Muži se sekyrami zabili čtyři lidi v synagoze v Jeruzalémě

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 11. 2014 14:48
Věřící napadli dva Palestinci ozbrojení noži a sekyrami. Policie útočníky zastřelila.
Útok na synagogu v Jeruzalémě. | Video:

Jeruzalém - Dva Palestinci zaútočili v úterý ráno na věřící v jeruzalémské synagoze. Čtyři lidi zabili a osm dalších zranili.

Tři oběti byli Američané, čtvrtá pocházela z britských ostrovů.

Čtyři lidé včetně jednoho ze zasahujících policistů podle záchranářů zůstávají ve vážném stavu, dva věřící utrpěli středně těžká a další dva lehká zranění.

K nejhoršímu útoku, jaký Izrael pamatuje za několik posledních let, došlo krátce před úsvitem, v ultraortodoxní čtvrti západního Jeruzaléma.

Policie ho označila za teroristický čin.

Izraelské bezpečnostní složky prohledávají komplex kolem synagogy.
Izraelské bezpečnostní složky prohledávají komplex kolem synagogy. | Foto: Reuters

Věřící napadli dva Palestinci ozbrojení noži a sekyrami. Podle zpráv izraelských médií měl jeden z nich střelnou zbraň, kterou střílel na přivolané policisty.

"Snažil jsem se odtamtud utéct, ale cestu mi zastoupil muž s nožem. Stál mezi námi stůl a židle. Chytl mě za modlitební šál, tak jsem ho tam nechal a podařilo se mi dostat pryč," řekl jeden z věřících televizi Chanel 2.

"Viděl jsem scény z míst neštěstí, kde bylo mnohem více obětí, ale vidět Židy s pejzy, plnovousy a tfiliny v loužích krve - nic takového jsem ještě nikdy neviděl. To není klišé, to je realita. Něco podobného se dělo jen v době holocaustu," řekl listu Ha Eretz další z očitých svědků Jehuda Meši Zahav.

Policie útočníky přímo v synagoze zastřelila.

Podle jednoho z věřících teroristé během útoku vykřikovali "Alláhu akbar!" (Bůh je veliký).

Záchranná služba oznámila, že ošetřuje devět lidí, pět z nich přitom utrpělo kritická zranění.

Útok se odehrál ve čtvrti Har Nof a pravděpodobně ho provedli dva Arabové pocházející z východního Jeruzaléma.

Abbás útok odsoudil, Hamás přivítal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na další teroristický útok na úterní odpoledne svolal bezpečnostní radu státu a nařkl z provokování útoků hnutí Hamás.

"Jedná se o přímý důsledek podněcování k násilí vedeného Hamásem a Mahmudem Abbásem, které mezinárodní společenství nezodpovědně ignoruje.

Palestinský prezident Mahmud Abbás nicméně útok v synagoze odsoudil.

"Prezidentský úřad odsuzuje útok na židovské věřící na jejich modlitebním místě a odsuzuje jakékoliv útoky na civilisty, bez ohledu na to, kdo je provádí," stojí podle agentury Reuters v prohlášení úřadu.

Hamás útok v synagoze naopak přivítal, když vydal prohlášení, že jde o "kvalitní ukázku konfrontace s izraelskou okupací. Naše organizace vítá teroristický útok jako odpovídající a funkční odpověď na zločiny okupace," stojí v tiskovém prohlášení Hamásu.

Začíná třetí intifáda?

Jedná se o další z řady útoků na židovské obyvatelstvo, které začaly 23. října v Jeruzalémě a postupně se rozšířily do celé země.

Minulý týden v pondělí muž z palestinského Nábulusu způsobil nožem smrtelná zranění izraelskému vojákovi v Tel Avivu, jiný Palestinec pak na Západním břehu Jordánu ubodal izraelskou ženu a dva Izraelce zranil. Izrael po těchto incidentech vyslal policejní posily do velkých měst a armáda posílila jednotky na Západním břehu.

V pondělí pak našli v jeruzalémském autobuse oběšeného palestinského řidiče. Podle policie spáchal sebevraždu, příbuzní ale tvrdí, že ho zavraždili židovští extremisté.

V izraelských sdělovacích prostředcích se debatuje o tom, zda už začala, nebo teprve začne třetí palestinská intifáda, tedy lidové povstání. V minulosti tyto protesty trvaly několik let. Minulé intifády byly koncem 80. let a na začátku 20. století a o život při nich přišly stovky lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy