občanská válka

Ozbrojenci na západě Etiopie zaútočili na autobus, zavraždili 34 lidí

Ozbrojenci na severozápadě Etiopie v noci na dnešek zaútočili na autobus a zabili nejméně 34 lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na místní komisi pro lidská práva (EHRC). Zatím není jasné, kdo za útokem stojí.

"Odhadujeme, že zemřelo nejméně 34 lidí, počet obětí zřejmě poroste," uvedla EHRC na twitteru. Útok se stal na severozápadě země ve státě Benishangul-Gumuz. Podle EHRC přichází zprávy o podobných útocích i z jiných částí země, cílem ozbrojenců jsou podle ní i uprchlíci.

Na severu Etiopie se v posledních dvou týdnech rozhořely boje mezi Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontou (TPLF), která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj u hranic s Eritreou, a vládními jednotkami. Kvůli nim už uteklo na 25.000 lidí do sousedního Súdánu, u jehož hranic leží právě region Benishangul-Gumuz.

TPLF byla po čtvrtstoletí dominantní stranou ve vládní koalici v Etiopii. V roce 2018 se stal ale premiérem Abiy Ahmed, který zahájil demokratické reformy v této stomilionové zemi a TPLF ztratila ve vládě vliv. Ahmed také dojednal mírovou smlouvu se sousední Eritreou.

Sněmovna reprezentantů schválila odstranění konfederačních soch, zmizí generál Lee i prezident Davis

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu odhlasovala odstranění soch představitelů a vojáků Konfederace, která v americké občanské válce (1861-1865) bojovala mimo jiné za zachování otroctví, ze svého sídla Kapitolu. Informovala o tom agentura Reuters.

Odstraněna by měla být například socha Rogera Taneyho, pod jehož předsednictvím americký nejvyšší soud v roce 1857 přijal většinové stanovisko, které odepřelo právní způsobilost černochům, potomkům otroků, nebo socha velitele konfederačních vojsk generála Roberta E. Leeho a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.

O pomnících představitelů Konfederace se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů. V poslední době se tato debata znovu rozhořela v souvislosti se smrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat