Přehledně: Kdo střílel v Texasu a v Ohiu a co útokům předcházelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2019 7:43
Do obchodního domu Walmart v texaském El Pasu v sobotu vtrhl útočník se střelnou zbraní, kterou obrátil na davy zákazníků. Zemřely dvě desítky lidí. Ani ne den poté ve městě Dayton v Ohiu začal jiný muž střílet do hostů jednoho z tamních barů, zneškodnili ho až policisté. I s útočníkem zemřelo deset lidí. Nejdůležitější informace o obou událostech přináší následující přehled.
První srpnovou sobotu zažil severoamerický Texas střelbu v obchodním domě Walmart ve městě El Paso.
První srpnovou sobotu zažil severoamerický Texas střelbu v obchodním domě Walmart ve městě El Paso. | Foto: Reuters

Kde v USA se o víkendu střílelo?

První, tedy sobotní útok se odehrál v obchodním domě Walmart v texaském El Pasu na jihu Spojených států. Policisté se o střelci poprvé dozvěděli kolem desáté hodiny dopoledne místního času, když dostali několik hlášení z obchodů sousedících s Walmartem.

Mluvčí tamní policie Robert Gomez řekl stanici CNN, že v době střelby mohlo být ve Walmartu tři tisíce zákazníků a sto zaměstnanců.

Druhá střelba následovala 13 hodin po té první, tedy v neděli kolem jedné ranní místního času víc než tisíc mil daleko. Útočník se objevil ve čtvrti města Dayton amerického státu Ohio, která je proslulá nočním životem. Před barem s názvem Ned Peppers vytáhl střelnou zbraň s vysokokapacitním zásobníkem a necelou minutu střílel kolem sebe, než ho policisté zabili. S sebou si navíc přinesl další munici, kterou nestihl použít.

V čem jsou si obě střelby podobné?

Jak v Texasu, tak i v Daytonu v Ohiu byl střelcem muž. Běloch ve věku kolem dvaceti let. V prvním případě byl střelec zadržen, ve druhém zemřel během zásahu policie.

Není známa jakákoliv souvislost mezi střelbou v El Pasu a vražděním v Daytonu. Zatímco v prvním případě mohlo jít podle vyšetřovatelů spíše o domácí terorismus poháněný nesnášenlivostí vůči imigirantům, v druhém případě byla mezi oběťmi střelce i jeho vlastní sestra.

Kdo a proč spáchal první útok?

Policisté ze sobotního útoku ve Walmartu v Texasu podezřívají jednadvacetiletého muže, podle médií jde o Patricka Crusiuse z texaského města Allen. Policie útočníka zadržela. Šéf policie v El Pasu Greg Allen nevyloučil, že by mohlo jít o zločin z nenávisti, vedený vůči imigrantům v USA. Střelci tak může hrozit i nejvyšší trest.

Podle CNN vyšetřovatelé FBI prověřují online příspěvky publikované několik dní před útoky, jejichž autorem může být právě Crusius. Jeden z příspěvků  byl nadepsaný titulkem "Dnes asi zemřu" a zveřejněný byl pouhých 20 minut před tím, než policie dostala první hlášení.

FBI oznámila, že podle jejích poznatků střelec jednal sám a nebyl členem žádné organizované skupiny.

Příspěvky se objevily na fóru internetové platformy 8chan, v diskuzním vlákně, které obsahuje i rasistické a antisemitistické komentáře na adresu imigrantů a Američanů hispánského původu.

Útočník z El Pasa podle nepotvrzených zpráv sepsal manifest, v němž mluví o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu" a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí.

Podle nejnovějších informací vyšetřuje federální prokuratura střelbu v El Pasu jako případ vnitrostátního terorismu. Texaská prokuratura agentuře AP potvrdila, že pro pachatele bude požadovat trest smrti.

Kdo spáchal druhý útok?

Bezpečnostní složky serveru CBS News sdělily, že střelcem v Daytonu byl 24letý Connor Betts z Bellbrooku v Ohiu. Policisté prohledávají jeho dům, napsala BBC. Mezi devíti oběťmi, které v baru zabil, byla podle policie i jeho vlastní sestra, 22letá Megan Bettsová, a její přítel. Oba dva podle BBC policisté našli mrtvé v autě.

Asi 13 hodin po střelbě v El Pasu zasahovala policie v městě Dayton v Ohiu, kde jiný útočník střílel do návštěvníků místního baru.
Asi 13 hodin po střelbě v El Pasu zasahovala policie v městě Dayton v Ohiu, kde jiný útočník střílel do návštěvníků místního baru. | Foto: Reuters

Kolik je celkem obětí?

Při první střelbě v Texasu přišlo o život 20 lidí, v sobotu to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador na Twitteru napsal, že mezi mrtvými jsou i tři Mexičané.

Nejméně 26 lidí pak bylo podle šéfa policie Grega Allena zraněno, jeden z nich následně zemřel. Lékař Stephen Flaherty z nemocnice Del Sol v El Pasu dodal, že nejméně dva z přivezených pacientů byli v ohrožení života a sedm potřebovalo okamžitý zákrok na operačním sále.

Při druhé střelbě v Daytonu v Ohiu podle policistů zemřelo deset lidí, jednou z obětí je i sám útočník. Mezi oběťmi bylo pět mužů a čtyři ženy ve věku od 22 do 57 let, nejmladší z nich byla střelcova sestra a šest mrtvých bylo afroamerického původu. Dalších 26 osob utrpělo zranění.

Mluvčí zdravotnické sítě, která má na starosti několik Daytonských nemocnic, Elizabeth Longová informovala, že nejméně jeden z hospitalizovaných dostal střelu do břicha a minimálně dva potřebovali chirurgický zákrok. Ambulantní lékař Randy Marriott z nemocnice Miami Valley doplnil, že ošetřoval jak pacienty zasažené střelnými ranami, tak ty, kteří se poranili, když se snažili z místa utéct. Jen jeden z nich je teď v kritickém stavu.

Jak na útoky reagují Američané?

Ke střelbě v Texasu se na twitteru vyjádřil prezident Donald Trump. "Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi," napsal.

Tragédie vyvolala ve Spojených státech vlnu solidarity, ale také nová volání po přísnější kontrole zbraní. K nim se připojil mimo jiné prezidentský kandidát a bývalý texaský kongresman Beto O'Rourke, který z El Pasa pochází.

Několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní mezitím přišlo ve Washingtonu demonstrovat před Bílý dům a budovu Kapitolu.

Který útok v USA si vyžádal nejvíce obětí?

Přestože sobotní útok v El Pasu patří k nejhorším masakrům střelnou zbraní v moderní historii USA, ten vůbec nejkrvavější se odehrál v roce 2017. Tehdy čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock při střelbě na účastníky koncertu v Las Vegas usmrtil 58 lidí.

Video: Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu.

Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy