Při střelbě v El Pasu zemřela matka, která chránila tělem dvouměsíčního syna

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2019 10:35
Jednou z obětí střelce v americkém El Pasu, který v sobotu v obchodním domě usmrtil 20 lidí, je i Jordan Anchondová.
Policie zasahuje na místě střelby v Texasu.
Policie zasahuje na místě střelby v Texasu. | Foto: Reuters

Jak uvedla její sestra, Jordan pravděpodobně zemřela, když se snažila ochránit před střelbou svého dvouměsíčního syna Paula. Ten musel být se zlomeninami hospitalizován v nemocnici, napsala agentura AP.

"Ze zranění, které dítě utrpělo, vyvodili, že je více než pravděpodobné, že se má sestra snažila chlapce ochránit," uvedla Leta Jamrowski. "Takže když ji střelili, držela ho a spadla na něj. To je důvod, proč utrpěl zlomeniny několika kostí. Takže téměř jistě žije díky tomu, že ona svůj život položila," dodala Jamrowski.

Anchondová, pětadvacetiletá matka tří dětí ve věku pět let, dva roky a dva měsíce, vyrazila v sobotu do obchodního domu na nákup. Spolu s ní zemřel při útoku i její manžel Andre Anchondo.

"Chlapec má stále na sobě její krev. Vždycky, když se podobné věci dějí, nikdy by vás nenapadlo, že to potká i vaši rodinu," svěřila se televizní stanici CNN Liz Terryová, teta Jordan Anchondové. "Jak je možné, že jdou rodiče jen nakupovat a přitom zemřou, když chrání své dítě před střelami?" dodala.

Podezřelým ze střelby v nákupním centru, v němž bylo v té době asi 3000 lidí, je jedenadvacetiletý Patrick Crusius. Už krátce po činu ho policie zatkla. Motiv útoku není znám a předmětem vyšetřování je možný rasistický či protimigrantský podtext.

Milý a bezproblémový mladík

Krátce po útoku v El Pasu následoval další ve Spojených státech, v Daytonu ve státě Ohio. Během pondělí se objevily detaily o mladíkovi, který před barem zastřelil devět lidí, včetně své sestry. Útočníka na místě masakru zabila policie.

Čtyřiadvacetiletý Connor Betts byl podle jednoho z místních obyvatel čtvrti v Bellbrooku na okraji Daytonu, kde střelec žil, vždy přátelský a šťastný. Zajímal se o současné dění i o kulturu a nikdy nemluvil o násilí. Občas zašel do místního baru v Bellbrooku a dal si jedno či dvě piva, uvedl podle agentury AP Michael Kern, který Bettse označil za "nejmilejšího mladíka, jakého si dovedete představit".

Barman z Bellbrooku Andy Baker řekl, že Betts byl u něj minulé pondělí a "zdál se být v pohodě". Když se Baker dozvěděl, že Betts zavraždil devět lidí, pomyslel si: "To není vůbec možné, že to byl on."

Motiv Bettsova činu není znám, stejně jako se zatím neví, proč několik hodin před ním v obchodním domě v texaském El Pasu střílel jedenadvacetiletý Crusius. Ten je nyní ve vazbě, hrozí mu trest smrti a prokuratura zvažuje i obvinění ze zločinu z nenávisti.

Kvůli dvěma víkendovým útokům budou až do čtvrtka v USA vlajky na půl žerdi na Bílém domě i na dalších federálních budovách, oznámil v neděli na Twitteru prezident Donald Trump.

Video: Devět obětí si vyžádala střelba v Daytonu v Ohiu:

Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy