Londýn - Počet teroristických útoků i jejich obětí loni dramaticky vzrostl. Při bezmála 10 000 atentátech přišlo o život 17 958 lidí.
To je - ve srovnání s rokem 2012 - nárůst o 44, respektive 61 procent, uvádí zpráva mezinárodního výzkumného ústavu IEP (Institute for Economics and Peace). Za krveprolitím většinou stáli islámští radikálové.
Terorismus si vyžádal mrtvé v celkem 60 zemích, ale jasná většina obětí (14 722) se týkala jen pětice z nich - Iráku, Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu a Nigérie.
Jen v Iráku teroristé loni zabili přes 6000 lidí.
Bez obav nemohou žít ani obyvatelé Indie, Somálska, Filipín, Jemenu a Thajska.
Hlavní příčinou je neklidná Sýrie
K velkému nárůstu obětí přispěla především Sýrie, kde od roku 2011 zuří občanská válka.
"Destabilizace v Sýrii, která nyní přerostla do Iráku, je podle nás hlavní příčinou náhlého vzedmutí terorismu," řekl stanici BBC šéf IEP Steve Killelea.
Zpráva rovněž poznamenává, že obyvatelé západních a dalších zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD; ČR členem od prosince 1995) tvoří sice jen pět procent celkových obětí terorismu od roku 2000, ale byli terčem některých nejkrvavějších útoků.
K těm patří atentáty v USA z 11. září 2001, pumový útok na vlak v Madridu v roce 2004, bombový sebevražedný útok v Londýně v roce 2005 a vraždění v Norsku v roce 2012.
Loni nejvíce obětí ze zemí OECD napočítali v Turecku (57 mrtvých) a Mexiku (40). "Nechci předvídat, jak tomu bude za rok 2014, ale je rozhodně těžké si představit, že by to bylo nějak lepší (než loni)," dodal Killelea.
Terorismus, ať už z náboženských, politických či separatistických pohnutek, je na vzestupu, ale podle některých odborníků je důležité si uvědomit i některé další související skutečnosti.
Například to, že v roce 2012 si podle OSN kolem 50 procent teroristických útoků nevyžádalo žádné mrtvé a vraždy v rámci obecné kriminality ve světě měly na svědomí čtyřicetkrát více obětí než terorismus.