Přehledně: Kdo střílel v Texasu a v Ohiu a co útokům předcházelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2019 7:43
Do obchodního domu Walmart v texaském El Pasu v sobotu vtrhl útočník se střelnou zbraní, kterou obrátil na davy zákazníků. Zemřely dvě desítky lidí. Ani ne den poté ve městě Dayton v Ohiu začal jiný muž střílet do hostů jednoho z tamních barů, zneškodnili ho až policisté. I s útočníkem zemřelo deset lidí. Nejdůležitější informace o obou událostech přináší následující přehled.
První srpnovou sobotu zažil severoamerický Texas střelbu v obchodním domě Walmart ve městě El Paso.
První srpnovou sobotu zažil severoamerický Texas střelbu v obchodním domě Walmart ve městě El Paso. | Foto: Reuters

Kde v USA se o víkendu střílelo?

První, tedy sobotní útok se odehrál v obchodním domě Walmart v texaském El Pasu na jihu Spojených států. Policisté se o střelci poprvé dozvěděli kolem desáté hodiny dopoledne místního času, když dostali několik hlášení z obchodů sousedících s Walmartem.

Mluvčí tamní policie Robert Gomez řekl stanici CNN, že v době střelby mohlo být ve Walmartu tři tisíce zákazníků a sto zaměstnanců.

Druhá střelba následovala 13 hodin po té první, tedy v neděli kolem jedné ranní místního času víc než tisíc mil daleko. Útočník se objevil ve čtvrti města Dayton amerického státu Ohio, která je proslulá nočním životem. Před barem s názvem Ned Peppers vytáhl střelnou zbraň s vysokokapacitním zásobníkem a necelou minutu střílel kolem sebe, než ho policisté zabili. S sebou si navíc přinesl další munici, kterou nestihl použít.

V čem jsou si obě střelby podobné?

Jak v Texasu, tak i v Daytonu v Ohiu byl střelcem muž. Běloch ve věku kolem dvaceti let. V prvním případě byl střelec zadržen, ve druhém zemřel během zásahu policie.

Není známa jakákoliv souvislost mezi střelbou v El Pasu a vražděním v Daytonu. Zatímco v prvním případě mohlo jít podle vyšetřovatelů spíše o domácí terorismus poháněný nesnášenlivostí vůči imigirantům, v druhém případě byla mezi oběťmi střelce i jeho vlastní sestra.

Kdo a proč spáchal první útok?

Policisté ze sobotního útoku ve Walmartu v Texasu podezřívají jednadvacetiletého muže, podle médií jde o Patricka Crusiuse z texaského města Allen. Policie útočníka zadržela. Šéf policie v El Pasu Greg Allen nevyloučil, že by mohlo jít o zločin z nenávisti, vedený vůči imigrantům v USA. Střelci tak může hrozit i nejvyšší trest.

Podle CNN vyšetřovatelé FBI prověřují online příspěvky publikované několik dní před útoky, jejichž autorem může být právě Crusius. Jeden z příspěvků  byl nadepsaný titulkem "Dnes asi zemřu" a zveřejněný byl pouhých 20 minut před tím, než policie dostala první hlášení.

FBI oznámila, že podle jejích poznatků střelec jednal sám a nebyl členem žádné organizované skupiny.

Příspěvky se objevily na fóru internetové platformy 8chan, v diskuzním vlákně, které obsahuje i rasistické a antisemitistické komentáře na adresu imigrantů a Američanů hispánského původu.

Útočník z El Pasa podle nepotvrzených zpráv sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu" a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.

Podle nejnovějších informací vyšetřuje federální prokuratura střelbu v El Pasu jako případ vnitrostátního terorismu. Texaská prokuratura agentuře AP potvrdila, že pro pachatele bude požadovat trest smrti.

Kdo spáchal druhý útok?

Bezpečnostní složky serveru CBS News sdělily, že střelcem v Daytonu byl 24letý Connor Betts z Bellbrooku v Ohiu. Policisté prohledávají jeho dům, napsala BBC. Mezi devíti oběťmi, které v baru zabil, byla podle policie i jeho vlastní sestra, 22letá Megan Bettsová, a její přítel. Oba dva podle BBC policisté našli mrtvé v autě.

Asi 13 hodin po střelbě v El Pasu zasahovala policie v městě Dayton v Ohiu, kde jiný útočník střílel do návštěvníků místního baru.
Asi 13 hodin po střelbě v El Pasu zasahovala policie v městě Dayton v Ohiu, kde jiný útočník střílel do návštěvníků místního baru. | Foto: Reuters

Kolik je celkem obětí?

Při první střelbě v Texasu přišlo o život 20 lidí, v sobotu to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador na Twitteru napsal, že mezi mrtvými jsou i tři Mexičané.

Nejméně 26 lidí pak bylo podle šéfa policie Grega Allena zraněno, jeden z nich následně zemřel. Lékař Stephen Flaherty z nemocnice Del Sol v El Pasu dodal, že nejméně dva z přivezených pacientů byli v ohrožení života a sedm potřebovalo okamžitý zákrok na operačním sále.

Při druhé střelbě v Daytonu v Ohiu podle policistů zemřelo deset lidí, jednou z obětí je i sám útočník. Mezi oběťmi bylo pět mužů a čtyři ženy ve věku od 22 do 57 let, nejmladší z nich byla střelcova sestra a šest mrtvých bylo afroamerického původu. Dalších 26 osob utrpělo zranění.

Mluvčí zdravotnické sítě, která má na starosti několik Daytonských nemocnic, Elizabeth Longová informovala, že nejméně jeden z hospitalizovaných dostal střelu do břicha a minimálně dva potřebovali chirurgický zákrok. Ambulantní lékař Randy Marriott z nemocnice Miami Valley doplnil, že ošetřoval jak pacienty zasažené střelnými ranami, tak ty, kteří se poranili, když se snažili z místa utéct. Jen jeden z nich je teď v kritickém stavu.

Jak na útoky reagují Američané?

Ke střelbě v Texasu se na twitteru vyjádřil prezident Donald Trump. "Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi," napsal.

Tragédie vyvolala ve Spojených státech vlnu solidarity, ale také nová volání po přísnější kontrole zbraní. K nim se připojil mimo jiné prezidentský kandidát a bývalý texaský kongresman Beto O'Rourke, který z El Pasa pochází.

Několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní mezitím přišlo ve Washingtonu demonstrovat před Bílý dům a budovu Kapitolu.

Který útok v USA si vyžádal nejvíce obětí?

Přestože sobotní útok v El Pasu patří k nejhorším masakrům střelnou zbraní v moderní historii USA, ten vůbec nejkrvavější se odehrál v roce 2017. Tehdy čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock při střelbě na účastníky koncertu v Las Vegas usmrtil 58 lidí.

Video: Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu.

Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy