Přehledně: Kdo střílel v Texasu a v Ohiu a co útokům předcházelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2019 7:43
Do obchodního domu Walmart v texaském El Pasu v sobotu vtrhl útočník se střelnou zbraní, kterou obrátil na davy zákazníků. Zemřely dvě desítky lidí. Ani ne den poté ve městě Dayton v Ohiu začal jiný muž střílet do hostů jednoho z tamních barů, zneškodnili ho až policisté. I s útočníkem zemřelo deset lidí. Nejdůležitější informace o obou událostech přináší následující přehled.
První srpnovou sobotu zažil severoamerický Texas střelbu v obchodním domě Walmart ve městě El Paso.
První srpnovou sobotu zažil severoamerický Texas střelbu v obchodním domě Walmart ve městě El Paso. | Foto: Reuters

Kde v USA se o víkendu střílelo?

První, tedy sobotní útok se odehrál v obchodním domě Walmart v texaském El Pasu na jihu Spojených států. Policisté se o střelci poprvé dozvěděli kolem desáté hodiny dopoledne místního času, když dostali několik hlášení z obchodů sousedících s Walmartem.

Mluvčí tamní policie Robert Gomez řekl stanici CNN, že v době střelby mohlo být ve Walmartu tři tisíce zákazníků a sto zaměstnanců.

Druhá střelba následovala 13 hodin po té první, tedy v neděli kolem jedné ranní místního času víc než tisíc mil daleko. Útočník se objevil ve čtvrti města Dayton amerického státu Ohio, která je proslulá nočním životem. Před barem s názvem Ned Peppers vytáhl střelnou zbraň s vysokokapacitním zásobníkem a necelou minutu střílel kolem sebe, než ho policisté zabili. S sebou si navíc přinesl další munici, kterou nestihl použít.

V čem jsou si obě střelby podobné?

Jak v Texasu, tak i v Daytonu v Ohiu byl střelcem muž. Běloch ve věku kolem dvaceti let. V prvním případě byl střelec zadržen, ve druhém zemřel během zásahu policie.

Není známa jakákoliv souvislost mezi střelbou v El Pasu a vražděním v Daytonu. Zatímco v prvním případě mohlo jít podle vyšetřovatelů spíše o domácí terorismus poháněný nesnášenlivostí vůči imigirantům, v druhém případě byla mezi oběťmi střelce i jeho vlastní sestra.

Kdo a proč spáchal první útok?

Policisté ze sobotního útoku ve Walmartu v Texasu podezřívají jednadvacetiletého muže, podle médií jde o Patricka Crusiuse z texaského města Allen. Policie útočníka zadržela. Šéf policie v El Pasu Greg Allen nevyloučil, že by mohlo jít o zločin z nenávisti, vedený vůči imigrantům v USA. Střelci tak může hrozit i nejvyšší trest.

Podle CNN vyšetřovatelé FBI prověřují online příspěvky publikované několik dní před útoky, jejichž autorem může být právě Crusius. Jeden z příspěvků  byl nadepsaný titulkem "Dnes asi zemřu" a zveřejněný byl pouhých 20 minut před tím, než policie dostala první hlášení.

FBI oznámila, že podle jejích poznatků střelec jednal sám a nebyl členem žádné organizované skupiny.

Příspěvky se objevily na fóru internetové platformy 8chan, v diskuzním vlákně, které obsahuje i rasistické a antisemitistické komentáře na adresu imigrantů a Američanů hispánského původu.

Útočník z El Pasa podle nepotvrzených zpráv sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu" a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.

Podle nejnovějších informací vyšetřuje federální prokuratura střelbu v El Pasu jako případ vnitrostátního terorismu. Texaská prokuratura agentuře AP potvrdila, že pro pachatele bude požadovat trest smrti.

Kdo spáchal druhý útok?

Bezpečnostní složky serveru CBS News sdělily, že střelcem v Daytonu byl 24letý Connor Betts z Bellbrooku v Ohiu. Policisté prohledávají jeho dům, napsala BBC. Mezi devíti oběťmi, které v baru zabil, byla podle policie i jeho vlastní sestra, 22letá Megan Bettsová, a její přítel. Oba dva podle BBC policisté našli mrtvé v autě.

Asi 13 hodin po střelbě v El Pasu zasahovala policie v městě Dayton v Ohiu, kde jiný útočník střílel do návštěvníků místního baru.
Asi 13 hodin po střelbě v El Pasu zasahovala policie v městě Dayton v Ohiu, kde jiný útočník střílel do návštěvníků místního baru. | Foto: Reuters

Kolik je celkem obětí?

Při první střelbě v Texasu přišlo o život 20 lidí, v sobotu to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador na Twitteru napsal, že mezi mrtvými jsou i tři Mexičané.

Nejméně 26 lidí pak bylo podle šéfa policie Grega Allena zraněno, jeden z nich následně zemřel. Lékař Stephen Flaherty z nemocnice Del Sol v El Pasu dodal, že nejméně dva z přivezených pacientů byli v ohrožení života a sedm potřebovalo okamžitý zákrok na operačním sále.

Při druhé střelbě v Daytonu v Ohiu podle policistů zemřelo deset lidí, jednou z obětí je i sám útočník. Mezi oběťmi bylo pět mužů a čtyři ženy ve věku od 22 do 57 let, nejmladší z nich byla střelcova sestra a šest mrtvých bylo afroamerického původu. Dalších 26 osob utrpělo zranění.

Mluvčí zdravotnické sítě, která má na starosti několik Daytonských nemocnic, Elizabeth Longová informovala, že nejméně jeden z hospitalizovaných dostal střelu do břicha a minimálně dva potřebovali chirurgický zákrok. Ambulantní lékař Randy Marriott z nemocnice Miami Valley doplnil, že ošetřoval jak pacienty zasažené střelnými ranami, tak ty, kteří se poranili, když se snažili z místa utéct. Jen jeden z nich je teď v kritickém stavu.

Jak na útoky reagují Američané?

Ke střelbě v Texasu se na twitteru vyjádřil prezident Donald Trump. "Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi," napsal.

Tragédie vyvolala ve Spojených státech vlnu solidarity, ale také nová volání po přísnější kontrole zbraní. K nim se připojil mimo jiné prezidentský kandidát a bývalý texaský kongresman Beto O'Rourke, který z El Pasa pochází.

Několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní mezitím přišlo ve Washingtonu demonstrovat před Bílý dům a budovu Kapitolu.

Který útok v USA si vyžádal nejvíce obětí?

Přestože sobotní útok v El Pasu patří k nejhorším masakrům střelnou zbraní v moderní historii USA, ten vůbec nejkrvavější se odehrál v roce 2017. Tehdy čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock při střelbě na účastníky koncertu v Las Vegas usmrtil 58 lidí.

Video: Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu.

Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy