Peking - Pokud jedno jediné jméno působí na čínskou vládu stejně jako rudý hadr na rozzuřeného býka, je to právě Laj Čchang-sing.
Někdejší úspěšný podnikatel z města Sia-men na jihovýchodě Číny, šéf obchodního impéria Yuanhua Group, měl podle čínských soudů v 90. letech řídit obrovské pašerácké operace v hodnotě několika miliard dolarů.
Skandál propukl v roce 1999. Výsledek? Peking zatkl tři stovky lidí, včetně vysoce postavených úředníků provincie Fu-ťien nebo třeba náměstka ministra pro veřejnou bezpečnost.
Čtrnáct lidí bylo odsouzeno k trestu smrti a propaganda z případu učinila ukázkový příklad vládního boje proti korupci. Laj, hlavní viník a údajný architekt celého zločinu, ale čínským soudům utekl. Do Kanady, kde požádal o status uprchlíka.
Ottawa ho pravděpodobně už v sobotu vyhostí zpátky do Číny, ačkoliv lidi ze svého území běžně pryč neposílá, obzvlášť do zemí, ve kterých je platný trest smrti.
Spravedlivý soud? Na to zapomeňte
Laj v roce 2009 kanadskému listu The Globe přiznal, že v Číně neplatil řádně daně. Odmítl ale, že by se podílel na úplatcích a pašování. Také řekl, že kdyby nenašel azyl v Kanadě, skončil by už dávno na popravišti.
Obavy o něj teď mají ochránci lidských práv, kteří situaci v Číně sledují. Podle nich se nedá čekat, že by ho doma čekal spravedlivý soud. Kanadské úřady ale argumentují tím, že dostaly od Pekingu záruky: Laj nebude mučen, ani popraven a kanadští diplomaté ho budou moci navštěvovat.
"To, že kanadská vláda přijala čínské záruky, naznačuje, jak moc vědomě ignoruje zhoršení situace ohledně lidských práv v Číně," řekl listu The Guardian Phelim Kine, analytik organizace Human Rights Watch.
Ottawa je ale podle dostupných zpráv o správnosti svého počínání přesvědčená. Diplomatické zdroje, citované kanadským tiskem, naznačují, že vydání Laje má hlavně oživit kanadsko-čínské vztahy. Pokud Peking své sliby nedodrží, bude to prý mít na přístup Kanady k Číně "masivní vliv".