Texas

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK

Biden požádá nejvyšší soud o zablokování texaského potratového zákona

Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech. Federální vláda následně oznámila, že o opětovné zablokování zákona požádá Nejvyšší soud. Ten už jednou povolil vstup normy v platnost, ale nezabýval se její ústavností.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu přitom značná část žen ještě neví, že jsou gravidní. Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po 20. týdnu.

"Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství," uvedla po rozhodnutí odvolacího soudu Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv (ACLU).

Zdroj: ČTK

Odvolací soud v USA znovu umožnil Texasu zakazovat ženám podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství

Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech. Informovala o tom agentura AP, podle které rozhodnutí může přiblížit návrat této normy k nejvyššímu soudu, který už jednou povolil, aby vstoupil v platnost, aniž by rozhodoval o tom, zda je v souladu s ústavou Spojených států.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze detekovat srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu ani část žen ještě neví, že jsou gravidní. Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po dvacátém týdnu.

"Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství," uvedla Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv. Resort spravedlnosti se k věci zatím nevyjádřil, uvedla AP.

Zdroj: ČTK

Tesla přesune sídlo z Kalifornie do Texasu, oznámil Musk

Tesla oficiálně přesune své sídlo z kalifornského Silicon Valley do Texasu. Na valné hromadě akcionářů americké automobilky to oznámil generální ředitel společnosti Elon Musk. Výrobu na západním pobřeží Spojených států podle něj ale firma zachová.

Novou centrálu staví firma v Austinu. Dosud má sídlo v srdci Silicon Valley, ve městě Palo Alto. Při oznámení Musk mimo jiné poukázal na to, že v Texasu jsou oproti Kalifornii nižší životní náklady zaměstnanců.

Musk se od začátku pandemie covidu-19 dostával do sporů s kalifornskými úřady kvůli koronavirovým restrikcím, které považoval za příliš přísné. Sám loni opustil Los Angeles a přestěhoval se do Texasu.

Kromě závodu v Texasu buduje Tesla také továrnu u Berlína, která bude její první v Evropě.

Zdroj: ČTK

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK

V Texasu začal platit kontroverzní zákaz potratů, Biden zákon odsoudil

V Texasu ve středu začal platit zákon zakazující potraty od okamžiku těhotenství, kdy lze u plodu detekovat srdeční tep, tedy zhruba od šestého týdne těhotenství. Proti normě se postavily zastánci práva na potrat, americký nejvyšší soud však jejich požadavek na zablokování zákona zatím nevyslyšel. Pokud zákon zůstane v platnosti, jednalo by se o největší omezení práva na potrat ve Spojených státech od roku 1973, kdy byly v zemi potraty legalizovány, napsala agentura Reuters. Přijetí zákona odsoudil prezident Joe Biden.

Některé texaské kliniky odmítaly pacientky ještě předtím, než zákon o půlnoci vstoupil v platnost, uvedla stanice NBC. Organizace Plánované rodičovství (Planned Parenthood) přestala objednávat klientky k lékaři na zákrok po 1. září už od poloviny srpna.

Prezident Joe Biden texaský zákon razantně odsoudil a slíbil, že jeho vláda bude bojovat za ochranu ústavního práva na potrat. "Zákon výrazně zhorší přístup žen ke zdravotní péči, kterou potřebují; zejména v případě komunit jiné než bílé barvy pleti a osob s nízkými příjmy," zdůraznil Biden. "Bezostyšně přesouvá na občany povinnost žalovat lidi, kteří někomu pomohli s potratem, což může zahrnovat i členy rodiny, zdravotníky," napsal prezident.

Zdroj: ČTK

Soud v Texasu nařídil zastavit imigrační program DACA, který chrání před deportací mladé přistěhovalce

Federální soud v Texasu v pátek rozhodl, že imigrační program DACA vznikl v rozporu se zákony, a proto ho nařídil zastavit. Program v roce 2012 zavedl prezident Barack Obama a chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. O jeho zrušení usiloval Obamův nástupce Donald Trump a Republikáni. V programu je zařazeno na 650 000 lidí, uvedla agentura AP.

Na program podala stížnost soudu skupina států, které vedou republikánští politici. Před soudem argumentovali, že Obama neměl dostatečné pravomoce, aby program zavedl. Tvrdí také, že program nadměrně využívá jejich prostředky určené pro školství a zdravotnictví.

Zdroj: ČTK

Guvernér Texasu plánuje vlastní výstavbu zdi na hranicích s Mexikem

Republikánský guvernér státu Texas Greg Abbott ve středu oznámil, že jeho stát začne z vlastní iniciativy na hranici s Mexikem stavět zeď, jejímž účelem bude zabránit vstupu migrantů a pašeráků do USA. Abbott se tak rozhodl poté, co administrativa demokratického prezidenta Joea Bidena oznámila, že zastavuje projekt předchozího prezidenta Donalda Trumpa na výstavbu zdi po celé americko-mexické hranici. Podle řady pozorovatelů je Abbottův krok především snahou získat náklonnost konzervativních voličů před guvernérskými volbami plánovanými na příští rok, píše list The New York Times.

Abbott počítá na úvodní fázi výstavby s 250 miliony dolarů (5,3 miliardy korun) z peněz texaských daňových poplatníků. Bariéru však hodlá z velké části financovat prostřednictvím sbírky. Oznámil rovněž, že nechá postavit podél jižní hranice více věznic, do nichž budou pohraničníci zavírat osoby, jež vstoupily do USA nelegálně.

Experti však tvrdí, že výstavba zdi v Texasu bude komplikovaná. Oproti například Arizoně či Novému Mexiku žije při jižní hranici Texasu velké množství lidí a téměř veškeré tamní území má soukromé vlastníky. Ti se většinou svých pozemků nechtějí vzdát dobrovolně a pokusy o jejich zabavení ve veřejném zájmu obvykle trvají roky. Abbott uvedl, že stát bude hledat občany, kteří nechají na svých pozemcích zeď vystavět dobrovolně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat