Demokraté se soustředí především na sobotní vraždění v nákupním centru v El Pasu, kde střelec v sobotu zabil 20 lidí. Policie oznámila, že jednadvacetiletého muže vyšetřuje pro možný trestný čin z nenávisti, takzvaný hate crime.
Vyšetřovatelé mladíka spojují s protiimigračním prohlášením, které se krátce před masakrem v El Pasu objevilo na internetu. Manifest mluví o útoku jako odpovědi na "hispánskou invazi do Texasu".
Podle demokratických kandidátů to zrcadlí jazyk, který používá prezident Donald Trump. Tvrdý postup proti ilegální migraci přes jižní hranici USA s Mexikem je jedním z Trumpových ústředních témat od samotného začátku jeho prezidentské kampaně v roce 2015.
"Záplavu" imigrantů Trump opakovaně označuje za "invazi", cizince označil za "násilníky a zločince". Květnové prohlášení Bílého domu mluví o tom, že "stovky tisíc" lidí přicházejících z Mexika jsou "invazí do USA".
"Jak tyhle lidi zastavíte? Nemůžete," pronesl prezident letos v květnu na shromáždění s voliči v Panama City Beach na Floridě. Někdo z davu zakřičel zpět: "Zastřelte je."
"Podněcuje nenávist"
Několik demokratických kandidátů na prezidenta v reakci na střelbu v El Pasu uvedlo, že prezident nese za tuto tragédii nepřímou vinu. "Donald Trump je za to zodpovědný. Je za to zodpovědný, protože podněcuje strach, nenávist, nesnášenlivost," řekl stanici CNN Cory Booker, kandidát na prezidenta a senátor z New Jersey.
Ještě tvrději na prezidentovu adresu se vyjádřil kandidát Beto O´Rourke, který je přímo z El Pasa a byl kongresmanem za tamní volební obvod.
"Je otevřeně hlásající rasista a podněcuje rasismus v této zemi," prohlásil o Trumpovi. Prezidentova rétorika podle něj připomíná "nacistické Německo".
Podle O´Rourkeho prezident vyhlašuje, že "někteří lidé jsou dědičně defektní nebo nebezpeční". "A to připomíná něco, co byste mohli slyšet v třetí říši, ne něco, co byste očekávali ve Spojených státech," uvedl O´Rourke v neděli pro CNN.
We can’t fix a problem if we refuse to name it: white nationalism. An ideology emboldened by a president who stokes the flames of hatred and coddles white supremacists with messages of support.
— Joe Biden (@JoeBiden) August 4, 2019
We must do what Trump won't: condemn this evil and eradicate it from our society.
Bývalý viceprezident Joe Biden, který je nyní podle průzkumů mezi demokratickými kandidáty jasným favoritem, se vyjádřil na Twitteru. "Nemůžeme vyřešit problém, pokud jej nepojmenujeme: bílý nacionalismus. Ideologie posilovaná prezidentem, který podněcuje oheň nenávisti," napsal Biden.
Sám prezident Trump v neděli na tyto útoky ze strany demokratů přímo neodpověděl. Uvedl, že "nenávist nemá v naší zemi žádné místo", a událost v El Pasu nazval "činem zbabělosti". "Je to také problém psychických nemocí," dodal Trump.
Činy nemocných jedinců?
Na prezidentovu obranu ovšem vystoupili lidé z Bílého domu a zástupci Republikánské strany. "Dobrý bože, opravdu někdo viní prezidenta? Lidé jsou nemocní," uvedl šéf kanceláře Bílého domu Mick Mulvaney pro televizi NBC
Zároveň upozornil, že "politizování věci" ničemu nepomůže. "Tohle je společenský problém," uvedl Mulvaney, podle kterého šlo o "činy nemocných jedinců".
We need to come together, America.
— Kellyanne Conway (@KellyannePolls) August 4, 2019
Finger-pointing, name-calling & screaming with your keyboards is easy, yet...
It solves not a single problem, saves not a single life.
Working as one to understand depraved evil & to eradicate hate is everyone’s duty. Unity.
Let’s do this.
Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová na Twitteru napsala, že "ukazování prstem, jmenovité obviňování a křik prostřednictvím klávesnice jsou snadné, ale… nevyřeší to ani jeden problém, nezachrání ani jeden život."
Předsedkyně federální centrály Republikánské strany Ronna McDanielová na Twitter napsala, že komentáře demokrata O´Rourkeho jsou "nechutné a špatné".
"Tragédie, jako byla tato, nejsou příležitostí, jak znovu nastartovat špatnou prezidentskou kampaň," uvedla McDanielová v odkazu na to, že po původním velkolepém jarním zahájení kampaně se Beto O´Rourke v průzkumech výrazně propadá.
A tragedy like this is not an opportunity to reboot your failing presidential campaign.
— Ronna McDaniel (@GOPChairwoman) August 4, 2019
This is disgusting and wrong.https://t.co/gHfPHx1Oet
Celá prezidentská kampaň demokratických kandidátů do voleb 2020 je ovšem výjimečná právě tím, jak silně v ní rezonuje téma zbraní a potřeby zpřísnit zbraňové zákony.
Důležité téma
Toto téma se dostalo do popředí zájmu demokratických voličů a politiků po střílení na střední škole v Parklandu na Floridě, kde její bývalý student loni v únoru zabil 17 lidí.
Už v loňských listopadových volbách do Kongresu získali demokraté většinu ve Sněmovně reprezentantů i díky tomu, že řada demokratických kandidátů v kampani propagovala zpřísnění zbraňových zákonů mezi hlavními úkoly, se kterými jdou do voleb.
Letos v únoru pak demokraté prosadili ve sněmovně zákon, podle kterého musí být prověřována totožnost a bezúhonnost kupců při všech prodejích zbraní.
Dosud se tato povinnost vztahuje jen na licencované prodejce, pro individuální prodejce, například na velkých prodejních výstavách, takzvaných Gun Show, ale neplatí. Rovněž na internetu se zbraně prodávají bez kontroly.
Zmíněný zákon ale od svého schválení ve sněmovně leží v Senátu, kde mají většinu republikáni, kteří dosud avizovali, že se jím nebudou zabývat. A prezident Trump už v únoru vyhlásil, že i kdyby zákon prošel Kongresem, bude jej vetovat.
Nyní na Twitteru vyzval ke schválení legislativy a k tomu, aby ji zákonodárci spojili s imigrační reformou. "Republikáni a demokraté se musí sejít a podpořit silné kontroly (pro nákupy zbraní), možná spojením s legislativou k zoufale potřebné imigrační reformě," uvedl.
We cannot let those killed in El Paso, Texas, and Dayton, Ohio, die in vain. Likewise for those so seriously wounded. We can never forget them, and those many who came before them. Republicans and Democrats must come together and get strong background checks, perhaps marrying....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 5, 2019
Po uplynulém tragickém víkendu demokraté pravděpodobně zesílí politický a společenský tlak na přísnější zákony. "Máme zodpovědnost vůči lidem, kterým sloužíme," uvedla demokratická předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová, která vyzvala Kongres, aby jednal a schválil uvedenou legislativu o kontrole zájemců o zbraň.
V demokratické prezidentské kampani pak navrhují všichni významnější kandidáti přísnější zákony a o této problematice se také intenzivně diskutovalo v obou jejich dosavadních televizních debatách.
Donald Trump byl naopak zvolen i díky tomu, že se nabídl jako nekompromisní zastánce druhého dodatku ústavy, který Američanům zaručuje právo "držet a nosit" zbraň.
Kromě zákazu prodeje urychlovače střelby (bump stock), který použil na podzim 2017 střelec, jenž v Las Vegas zavraždil 58 lidí, Trumpův Bílý dům nenavrhl žádná zpřísňující opatření.
Na předvolebních shromážděních Trump varuje před demokraty, že se "budou snažit vzít lidem zbraně". A oproti možnému omezení počtu zbraní mezi lidmi Trump naopak propaguje, aby více lidí bylo ozbrojeno a mohli se sami bránit.