí vojáci, kteří stihli během hurikánu svatbu.
Dva američtí vojáci, kteří stihli během hurikánu svatbu. | Foto: ČTK
13.40

Floridský guvernér Rick Scott vyzval na tiskové konferenci obyvatele Floridy, aby se zatím domů nevraceli. Mají vyčkat, až je k návratu vybídnou místní úřady. Na Floridě bylo kvůli Irmě evakuováno více než šest milionů lidí.

13.25

Oko hurikánu Irma je teď na severu půlmilionového města Tampa a směřuje dále na sever. Podle předpovědi by Irma měla během pondělí zasáhnout jih státu Georgia a poté státy Alabama a Tennessee.

12:59

Rekordní záplavy - způsobené hurikánem Irma - zasáhly také nejlidnatější město Floridy Jacksonville na severovýchodě poloostrova. V Jacksonville žije 913 tisíc lidí a nynější záplavy jsou nejhorší od roku 1964, kdy zde řádil hurikán Dora.

12:41

Podle aktuálních informací floridského krizového týmu je nyní na Floridě bez elektřiny 5,77 milionu domů a podniků. To je asi 58 procent z celkového počtu. Nejvíce postiženým je okres Miami Dade s téměř 816 tisíci domů bez proudu.

12:28

Plachetnice na hřbitově. Na karibském ostrově Svatý Martin řádil hurikán Irma minulý týden. Škody způsobené živlem se odhadují na miliardy dolarů.

12:11

"Florida může děkovat Kubě, kde hurikán Irma uděřil v sobotu ve svém nejvyšším, pátém stupni," cituje list The Guardian meteorologa Jeffa Masterse ze společnosti Weather Underground. Pokud by Irma minula Kubu, nezeslábla by o víkendu na třetí stupeň a zasáhla by Floridu ve své nejsilnější formě. Škody by tak byly ještě větší než teď.

11:52

Záběry z dronu ukazují značné škody a záplavy ve dvacetitisícovém městě Naples na jihozápadě Floridy.

11:33

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) před chvílí potvrdilo, že hurikán prvního stupně Irma během pondělí oslabí a promění se v tropickou bouři.

11:18

Ne všichni na Floridě jsou ale z hurikánu Irma vyděšení. Někteří lidé využili vodu v ulicích Miami k vodním sportům. Riskují tím své životy a komplikují práci záchranářům.

10:57

Novinář Ed Pilkington je momentálně v tzv. oku hurikánu. "Když se podívám ven z okna, vidím téměř obyčejný den. Je velmi jasno, stromy se nehýbou a vítr fouká jen velice slabě," popsal ve videu pro ABC News. Přitom ještě před 20 minutami se kolem hotelu, kde se Pilkington nachází, prohnala tak silná bouře, že téměř nebylo vidět. Přestože je teď situace klidnější, nikdo by neměl vycházet ven.

10:35

Během pondělí se na příchod Irmy chystá sousední stát Georgia. Tam by však podle meteorologů po dalším oslabení mohla přijít už v podobě tropické bouře.

10:23

Dosavadní bilance hurikánu Irma: Tři lidé zemřeli. Bez elektrického proudu jsou téměř čtyři miliony domů a firem. Úřady na Floridě nařídily evakuaci 6,5 milionu lidí, což je skoro třetina tamní populace. Ničivé záplavy a vichřice provázející hurikán Irma zdevastovaly značnou část Floridy.

10:10

Také na Floridě se objevily hyeny. Řádění hurikánu Irma využili někteří kriminálníci v Miami jako příležitost k rabování.

9:59

Před hurikánem Irma se do bezpečných úkrytů uchýlili nejen lidé, ale i zvířata. Na snímku jsou plameňáci ze zábavního parku Busch Gardens v Tampě, kteří se přestěhovali ze svého výběhu do zabezpečené místnosti s pohodlnou podestýlkou.

Foto: Reuters
9:37

Přívaly vody v oblasti Tampy jsou obrovské, hrozí zničení kanalizace. Podle televizní stanice CNBC navíc existuje nebezpečí, že se do vody dostanou toxické odpady z tamních fosfátových dolů.

9:07

Dostat se letecky na Floridu teď není možné, všechny lety jsou odkloněné.

08:35

Hurikán Irma dál zeslábl. Jeho intenzita poklesla na první stupeň z pětistupňové škály s větry 135 kilometrů v hodině, informovala agentura AP. Kolem 02:00 místního času (08:00 SELČ) se centrum bouře nacházelo zhruba 40 kilometrů severovýchodně od Tampy a postupovalo severovýchodním směrem rychlostí přibližně 24 kilometrů za hodinu. I když Irma zeslábla, vítr a záplavy dál působí značné škody.

8:23

Obyvatelé Havany a záchranáři bojují s povodněmi, které přinesl hurikán Irma.

Foto: Reuters
7:35

Část Havany je po hurikánu Irma pod vodou.

Foto: Reuters
06:30

Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Předpověděla to podle agentury AFP meteorologická služba Accuweather.

Hurikán Irma způsobí podle služby Accuweather škody v hodnotě kolem 100 miliard dolarů. Škody způsobené hurikánem Harvey, který již dříve zasáhl státy Texas a Louisiana, odhaduje Accuweather na 190 miliard dolarů. "Odhadujeme, že hurikán Harvey bude nejnákladnější meteorologickou katastrofou v historii USA," uvedl zakladatel a šéf služby Accuweather Joel Myers.

06:15

Meteorologové očekávají, že Irma z Floridy zamíří do států Georgia, Alabama a Tennessee. Národní středisko pro hurikány (NHC) nicméně předpokládá, že na severu Floridy či na jihu Georgie dnes Irma zeslábne v tropickou bouři.

06:15

Americký prezident Donald Trump se chce na Floridu co nejdřív vypravit. Podle prezidentského týmu hlava státu sleduje postup Irmy "24 hodin denně". Prezident upozornil, že hurikán bude stát USA "spoustu peněz". Dodal nicméně, že nyní se obává o lidské životy, ne o náklady.

0:15

Tímto se s vámi na několik hodin loučíme a přejeme dobrou noc. On-line k dění na Floridě obnovíme v pondělí ráno v 6 hodin SELČ.

0:12

A tady je poslední noční shrnutí nejdůležitějších událostí posledních hodin:

1. Hurikán Irma dorazil od ostrovů Florida Keys k pevninské části USA nedaleko města Naples. Jihozápad Floridy by měl ničivý živel naplno zasáhnout během pondělí

2. Výjimečně silná bouře sice oslabila na kategorii 2, ale podle amerických úřadů pořád pro obyvatele Floridy představuje velmi vážné nebezpečí.

3. Ničivý živel už zabil v Karibiku minimálně 28 lidí, z toho 3 na americkém území. Toto číslo se ale bude pravděpodobně zvyšovat.

4. Přibližně 6,3 milionu obyvatel Floridy vyzvaly úřady, aby se evakuovaly. Téměř polovina z nich je aktuálně bez dodávek elektřiny. 

5. Části floridské metropole Miami jsou kvůli hurikánu pod vodou

Foto: Reuters
23:50

Americký prezident Donald Trump v neděli ve státě Florida zasaženém hurikánem Irma vyhlásil stav přírodní katastrofy. Nařídil taky, aby byla tomuto státu poskytnuta federální pomoc. 

Vyhlášení stavu přírodní katastrofy umožňuje obyvatelům a podnikům žádat o granty na dočasné bydlení a opravu domů, výhodné úvěry na krytí nepojištěných škod a další programy.

23:21

Nad Floridou v neděli kvůli hurikánu Irma neodstartovalo jediné větší dopravní letadlo. 

23:17

Hlavní část ničivého hurikánu Irma dorazila v neděli odpoledne místního času (večer SELČ) nad letovisko Marco Island, které leží na západním pobřeží Floridy severozápadně od národního parku Everglades.

Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Síla hurikánu se snížila z třetího na druhý stupeň pětistupňové škály, varování před nebezpečným živlem ale úřady na Floridě neodvolaly

Hurikán míří na severozápad a bezprostředně ohrožuje město Naples, kde žije přes 20.000 lidí. Podle místní policie má vítr sílu 185 kilometrů, v nárazech až 210 kilometrů. Od Naples je oko Irmy vzdáleno asi jen 15 kilometrů.

22:45

Hurikán Irma už si na Floridě vyžádal první oběti. V dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova zahynuli tři lidé. Dva muži, z toho jeden policista, zahynuli při čelní srážce u Sarasoty na západním pobřeží Floridy. Další přišel o život při nehodě v Key West, tedy na prvním floridském území, které Irma zasáhla.

22:28

Tady jsou ještě v sestřihu starší záběry řádění hurikánu Irma na Kubě.

Hurikán Irma devastoval Kubu. Část Havany je pod vodou

Hurikán Irma devastoval Kubu. Část Havany je pod vodou
1:32
Hurikán Irma devastoval Kubu. Část Havany je pod vodou | Video: Reuters
22:24

Ničivá síla hurikánu Irma už je naplno cítit i v pevninské části Floridy. Bouře dorazila do městečka Naples v pevninské části amerického poloostrova.  

22:13

Karibské ostrovy pomalu začínají sčítat škody způsobené hurikánem Irma, který v oblasti připravil o život nejméně 28 lidí. Oblast závislá na turistickém ruchu se bude podle úřadů v oblasti z katastrofy zotavovat dlouho, možná celé roky.

Irma za sebou nechala zdevastovaná obydlí, poškozenou infrastrukturu a zničené komunikace, některé menší ostrovy jsou doslova odříznuté od světa.

Několik evropských zemí do Karibiku vyslalo vojenské jednotky, aby zabránily rabování. Škoda způsobená živlem se odhaduje na miliardy dolarů.

22:10

Další čerstvé obrázky z floridského Miami.

22:07

Ve floridském městě Fort Lauderdale zadržela policie 9 lidí kvůli podezření z rabování domů, které lidé opustili kvůli hurikánu. 

22:00

Americký prezident Donald Trump je "velmi znepokojen" ničivou silou hurikánu Irma. Členům svého týmu v neděli řekl, že se chce vydat na Floridu, jakmile to bude možné. Novináře o tom v neděli ve Washingtonu informoval americký viceprezident Mike Pence.

Trump strávil víkend v prezidentském letovisku v Marylandu, kde jednal se členy vlády. Odtud taky udržoval telefonický kontakt s guvernéry amerických států na jihu USA, které ohrožuje ničivý hurikán Irma.

21:48

Zde je krátké shrnutí nejdůležitějších událostí posledních hodin:

1. Hurikán Irma míří od ostrovů Florida Keys k pevninské části USA. Tu by měl zasáhnout během pondělí. 

2. Ničivá bouře sice lehce oslabila na kategorii 3, ale její vítr o rychlosti 192 km/h představuje podle úřadů pro obyvatele Floridy pořád vážné nebezpečí.

3. Ničivý živel už zabil v Karibiku minimálně 27 lidí.

4. Přibližně 6,3 milionu obyvatel Floridy vyzvaly úřady, aby se evakuovaly. Téměř polovina z nich je aktuálně bez dodávek elektřiny. 

5. Části floridské metropole Miami jsou kvůli hurikánu pod vodou

Foto: Reuters
21:37

Zoologická zahrada ve floridském Miami preventivně evakuovala hejno plameňáků do uzavřené budovy.  

21:31

Části floridské metropole Miami jsou kvůli hurikánu pod vodou

21:11

V některých oblastech Floridy a Karibiku zanechává hurikán Irma zvláštní stopu - zbaví je mořské vody. Můžou za to vítr a nízký tlak. 

20:47

Oko ničivého hurikánu Irma po několika hodinách opustilo ostrovy Florida Keys a vydalo se na sever k floridské pevnině směrem k lidnatému dvojměstí Tampa - St. Petersburg.

Do krytů se na Floridě podle amerických úřadů schovalo zhruba 127.000 lidí, kteří nechtěli nebo neměli kam utéct.

V zátoce Tampa Bay se hurikán očekává v pondělí, odpoledne místního času (večer SELČ) se podle meteorologů stočí Irma do vnitrozemí a přesune se nad severní Floridu a jihozápadní část státu Georgia.

Starosta floridského města Tampa vyhlásil v neděli zákaz nočního vycházení platný od šesté hodiny večerní místního času.

Stejný zákaz později vyhlásila radnice v Miami. Ve městě a jeho okolí je tři čtvrtě milionu lidí bez proudu, centrum floridské metropole je zaplaveno vodou.

Vítr vyvrací stromy a poráží sloupy elektrického vedení. Policisté a záchranáři se zatím schovali do krytů.

Na celé Floridě nemají elektřinu téměř tři miliony lidí.

20:23

Americký prezident Donald Trump vyčlenil všechny dostupné federální prostředky na pomoc Floridě a dalším státům, zasaženým hurikánem Irma. Situaci sleduje "velmi pečlivě", prohlásil jeho viceprezident Mike Pence. 

"Prezident je velmi znepokojen vývojem událostí (…), které můžou ohrozit města i životy," řekl Pence novinářům během návštěvy amerického federálního krizového centra FEMA.

"Kamkoli hurikán Irma zamíří, budeme tam jako první," dodal americký viceprezident. 

19:30

Tady je krátký sestřih záběrů, zachycujících situaci na Floridě, čelící hurikánu Irma. 

19:01

Nové obrázky z města Naples na pevninské části Floridy, ke které se blíží hurikán Irma. 

18:49

Podle informací Bílého domu je prezident Donald Trump o situaci na Floridě pravidelně informován a zůstává v telefonickém spojení s guvernéry oblastí, které může ničivý hurikán Irma postupně zasáhnout. 

Americký viceprezident Mike Pence i někteří další členové Trumpova kabinetu navštíví v neděli odpoledne agenturu FEMA, který monitoruje pohyb hurikánu a koordinuje federální pomoc v postižených oblastech, uvádí se v tiskovém prohlášení Bílého domu.  

18:39

Guvernér státu Florida Rick Scott vyzval prezidenta Trumpa, aby se k mimořádné situaci způsobené hurikánem Irma "jasně postavil".

Do služby povolal guvernér okamžitě 2000 příslušníků Národní gardy. Podle jeho slov dorazí na Floridu v nejbližších dnech z okolních amerických států dodatečných 10 000 mužů, aby pomohli s odstraňováním škod po hurikánu. 

18:33

Pět žijících exprezidentů USA se spojilo, aby podpořili veřejnou sbírku pro oběti hurikánu Irma

18:29

Floridské úřady v očekávání ničivého hurikánu Irma vytvořily mimořádné rezervy ve formě 3,2 milionu litrů vody, 67 kamionů naplněných jídlem a 24.000 nepromokavých plachet. Americká federální vláda dodá navíc podle agentury AP do postižených míst další miliony litrů vody, 11 milionů kusů baleného jídla a 700 kazet s potřebami pro kojence. 

18:16

Podle amerických meteorologů s sebou mimořádně silný hurikán Irma přináší nad Floridu vítr i déšť, které můžou ohrožovat lidské životy.  

17:56

Hurikán Irma nabírá rychlost a po ostrovech Florida Keys se blíží k jihozápadnímu pobřeží USA. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zároveň varovalo, že Irma způsobuje "život ohrožující" vichr na většině floridského poloostrova bez ohledu na její aktuální trasu. Starosta města Tampa s téměř 400 000 obyvateli vyhlásil zákaz nočního vycházení.

17:50

Podle představitelů energetické společnosti Florida Power & Light, největší v tomto třetím nejlidnatějším státě USA, nemá v současnosti kvůli hurikánu Irma dodávky elektřiny kolem 1,3 milionu jejích zákazníků. Opravy zničené infrastruktury budou podle zástupců firmy trvat týdny, ne dny. 

17:45

Tzv. lovci hurikánů pomáhají z letadla předpovědět další směr ničivé bouře Irma. 

17:15

Podle nizozemského premiéra stoupl počet obětí hurikánu Irma na zámořských území jeho země v Karibiku na 4 osoby. Americká stanice CBS dodala, že na americkém území zabila ničivá bouře minimálně 3 osoby.  

Celkově už podle britské stanice BBC zabil ničivý živel v Karibiku minimálně 25 lidí. Číslo se ale bude velmi pravděpodobně zvyšovat.

Jen v americkém státě Florida je víc než 1 milion domácností bez elektřiny. Přes 6 milionů lidí tam úřady vyzvaly, aby se před "životy ohrožující bouří" raději evakuovali.

17:00

Podle amerických úřadů má ničivý hurikán Irma v následujících hodinách o něco málo zeslabit. Pro západní pobřeží Floridy, ke kterému se blíží, ale pořád představuje velmi vážnou hrozbu. Ze severu Floridy by pak bouře mohla v pondělí zasáhnout i jihozápad státu Georgia.

16:55

V Miami láme ostrý vítr, způsobený hurikánem Irma, vysoké konstrukční jeřáby. Ty nebylo možné rychle demontovat. Existuje nebezpečí, že kusy padajících konstrukcí zraní obyvatele města. 

16:32

Čerstvé obrázky z floridského Miami.

Na vylidněné Miami udeřil hurikán Irma. Láme stromy a zaplavuje ulice

Na Miami udeřil hurikán Irma
1:20
Na vylidněné Miami udeřil hurikán Irma. Láme stromy a zaplavuje ulice | Video: Reuters
16:25

Mezinárodní federace Červeného kříže už nyní vyzývá k masivní humanitární pomoci obětem hurikánu Irma. Podle její výzvy už ohrozil v celém regionu životy minimálně 1,2 milionu lidí. Dopad Irmy bude podle něj větší než následky všech ostatních sedmi hurikánů, které se Karibikem letos přehnaly. A to můžou některé další ničivé bouře ještě následovat… 

16:20

Podle informací Bílého domu mluvil prezident Trump v neděli po telefonu o možných dopadech hurikánu Irma s guvernéry amerických států Alabama, Georgia, Jižní Karolína a Tennessee. S guvernérem Floridy Rickem Scottem je v neustálém kontaktu, uvedla tisková služba amerického prezidenta. 

 

16:01

Škody, způsobené ničivými hurikány Harvey a Irma, se můžou podle odhadů americké televizní stanice ABC vyšplhat až na stovky miliard dolarů

15:56

Podle amerických úřadů je na Floridě kvůli hurikánu Irma bez elektřiny už přes 1 milion domácností a firem

15:49

Nejnovější vizualizace pohybu ničivého hurikánu Irma směrem k Floridě.

15:38

Hrozba hurikánu Irma, který je jednou z historicky nejničivějších bouří v Atlantiku,  vyhnala do provizorních úkrytů miliony obyvatel Floridy. Jde o jednu z nejrozsáhlejších evakuací v novodobé historii USA.

Bez elektřiny už je na Floridě podle guvernéra Ricka Scotta přibližně 600 000 domácností a firem. "Modlete se za nás," prohlásil guvernér emotivně v rozhovoru s televizí ABC. 

Následky ničivého hurikánu můžou být pro region velmi citelné. V populární turistické destinaci a taky třetím nejlidnatějším státě USA, který vytváří až 5 procent amerického HDP  může živel způsobit miliardové škody.

 

Foto: Reuters
15:26

Guvernér amerického státu Florida Rick Scott má podle agentury Reuters velké obavy o západní pobřeží poloostrova, kam míří od ostrovů Florida Keys hurikán Irma. Prezident Donald Trump podle guvernéra uvolní na obnovu postižených regionů "jakékoli prostředky, které budou potřeba".  

15:21

Podle agentury Reuters zemřel na ostrovech Florida Keys během dopravní nehody a extrémně silného větru jeden člověk. Řidič dodávky je pravděpodobně první obětí hurikánu Irma na americkém území. 

15:16

Obrázky stále silnějšího větru ve floridském Miami. Takhle je Irma cítit i na dálku…

14:39

Na ostrovech Florida Keys je nebezpečné vycházet z domu. 

14:21

A další obrázky z floridského Key Westu.

14:19

Američtí meteorologové v noci na dnešek upravili odhad postupu hurikánu Irma. Původně se předpokládalo, že jeho oko zamíří přes východní pobřeží Floridy. Podle nejnovějších informací ale přeletí přes jeho západní pobřeží.  V pondělí se extrémně silný hurikán očekává v zátoce Tampa Bay, která nezažila silný hurikán od roku 1921 a žije v ní kolem tři milionů lidí. Změna předpovědi postupu hurikánu si vyžádala evakuace na poslední chvíli, což mnohým Američanům vadí. "Pět dní nám říkali, že to půjde po východním pobřeží a teď 24 hodin předem řeknou, že to zasáhne západ. Tak nevím, za co jsou placení," postěžoval si podnikatel Jeff Beerbohm z floridského města St. Petersburg.

14:14

Policie a záchranáři ve floridském Miami Beach nezvládají kvůli dešti a ostrém větru nápor nouzových volání. Obyvatelům města doporučují, aby se ukryli doma a nevycházeli ven.

14:05

Před hurikánem se snaží uniknout i papoušci. Tady jsou za oknem v 22. patře hotelu ve floridském Miami.

14:03

A tady jsou nové čerstvé obrázky z ostrovů Florida Keys.

13:48

Kvůli hurikánu už americké úřady zavřely velký most přes záliv u floridské metropole Tampa.

13:31

První obrázky z Key Westu. 

13:22

Američanům ale i v této těžké chvíli nechybí smysl pro humor. 

13:18

Tady je nejnovější předpověď trasy hurikánu Irma, zveřejněná americkými úřady.

13:06

Hurikán Irma už je nad ostrovy Florida Keys.

12:51

V ohrožení hurikánem Irma, který udeřil na jih Floridy, je i dům slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye. Stojí totiž ve městě Key West na floridských ostrovech. Správkyně domu Jacqui Sandsová v sobotu odmítla výzvu k evakuaci. Cítí se prý v domě bezpečně a chce dohlédnout i na několik desítek koček, které v domě žijí. Informoval o tom deník The Daily Telegraph.

12:45

Záběry televize CNN z Miami Beach na Floridě. 

11:56

Hurikán Irma ale už ovlivnil počasí na řadě míst Floridy, na jihu tohoto amerického státu zůstalo bez elektřiny na 306 tisíc domácností. Okraje hurikánu přinesly také už na pevninu silný vítr a deště.

11:45

Hurikán má dorazit na západ ostrovů Florida Keys ráno v sedm hodin místního času (asi 13:00 SELČ).

11:37

Hurikán Irma je teď zhruba 65 kilometrů od města Key West na ostrovech Florida Keys a provází ho vítr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu. Meteorologové upravili odhad dráhy centra ničivého přírodního živlu. Měl by se vyhnout půlmilionové Tampě na západním pobřeží Floridy o několik kilometrů. Zasáhne ale asi sousední město St. Petersburg, v němž žije na 260.000 obyvatel. Ani jedno z měst nezasáhl hurikán už téměř sto let.

11:32

Kvůli rekordnímu hurikánu jsou v pohotovosti i všechna velká americká média. 

11:03

Lidé na jihu Floridy musí být podle úřadů připraveni na nejhorší.  

10:59

Takhle to aktuálně vypadá ve floridském Miami. 

10:54

Americké úřady důrazně doporučují obyvatelům ostrovů Florida Keys, aby se ukryli ve sklepích, nepřibližovali se k oknům a nevycházeli ven. Jen tak můžou uniknout následkům ničivého hurikánu Irma, který se k ostrovům i pevninské části jihu Floridy nezadržitelně blíží.    

10:08

Vítr, který hurikán provází, už naplno bičuje pás ostrovů Florida Keys, jižně od poloostrova Florida. Letiště v Miami, Fort Lauderdale, Tampě a Orlandu byla uzavřena.

V jednu chvíli tohoto týdne byla Irma nejsilnějším hurikánem, jaký byl nad Atlantikem zaznamenán - doprovázející vítr dosahoval síly až 300 kilometrů za hodinu.

10:07

Už nyní Irma ovlivňuje počasí na jihu Floridy. Více než 170 tisíc domácností je bez elektrického proudu. V sobotu večer místního času (neděle ráno SELČ) byl na Floridě hlášen výskyt prvního tornáda, a to 50 kilometrů severně od Miami ve Fort Lauderdale. Zatím není jasné, jaké tam způsobilo škody, uvedla agentura AP. Úřady varují před tornády i na jiných místech podél jihovýchodního pobřeží Floridy.

10:06

Vzhledem k tomu, že hurikán dosahuje šířky 560 až 640 kilometrů, je nebezpečí nadále vystavena celá Florida. Podle meteorologů mohou i šestimilionové Miami zasáhnout nebezpečně silné větry.

10:06

Ani jedno z měst nezasáhl hurikán už téměř sto let. Naposledy to bylo v roce 1921, kdy v oblasti zátoky Tampa Bay žilo 10 tisíc lidí. Nyní je oblast domovem pro tři miliony obyvatel.

10:05

Meteorologové upravili odhad dráhy centra hurikánu, měl by se vyhnout půlmilionové Tampě na západním pobřeží Floridy o několik kilometrů. Zasáhne ale asi sousední město St. Petersburg, v němž žije na 260 tisíc obyvatel.

10:04

Hurikán Irma je asi 105 kilometrů od města Key West na ostrovech Florida Keys a provází ho vítr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu.

10:01

Záběry jak z apokalyptického filmu. Takovouhle spoušť za sebou hurikán zanechává.

9:58

A ještě jedno video obrovských škod, které hurikán Irma zanechal na britských Panenských ostrovech.

9:52

Podívejte se, jak hurikán už pustoší Key West na Floridě.

9:36

Kamery zachytily řádění hurikánu Irma na Kubě.

Kamery zachytily řádění hurikánu Irma na Kubě
Kamery zachytily řádění hurikánu Irma na Kubě | Foto: Reuters
9:33

Lidé nechali na Floridě desítky domácích mazlíčků napospas hurikánu.

9:28

Koukněte se, jak hurikán Irma stáhl vodu z pobřeží.

9:17

Největší bouře, jakou Florida zažila, hodnotí hurikán Irma média.

8:50

Americký prezident Donald Trump už v sobotu důrazně vyzval všechny obyvatele Floridy, aby poslechli výzvy k evakuaci a maximálně dodržovali doporučení úřadů. "Tohle je bouře s nebývalou ničivou silou," varoval Američany ve svém tweetu.

8:37

Miliony lidí prchající před hurikánem. Zapomenutí domácí mazlíčci…

8:35

Obrázky z Britských Panenských ostrovů v Karibiku. Ukázka toho, co hurikán Irma dokáže.

8:30

Na Floridě se úřady chystají na masivní opravy rozvodů elektřiny. Už nyní silný vítr podle agentur způsobil výpadky v dodávkách elektrického proudu pro nejméně 76 tisíc lidí.

8:26

Velkým nebezpečím pro obyvatele Miami můžou být velké stavební jeřáby, které není možné rychle demontovat. Vůči takhle silné bouři těžko odolají. Rozhodující bude, s jakou silou nakonec Irma na tuto část Floridy udeří.

8:23

 Ohlušující hurikán Irma řádí na flordiském Key Westu.

8:16

Irma bohužel znovu zesílila na hurikán kategorie 4 a razí si cestu směrem k jihu Floridy.

8:14 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Dvoumilionová metropole Havana byla v sobotu spolu s provinciemi Mayabeque a Artemisa na nejvyšším stupni pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán způsobil na severní pobřeží lokální záplavy, vlny rozbouřeného oceánu dosahovaly výše až osmi metrů. Záplavy, jež dosáhly až 600 metrů do hlavního města, budou trvat ještě 36 hodin, informoval v sobotu večer Luis Angel Macareno z civilní obrany.

8:13 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Na Kubě porážel hurikán Irma stromy a sloupy elektrického vedení, odnášel střechy domů, zavalil silnice a ulice měst množstvím trosek. Metropoli Havanu zasáhly záplavy. Ve městě Santa Clara se zřítilo 39 budov. Přes 5000 turistů bylo evakuováno z prázdninových resortů na ostrovech u severního pobřeží.

8:11

Kvůli hurikánu po 46 letech omezuje provoz i známý Disneyland na Floridě.

8:10

Podívejte se, jaký je ničivý hurikán Irma ve srovnání s Evropou.

7:45

Hurikán Irma stahuje vodu z pobřeží.

6:42

"Majetek se dá nahradit, ale život ne, a bezpečnost musí mít přednost," prohlásil Trump. "Nedělejte si starosti, jen se mu kliďte z cesty," uvedl Trump v krátkém videoposelství, které sdílel na twitteru.

Trump upozornil, že jeho vláda monitoruje situaci kolem hurikánu "nepřetržitě" a je v "neustálé komunikaci" s guvernéry a dalšími představiteli z postižených oblastí.

"Nikdy jsme nic takového neviděli," řekl.

6:41

Trump nazval Irmu "bouřkou obrovské destruktivní síly" a vyzval všechny, kteří jsou v cestě hurikánu, aby dbali všech pokynů úřadů. Ty připravily plán evakuace několika milionů osob.

6:41

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval všechny Američany, vyskytující se v očekávané dráze hurikánu Irma, aby se bouři "klidili z cesty" a neměli strach o svůj majetek.

6:39

Irmu podle údajů poskytnutých průzkumným meteorologickým letadlem nyní provází vítr o rychlosti přes 190 kilometrů v hodině, který již naplno bičuje pás ostrovů Florida Keys, jižně od poloostrovního státu. Očekává se, že při přesunu nad teplými vodami oceánu opět hurikán zesílí.

6:37

V sobotu večer místního času (neděle ráno SELČ) byl na Floridě hlášen výskyt prvního tornáda, a to 50 kilometrů severně od Miami, v lokalitě Fort Lauderdale. Zatím není jasné, jaké tam způsobilo škody, uvedla agentura AP. Úřady varují před tornády i na jiných místech podél jihovýchodního pobřeží Floridy.

6:34

Hurikán Irma již ovlivňuje počasí na jihu amerického státu Florida. Více než 170 tisíc domácností je bez přívodu elektrického proudu. Meteorologové upravili odhad dráhy centra bouře, který by se nakonec měl vyhnout půlmilionovému městu Tampa na západním pobřeží floridského poloostrova, a to o několik kilometrů.

6:30 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Hurikán Irma, který několik dní pustošil ostrovy v Karibiku, opustil severní pobřeží Kuby a míří k americké Floridě. Na Kubě porážel živel stromy a sloupy elektrického vedení a zavalil silnice a ulice měst množstvím trosek. Podle agentury AP jsou jimi cesty zablokovány a z jednoho místního provinčního muzea, kolem kterého prošlo oko uragánu, zbyly jen rozvaliny. Úřady zatím nehlásily žádné mrtvé a zraněné, hovoří ale o velkých hmotných škodách.

23:26

Posádka letounu z Národního úřadu pro oceán a atmosféru v pátek vletěla přímo do oka hurikánu Irma. Podívejte se na video.

Lovci hurikánu vletěli s letadlem do oka Irmy

1:39
Lovci hurikánu vletěli s letadlem do oka Irmy | Video: Reuters, NOAA
23:04

Hurikán Irma se nachází zhruba 190 kilometrů jihovýchodně od pobřeží Floridy.

23:00 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Oko hurikánu Irma se pomalu začíná přesouvat z kubánského pobřeží.

22:47

Disney World i další velké zábavní parky na Floridě zavírají kvůli blížícímu se hurikánu Irma. Podle stanice CNN tím přijdou o miliony dolarů. Většina z nich předběžně plánuje otevřít v úterý. Disney World se zavírá teprve popáté za 46 let.

22:02

Takhle to nyní vypadá ve městě Key West na jihu Floridy.

21:51

Ve státě Florida bylo zatím evakuováno 6,3 milionů lidí, to je skoro třetina tamní populace. Jde o jednu z největších evakuací v dějinách tohoto amerického státu.

21:23

Oko hurikánu Irma v neděli ráno zasáhne ostrovy Florida Keys a jihozápad Floridy. Ohroženo je zejména půlmilionové město Tampa. Miami, které má šest milionů obyvatel, Irma podle meteorologů mine.

20:57

Starosta jižní části Miami Philip Stoddard ale podle agentury Reuters vyjádřil obavy. "Turkey Point (na snímku) je dobře zabezpečen před silným větrem, ale z mého pohledu je problémem voda," řekl novinářům. "Otázkou je, zda dokáže chladit palivo," dodal Stoddard.

Foto: Reuters
20:49

Ředitel FPL Eric Silagy v sobotu na tiskové konferenci řekl, že jaderné elektrárny se zastavují 24 hodin před nástupem hurikánu už o síle prvního stupně. Obě floridské elektrárny jsou podle něj zabezpečeny před hurikánem silnějším než byl kterýkoli z těch, které poloostrov postihly. Před zaplavením je chrání umístění šest metrů nad úrovní moře.

20:43

Firma Florida Power & Light (FPL), provozovatel elektrárny Turkey Point, reaktory před nástupem Irmy uzavře. Turkey Point je asi 40 kilometrů jižně od Miami. FPL rovněž zastaví reaktory v elektrárně ve městě St. Lucie na bariérových ostrovech při východním pobřeží. Elektrárna s dvěma jadernými reaktory leží 200 kilometrů severně od Miami.

20:38

Příchod hurikánu Irma bude zřejmě nejvážnějším testem amerických jaderných elektráren po posílení jejich odolnosti vůči přírodním pohromám. To následovalo po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011. Na floridském pobřeží se nacházejí čtyři jaderné reaktory. Irma si v neděli bude razit cestu na jihozápad Floridy, kde jsou podle agentury Reuters dva reaktory elektrárny Turkey Point.

20:17

Pohotovost mají podle AP i floridské hřbitovy, protože hurikán může vyrvat nebožtíky ze země. Rakve se mohou v mimořádně silném větru změnit v projektily. "Nacházíme je pak na stromech nebo plovoucí v řekách a dostat je zpátky je obtížné, už kvůli identifikaci," řekl novinářům Mike Trinkley z floridské hřbitovní služby.

19:55

Všechna letiště na Floridě praskají ve švech, lidé se snaží dostat do bezpečí. Na snímku je odbavovací hala Mezinárodního letiště v Orlandu.

Foto: Reuters
19:36

Floridský guvernér Rick Scott znovu - prostřednictvím televizní obrazovky - varoval obyvatele Floridy před hurikánem Irma a znovu je vyzval k urychlené evakuaci. Upozornil například, že Irma bude ještě ničivější než hurikán Andrew, který v roce 1992 zpustošil velkou část území Floridy.

19:20

Hurikán prvního stupně Katia zabil v Mexiku dva lidi, které v hornatém státě Veracruz zavalil sesuv půdy. Oznámil to v sobotu guvernér státu Miguel Ángel Yunes. Živel žádné větší škody nezpůsobil, jen hladina některých řek se zvýšila a hrozí záplavy. Ze státu Veracruz bylo evakuováno kolem tří tisíc lidí. Očekává se, že Katia, která zasáhla mexické pobřeží s rychlostí větru 120 kilometrů, se ještě dnes rozpadne.

19:06 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Hurikán Irma zdevastoval také čtvrtmilionové univerzitní město Santa Clara, které leží asi 270 kilometrů na východ od metropole Havany.

18:51

O Floridě se často mluví jako o ráji důchodců. Teď skoro všichni senioři prchají před hurikánem. Chtějí se ale vrátit, až nebezpečí pomine.

18:37 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Ohroženy jsou zejména pobřežní čtvrti Havany, jejíž část se nachází v záplavové zóně. Voda už částečně zaplavila pobřežní promenádu Malecón (na snímku). Ulice bičuje nepřetržitý silný déšť, vítr vyvrací stromy a ničí sloupy veřejného osvětlení.

Foto: Reuters
18:32 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Kubánské hlavní město Havana v sobotu vyhlásilo stav ohrožení. Postupující hurikán Irma hrozí kubánské metropoli záplavami, vlny rozbouřeného oceánu mohou dosáhnout výše až osmi metrů. Problémy bude mít Havana částečně i v neděli.

18:21

Podle deníku The Guardian nařídily úřady na Floridě evakuaci dalších 700 tisíc obyvatel. Počet lidí, kteří museli kvůli Irmě opustit své domovy v několika amerických státech, se blíží sedmi milionům.

18:04

Podle floridských záchranářů se do krytů uchýlilo kolem 50 tisíc lidí, kteří odmítli evakuaci. Stát jim dal k dispozici 300 míst, kde se mohou před živlem skrýt. Jedním z nich je Germain Arena ve městě Estero na jihozápadě Floridy.

Foto: Reuters
17:53

České ministerstvo zahraničí v sobotu znovu důrazně varovalo před cestami do Karibiku a na Floridu, zejména do její jižní části. Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučuje sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (NHC).

17:42

Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které podle guvernéra Scotta zasáhly asi 25 tisíc lidí. Sám guvernér musel s celou svou rodinou odejít ze své rezidence ve městě Naples na východním pobřezí Floridy, která ho podle agentury AP stála 15 milionů dolarů.

17:25

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) překlasifikovalo hurikán Irma do třetí kategorie. Podle listu The Guardian se ale očekává, že Irma znovu zesílí poté, co opustí kubánské pobřeží a začne se blížit k břehům USA.

17:20

"Irma je rychlejší, než budete vy sami, zaplaví váš dům," prohlásil před chvílí  floridský guvernér Rick Scott na tiskové konferenci. Obyvatelé regionů na jihozápadě poloostrova by do nedělního poledne (podvečera SELČ) měli své domovy opustit, protože je může zaplavit až tři a půl metru vysoký příval vody.

17:11

Hurikán Irma: předtím a potom. Britský deník The Telegraph zveřejnil fotomontáž, jak vypadalo území států v karibské oblasti před hurikánem a po něm.

16:49

Také zvířata v zoo v Miami (včetně pelikánů) preventivně přestěhovali z jejich výběhů do bezpečnějších provizorních přístřešků. Podle nejnovější předpovědi NHC se ale Irma pravděpodobně tomuto městu vyhne.

Foto: Reuters
16:41

Evakuaci obyvatel nařídily úřady také na příbřežních ostrovech v Jižní Karolíně. Ve státech Virginie a Alabama byl vyhlášen stav ohrožení.

16:27

Povinná evakuace už se na Floridě týká se asi 5,6 milionu lidí, tedy více než čtvrtiny tamní populace. Na 540 tisíc osob se má evakuovat také v pobřežní oblasti státu Georgia.

16:18

Podle CNN budou zvlášť citelné následky pohromy na ostrovech Florida Keys, kde žije mnoho amerických seniorů. Evakuace nejspíš podle televize musela proběhnout i na základně amerického vojenského námořnictva v Key West. Irma tam dorazí v neděli ráno místního času (kolem poledne SELČ).

16:07

Irma se zřejmě vyhne Miami, ale udeří na město Tampa, kde žije asi půl milionu lidí. Uvedlo to v sobotu v upřesněné předpovědi Národní středisko pro hurikány (NHC).

15:56

Silný vítr a déšť v Miami na Floridě před tím, než udeří Irma.

15:40 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Hurikán Irma se přehnal přes město Remedios, které leží pět kilometrů od severního pobřeží Kuby.

Foto: Reuters
15:12 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Z Kuby zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Podle místních úřadů je to díky včasné a masové evakuaci. Kuba ze severního pobřeží ve střední části ostrova preventivně evakuovala přes milion lidí, včetně deseti tisíc turistů.

14:55

Hurikán Irma je nyní asi 360 kilometrů od Miami a provází ho vítr o rychlosti 215 km/h. Podle předpovědi by měl ale cestou od Kuby k Floridě opět zesílit.

14:20

Poslední informace z amerického Národního centra pro hurikány:

Irma je hurikán čtvrté kategorie, ale očekává se, že zesílí, až opustí Kubu. Lze předpokládat, že nezeslábne do té doby, než v neděli ráno doraz k Floridě.

José je o něco slabší, stále však silný hurikán kategorie 4.

14:01

Další pohroma je na obzoru. Satelitní snímek zachytil hurikán José, který se blíží k Barbudě.

13:53 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Na Kubě se kromě obyvatel severního pobřeží evakuovali také delfíni z delfinária v ohrožené oblasti.

13:20 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Oko hurikánu Irma podle agentury Reuters už zasáhlo některá letoviska na severu Kuby.

13:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ostatně pro Donalda Trumpa představuje hurikán Irma velkou výzvu.

Jeho reakce na nedávný hurikán Harvey nebyla podle amerických médií nejlepší. Teď znovu projde testem rozhodnosti, vůdčích kvalit a taky schopnosti sjednotit národ v čase krize, píše Dan Anýž.

12:53

V dráze hurikánu Irma, který devastuje Karibik a řítí se k Floridě, by se mohlo ocitnout i luxusní letovisko Mar-a-Lago amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Luxusní letovisko Mar-a-Lago.
Luxusní letovisko Mar-a-Lago. | Foto: Reuters
12:30

Agentura AFP nabízí záběry ze zničeného ostrova Svatý Martin.

12:22

Francie odhaduje, že hurikán Irma připraví její zámořská teritoria v Karibiku o zhruba 35 miliard korun.

Podle agentury Reuters to odhadla v sobotu ještě předtím, než se k ostrovům přiblížil José.

12:03

Podle předpovědi má hurikán zasáhnout Florida Keys v neděli ráno místního času a postupovat na sever podél západního pobřeží Floridy.

Vydatné deště mají trvat až do pondělního rána místního času. V některých místech by mohlo napadnout více než 38 centimetrů srážek.

11:52

Irma nyní postupuje kolem severního pobřeží Kuby rychlostí asi 20 kilometrů za hodinu a jeho oko se nachází 394 kilometrů od Miami.

Americké úřady dnes zesílily výzvy k evakuaci obyvatel ostrovů Florida Keys, které leží na jihu Floridy. Podle Národní meteorologické služby už se tam dokonce účinky blížícího se hurikánu projevily, když tam dorazil vítr o rychlosti asi 106 kilometrů za hodinu. Během několika hodin se na Floridě očekávají vydatné deště.

11:43 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Souvisí nějak Harvey, Irma a José s klimatickými změnami? Nejspíše ano, ale ne tak, jak by se dalo na první pohled čekat.

11:29

Irma zeslábla na hurikán kategorie čtyři, což znamená, že ji doprovází vítr o rychlosti do 250 kilometrů za hodinu. Přesto stále zůstává silná a nebezpečná.

11:21

Hurikán José už dosahuje na Závětrné ostrovy. Prší například na Irmou zničených ostrovech Svatý Martin, Barbuda nebo Anguilla.

10:55

Alespoň částečně dobré zprávy ale přicházejí z Mexika. Hurikán Katia, který se přihnal na pobřeží mexického státu Veracruz, zeslábl na tropickou bouři. Vítr už dosahuje rychlosti "jen" asi 70 km/hod.

10:39

José se řítí hned za Irmou a zatím neslábne.

10:26

Ostrov Barbuda hurikán Irma téměř celý úplně zničila a nyní se na něj žene José. Skoro veškerá populace - kolem 1400 lidí - byla z ostrova evakuována na větší sousední ostrov Antigua.

10:11

Hurikán Irma láme rekordy. Žádná jiná bouře si ještě nikdy neudržela takovou sílu po tak dlouhou dobu. 

10:04 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se, jak Irma řádila v Karibiku. Zanechala za sebou zpustošené ostrovy.

9:32

Hurikán se na Floridu dostane sice až zítra ráno, už dnes se ale ohlásí tropickou bouří. Silné větry a déšť se očekávají v příštích hodinách.

9:14

Tohle je poslední snímek zachycující Irmu a Josého. Ten je sice menší, ale nic to neubírá na jeho síle. Momentálně je řazen do čtvrté kategorie hurikánů, tedy druhé nejsilnější.

8:56

Kubu nezasáhl tak silný hurikán už několik desítek let.

Na souostroví Sabana-Camagüey na východě země jsou zatím hlášeny výpadky elektrické energie. Zatím nejsou zprávy o obětech. Hurikán s sebou kromě vichru přinesl i vydatné deště.

8:43

Irmu momentálně provází vítr o rychlosti až 260 kilometrů v hodině a nyní je asi 440 kilometrů od Floridy.

8:26

Jaká je poslední předpověď?

Irma se momentálně pohybuje západním směrem rychlostí 19 kilometrů v hodině (což nesouvisí s rychlostí větru, který ji doprovází). Podle listu The Guardian se očekává, že severozápadně se stočí dnes pozdě odpoledne.

Oko hurikánu se dnes přiblíží k pobřeží Kuby. V neděli ráno se pak dostane k souostroví Florida Keys a odpoledne zasáhne pobřeží Floridy.

8:18

Hurikán Irma bude mít zničující dopad také na turismus v Karibiku.

Než udeřila, odhadovala Světová rada cestování a cestovního ruchu (WTTC), že do oblasti přijede na 26 milionů zahraničních turistů. Tito turisté loni v Karibiku utratili celkem 31 miliard dolarů (přes 670 miliard korun).

Karibské ostrovy z turismu žijí. Podle agentury Reuters se cestovní kanceláře obávají, že se byznys podaří obnovit nejdříve příští rok. 

7:53

Evakuace probíhá také na ostrově Svatý Martin, odkud byli v pátek odvezeni nejzranitelnější lidé.

Irma Svatý Martin zpustošila. Teď se k němu blíží stejně silný hurikán José.

7:42

Americký prezident Donald Trump telefonicky kondoloval francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Vyjádřil soustrast s oběťmi a devastujícími následky hurikánu Irma na francouzských ostrovech Svatý Bartoloměj a Svatý Martin a nabídl francouzské vládě americkou pomoc, uvedl ve svém dnešním prohlášení Bílý dům.

7:33 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Irma se teď žene po severním pobřeží Kuby. Na ostrově bylo podle španělského listu La Vanguardía evakuováno nejméně milion Kubánců, kteří se přesunuli do bezpečných zón na západu a jihu země.

7:26

Úřady na Floridě nařídily evakuaci 5,6 milionu lidí, tedy celé čtvrtině obyvatel. Jedná se o jednu z největších evakuací v historii USA.

Úřady nechtějí riskovat a posílat na místo záchranné jednotky v době, kdy se Irma přižene.

7:21

Irma se na jihu Floridy ohlašuje silným větrem, který už dosahuje rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

7:15

Jih Mexika přitom ve čtvrtek v noci zasáhlo silné zemětřesení, jaké tato země nezažila v posledních 100 letech. Úřady hlásí nejméně 61 mrtvých a varují před dalšími silnými otřesy.

7:12

Katiu doprovází podle agentury AFP vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Zasáhla mexický stát Veracruz u Mexického zálivu.

Mexický prezident Enrique Peña Nieto se obává, že bouře přinese silné deště, které způsobí záplavy a sesuvy půdy.

6:54

Mexické pobřeží zasáhl hurikán Katia. Rychlost větru činí 120 kilometrů. Jde o hurikán první kategorie, podle předpovědi by měl rychle slábnout.

6:50

Noční obloha v Miami.

Očekává se, že hurikán Irma dorazí na Floridu v neděli ráno. Americké úřady požádaly 5,6 milionu lidí, tedy asi čtvrtinu zdejší populace, aby oblast opustily.

Americký prezident Donald Trump vyzval obyvatele, aby se řídili doporučením úřadů. Hurikány páté kategorie zasáhly Spojené státy od roku 1851 jen třikrát. Irma je podle americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) mnohem silnější než poslední z nich, hurikán Andrew, který udeřil v roce 1992.

Noční obloha v Miami, kam se blíží hurikán Irma.
Noční obloha v Miami, kam se blíží hurikán Irma. | Foto: Reuters
23:52

Americký prezident Donald Trump podepsal navýšení rozpočtu o 15,25 miliard dolarů na pomoc oblastí postižených hurikánem.

23:43

Špatné zprávy pro jihozápad Floridy. Po krátkém zeslabení je hurikán Irma opět v nejsilnější kategorii 5.

23:21

Sílu hurikánu Irma dobře vykresluje toto srovnávací foto z ostrovů Turks a Caicos.

22:19

Tisíce lidí prchají z Floridy, některé tahy kolabují.

21:55 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

"Dovolená na Kubě nám začala v pondělí 4. září. Bydleli jsme v hotelu Roc Santa Lucia, jež leží v oblasti, kterou by měl zasáhnout hurikán Irma. 7.9 ráno nás evakuovali do Grand Hotelu do města Camaguey. Evakuace proběhla naprosto v klidu a všichni vypadali, že je vše úplně v pořádku. Dnes je 8.9 a město se připravuje na příchod hurikánu. Na okna a dveře se dávají dřevěné desky a co není pevně ukotvené, se odnáší dovnitř. Ulicemi prochází hlídky policie. Už se nemáme vzdalovat od hotelu, ale nálada jak turistů tak Kubánců neklesá," informuje z Kuby česká turistka Tereza Nováčková.

21:16

Hurikán Irma zeslábl na druhou nejsilnější kategorii. I tak je ale mimořádně nebezpečný, neboť ho provází vítr o rychlosti až 250 kilometrů v hodině a vzedmuté moře. Živlu nyní čelí Bahamy a severovýchod Kuby; Dominikánskou republiku a Haiti zasáhla Irma oproti obavám jen okrajově. Na Floridě vrcholí evakuace a přípravy na úder, na nejhorší se chystá Miami. Ke zpustošeným ostrovům na severovýchodě Karibiku se blíží další nebezpečný hurikán José.

20:19

Podle dosavadních odhadů meteorologů by se měl José k severovýchodní části Malých Antil dostat v sobotu dopoledne místního času (v sobotu odpoledne SELČ). Následně by se ale měl na rozdíl od Irmy stočit severním směrem a pokračovat nad Sargasové moře.

19:58

José se v pátek kolem 17:00 SELČ nacházel asi 700 kilometrů jihovýchodně od Závětrných ostrovů, které v minulých dnech zpustošila Irma. Vítr, který ho doprovází, dosahuje maximální rychlosti 240 kilometrů za hodinu. Severovýchodní směrem se přesouvá rychlostí 30 kilometrů za hodinu.

19:36

Hurikán José, který míří nad Atlantským oceánem k ostrovům na severovýchodě Karibiku, zesílil na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň. Dosáhl tak už stejné kategorie na hurikánové stupnici, do které nyní spadá hurikán Irma, v jehož stopách se José přesouvá,  informovala agentura Reuters.

19:18

Zvýšenou bilanci obětí na Svatém Bartoloměji a francouzské části ostrova Svatý Martin oznámil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, podle kterého se nejméně sedm lidí dál pohřešuje. Zranění utrpělo 112 lidí. Dříve Paříž hovořila o čtyřech obětech živlu. Bilanci mrtvých dnes z jednoho na dva vzrostla také v jižní, nizozemské části Svatého Martina. Další více než čtyři desítky lidí utrpěly zranění, z toho 11 osob vážná, oznámil nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk. Irma, která za sebou nechává zpustošené ostrovy, zabila také jedno dítě na Barbudě, dalšího člověka na Anguille, tři lidi na Portoriku, čtyři na Amerických Panenských ostrovech a čtyři na Britských Panenských ostrovech.

19:05

Přinejmenším 24 obětí si podle průběžných zpráv vyžádal hurikán Irma na ostrovech v severovýchodním Karibiku. Nejvíce mrtvých - devět - hlásí Francie z ostrova Svatý Bartoloměj a ze severní části ostrova Svatý Martin. S hurikánem Irma se nyní potýkají Kuba a Bahamské ostrovy a na jeho příchod se intenzivně připravuje jihovýchod USA.

19:02

Podle posledních údajů NHC ze 17:00 SELČ dosahuje vítr, který Katiu doprovází, rychlosti 150 kilometrů za hodinu a živel se pohybuje rychlostí sedmi kilometrů za hodinu směrem k mexickému pobřeží. Nad stát Veracruz na východě Mexika by se měla Katia dostat v sobotu po poledni místního času (v sobotu ráno SELČ)

Mohutné vlny u pobřeží mexického Veracruz jsou předzvěstí blížícího se hurikánu Katia.
Mohutné vlny u pobřeží mexického Veracruz jsou předzvěstí blížícího se hurikánu Katia. | Foto: Reuters
18:51

Kromě hurikánu Irma, kterému nyní čelí Kuba a Bahamské ostrovy, a hurikánu José, se v oblasti vyskytuje ještě třetí hurikán. Katia, která se zformovala nad Mexickým zálivem, zatím dosáhla pouze druhého z pěti stupňů na Saffirově-Simpsonově stupnici síly hurikánů, dál ale sílí.

18:45

Podívejte se na video o dopadech hurikánu na Svatém Martinovi a Barbudě.

Irma zničila ostrov proslavený obřími letadly přistávajícími nad pláží. Podívejte se

1:51
Karibský ostrov Svatý Martin patří k nejvíce zdevastovaným místům po řádění hurikánu Irma. Dokazují to i letecké záběry holandského námořnictva. | Video: Reuters
18:45

Podle dosavadních odhadů meteorologů by se měl José k severovýchodní části Malých Antil dostat v sobotu dopoledne středoevropského času. Následně by se ale měl na rozdíl od Irmy stočit severním směrem a pokračovat nad Sargasové moře.

18:26

Hurikán José, který míří nad Atlantským oceánem k ostrovům na severovýchodě Karibiku, zesílil na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň.

16:59

Z Floridy dnes kvůli blížícímu se hurikánu odstartovalo neobvykle vysoké množství letadel. Některá z nich posloužila i k evakuaci obyvatel. Aplikace FlightRadar24 nabízí srovnání s minulým pátkem.

16:48

Redaktorka BBC je na ostrově Barbuda, kde pořídila snímky škod, které Irma napáchala. "Celý ostrov musí být znovu vybudován," napsala.

16:40 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Obyvatelé severní části Kuby se chystají na Irmu.

16:25

Hurikán José už dosáhl kategorie 4. Stejně jako Irmu ho doprovází vítr o rychlosti 240 kilometrů za hodinu.

16:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Situace v Dominikánské republice, přes jejíž pobřeží se hurikán Irma přehnal včera, už se uklidnila.

"V Santo Domingo už téměř vše funguje jako dřív. Všechno už ustalo a brzy očekáváme sluníčko," píše zpravodajka Barbora Báštěcká přímo z místa.

Ostrov byl nejvíce zasažen na severovýchodním pobřeží. Ani tam ale nehlásí žádné ztráty na životech.

Foto: Reuters
16:04

Podle guvernéra Floridy Ricka Scotta by se měli všichni obyvatelé evakuovat.

"Jestli vám bylo řečeno, abyste se evakuovali, odejděte. Nevystavujte sebe nebo svoji rodinu nebezpečí," řekl na tiskové konferenci.

Obyvatelé Miami se už evakuovali. Jeho vylidněné ulice zachytil novinář agentury Reuters.

15:58

Zatím sice není jasné, kudy přesně se hurikán Irma přes Spojené státy přežene, už nyní je ale jisté, že část země zcela zpustoší. Řekl to dnes ředitel Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long.

"Hurikán Irma je nadále hrozbou, která zpustoší Spojené státy - buď Floridu nebo některý ze států na jihovýchodě," řekl Long.

15:51

Podle zpravodaje deníku The New York Times hrozí Floridě nejvyšší materiální škody za poslední léta.

Poloostrov zažíval v posledních desetiletích populační boom a vysokou zástavbu pobřežních oblastí. Právě ty jsou právě nyní nejvíce ohrožené. Dokonce i domy stavěné podle regulací z roku 1994 počítají maximálně s hurikánem kategorie 4. Právě do této kategorie spadá i hurikán Irma.

15:34

Takto vypadá mapa, která zachycuje předpokládanou podobu hurikánu Irma na Floridě.

Zveřejnila ji aplikace HurricaneTracker zaměřená na pozorování hurikánů. Její meteorologové odhadují maximální rychlost větru na 213 kilometrů za hodinu.

15:18 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Hurikán Irma se blíží k pobřeží Kuby. Na severním a východním pobřeží silně prší a zvedají se vlny.

Všechny školy a většina podniků je zavřená, uvádí agentura Reuters. I na Kubě byly stovky tisíc lidí evakuovány z nejrizikovějších zón. 

14:59

Donald Trump v jednom ze svých posledních tweetů varuje, že Irma může Floridu zasáhnout silněji než Harvey minulý týden zasáhl Texas.

Podle federálního úřadu pro zvláštní krize (FEMA), může zůstat část Floridy bez elektřiny i několik dní.

14:51

A ještě jednou záběr na Irmu z vesmíru:

14:38

Oko hurikánu Irma se právě teď nachází nad ostrovem Acklins, který patří do souostroví Bahamy.

14:27

"Nemáme elektřinu, nefungují nám telefony ani internet. Lidé pláčou v ulicích a nemají kam jít. Na některých místech byly domy a teď tam není nic, ani kusy dřeva, prostě nic," řekla obyvatelka ostrova Svatý Martin deníku The New York Times.

14:21

Předtím a potom: záběry BBC zachycují následky hurikánu Irma na ostrově Svatý Martin. K ostrovu se blíží i hurikán José. 

14:14

Američtí meteorologové upozorňují, že by hurikán Irma mohl na Floridě způsobit mnohem rozsáhlejší výpadek elektřiny než nedávný hurikán Harvey.

A to právě kvůli silnému větru. Na rizika upozornila i americká Federální agentura pro zvládání krize. Výpadky elektrického proudu by mohly zabránit lidem na Floridě, aby si zavolali pomoc v případě nouze.

14:08

K americkým břehům se Irma přiblíží během soboty.

"Myslím, že Florida je připravená. Ale když vám fouká vítr o rychlosti 250 kilometrů za hodinu a více, nikdo nemůže být připraven na takovou zkázu," nechal se slyšet senátor Bill Nelson.

13:54

Dobré zprávy ale přicházejí z Haiti. 

V této chudé karibské zemi napáchala Irma jen menší škody. Alespoň to tak vypadá podle prvních odhadů humanitárních organizací.

Podle listu The Guardian utrpěli během řádění Irmy zranění dva lidé, na jejichž dům v přístavním městě Cap-Haïtien spadl strom. Bouře také zničila most mezi Haiti a sousední Dominikánskou republikou. Podle Caritas živel v Dominikánské republice také nikoho nezabil, ale zcela zničil zhruba 200 domů.

13:41

Irma zabila také jedno dítě na Barbudě, dalšího člověka na Anguille, tři lidi na Portoriku a čtyři na Amerických Panenských ostrovech.

Celkem tak má Irma podle průběžných zpráv z postižených ostrovů nejméně 19 mrtvých.

Foto: Reuters
13:38

Na francouzském karibském ostrově Svatý Bartoloměj a na francouzské části ostrova Svatý Martin si hurikán Irma vyžádal nejméně devět mrtvých, dalších alespoň sedm lidí se pohřešuje.

Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. 

13:18

Na britský ostrov Anguilla dorazila první pomoc.

13:11

Ještě než premiér na Barbudě nařídil evakuaci, někteří obyvatelé raději ostrov dobrovolně opouští.

Hurikán Jose, který je Irmě v patách, zatím dosahuje síly třetí kategorie.

12:25

"Ostrov Barbuda je nyní téměř neobyvatelný. Část ostrova je doslova pod vodou. Řekl bych, že až 95% staveb utrpělo nějaké škody. Některé domy přišly o část střechy, jiné o celou střechu a další jsou zcela zničené," řekl premiér ostrova Barbuda Gaston Browne britské televizi BBC. Zároveň upozornil, že zvažuje evakuaci ostrova, kvůli blížícímu se hurikánu Jose. Zpustošený ostrov neposkytuje obyvatelům dostatečnou ochranu a ohrožuje ho i stoupající hladina moře.

Foto: Reuters
12:07

Guvernér Rick Scott  nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí.Podle původních předpovědí měla Irma postupovat severně podél pobřeží Floridy, nyní však americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že oko hurikánu projde středem Floridy.

12:00

Hurikán Irma zřejmě připraví na Floridě o elektřinu miliony lidí, uvádějí meteorologové z institutu Commodity Weather Group

11:43

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že i když Irma zeslábla z páté na čtvrtou kategorii síly hurikánů, stále znamená mimořádně vážnou hrozbu. Riziko představuje nejen síla větru, ale také zvýšená hladina moře. Například na ostrovech Turks a Caicos či na jihovýchodě a v centrální části souostroví Bahamy by mohlo vzedmuté moře dosáhnout až šesti metrů nad běžnou hladinu.

11:28

NASA poskytla záběry hurikánu Irma pořízené z Mezinárodní vesmírné stanice.

11:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Vypadalo to, jako kdyby někdo z nebe přejel ostrov sekačkou na trávu," popisuje bouři na ostrově Svatý Martin evropský turista. Podívejte se na aktuální fotogalerii.

11:08

Vězni v americké věznici Guantanámo na stejnojmené vojenské základně nebudou kvůli hurikánu Irma evakuovaní, informoval list Newsweek. Všech 5000 zadržených zůstane ve svých celách.

11:05

Podle agentury AP hurikán Irma zeslábl z nejsilnější kategorie 5 na na kategorii 4, ale zůstává velmi nebezpečný.

10:57

Agentura AFP informuje o rabování na ostrově Svatý Martin. Situace je podle nizozemského premiéra vážná. Letiště na ostrově bylo znovu otevřeno pro potřeby armády.

10:52

Meteorologové z německé organizace DWD zveřejnili vizualizaci, jak by mohl vypadat hurikán Irma v okamžiku, kdy zasáhne americký kontinent.

10:41

Obyvatel ostrova Anguilla řekl stanici BBC, že po hurikánu to tam vypadá, jako kdyby explodovala atomová bomba.

Foto: Reuters
10:38 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Podle kubánského tisku úřady evakuovaly už celkem 700 000 lidí z ohrožených oblastí na východě a severovýchodě ostrova

10:36 Kubánská vláda nejdříve drobné podnikání povolila a nyní ho zase omezuje.

Kuba se připravuje na hurikán Irma, který by měl na východ ostrova dodrazit běham pátku tamního času. Úřady evakuovaly asi 10 000 turistů z pobřežních resortů do Havany a dalších měst, které leží mimo zónu nebezpečí.

I samotní Kubánci se přesouvají z východních provincií a od pobřeží. Plní pytle pískem, uklízejí svůj majetek do bezpečných úkrytů a zakotvují své rybářské lodě. "Fidel Castro říkával, že musíme odolávat všemu, co přijde. Tak se v duchu jeho slov připravujeme," říká jedne z obyvatel, zatímco zatěžkává střechu svého příbytku.


10:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reportérka Aktuálně.cz Barbora Báštěcká je v Dominikánské republice. Zde jsou její postřehy ze země, zasažené hurikánem Irma. Lidé nepanikaří, ale kupují si zásoby, líčí Češla z Karibiku.

Reportérka iHNed.cz zachytila řádění hurikánu Irma v Dominikánské republice

Naše reportérka z Dominikánské republiky
1:24
Reportérka iHNed.cz zachytila řádění hurikánu Irma v Dominikánské republice | Video: Barbora Báštěcká
10:28

České ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje občanům ČR cestovat na Floridu.

10:35

Hurikán Irma stále zůstává v páté, nejsilnější kategorii.Dorazil na jih Baham. Souostroví očekává rozsáhlé záplavy.

10:24

V Dominikánské republice podle místních médií živel zničil mnoho domů a zaplavil některá města. S bleskovými povodněmi se potýkají například lidé v turistické oblasti okolo přístavu Puerto Plata na severu ostrova

Hurikán Irma ve městě Punta Cana v Dominikánské republice.
Hurikán Irma ve městě Punta Cana v Dominikánské republice. | Foto: Taro
10:16

Guvernér státu Florida Rick Scott vyzval dvacet milionů obyvatel státu, aby si vytvořili zásoby jídla i pití a zároveň aby dopředu promysleli evakuační trasy. Z obchodů a nákupních center mizí hlavně láhve s pitnou vodou. "Tahle bouře má kapacitu zdevastovat celý stát," uvedl guvernér.

10:15

Americký Národní centrum pro výzkum hurikánů považuje Irmu v oficiálním za "potenciálně katastrofální."  S rychlostí 300 kilometrů za hodinu jde o druhou nejhorší bouři v Atlantiku. Irmu překonal jen hurikán Allen o rychlosti větru 305 kilometrů za hodinu v roce 1980. Podle posledních zpráv se v pátek rychlost větru doprovázející Irmu snížila na 285 kilometrů za hodniu.

Foto: Reuters
10:11

Floridu lidé opouštějí po dálnicích, dlouhé kolony jedo krokem. "Vyzývám všechny, aby odjeli raději dříve, než později. Mohou zůstat stát v kolonách nebo strávit bouři v autě, což není nejlepší místo," uvedl. starosta Miami Carlos Gimenez.

10:08

Na Portoriku zemřeli tři lidé a téměř milion obyvatel je bez elektrického proudu. Portoričan Pérez řekl listu New York Times, že "bouře byla strašná, jakoby ani nebyla z tohoto světa." Přitom soustroví zasáhla Irma jen okrajově.

Foto: Reuters
9:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítáme Vás o našeho online přenosu, ve kterém se věnujeme hurikánu Irma. Jedné z nejsilnějších bouří v Atlantiku ve známé historii.

9:58

Na ostrově Svatý Martin, rozděleném na francouzskou a nizozemskou část, téměř nezůstala žádná nepoškozená budova. Francouzská vláda označuje rozsah škod za katastrofální. Vedle mnoha hotelů je zničen také resort, který patří americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Svatý Martin je proslulý svým letištěm, na kterém při startech stroje letí velmi nízko nad hlavami turistů na pláži. I toto letiště je ale poškozené a zatím není možné na něm přistávat.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 9. 2017 22:41
 

Právě se děje

Další zprávy