Nancy Pelosiová

Muž, který napadl kladivem Pelosiho, chtěl zaútočit i na herce Hankse nebo kalifornského guvernéra

Muž, který na konci října napadl manžela šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové kladivem, chtěl zaútočit i na další osobnosti, včetně herce Toma Hankse nebo kalifornského guvernéra Gavina Newsoma. U soudu to ve středu uvedla policistka Carla Hurleyová, která útočníka Davida DePapeho vyslýchala po jeho zatčení. Předběžné slyšení v San Francisku má rozhodnout, zda DePape stane před soudem, informovala ve čtvrtek agentura AP.

DePape čelí obvinění, že se vloupal do domu Pelosiové v San Francisku a napadl jejího muže, 82letého Paula Pelosiho, který spal. Útočník ho udeřil kladivem do hlavy. Manžel političky musel následně podstoupit operaci kvůli fraktuře lebky, utrpěl také zranění paží a rukou. Demokratka Pelosiová v době útoku byla i se svou ochrankou ve Washingtonu. V případě odsouzení DePapeovi hrozí až 50 let za mřížemi.

"Ve Washingtonu panuje zlo," řekl DePape během prvního výslechu, jehož nahrávka ve středu zazněla u soudu. Muž vypověděl, že chtěl zaútočit na Pelosiovou, protože "je druhá v pořadí na prezidentský úřad". Úřady rovněž uvedly, že DePapeho přitahovaly konspirační teorii a svou výpravu do domu Pelosiových považoval za "sebevražednou misi".

Zdroj: ČTK

Pelosiová nebude usilovat o znovuzvolení do čela demokratické frakce, chce dát prostor mladší generaci

Dosavadní demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová ve čtvrtek uvedla, že nebude usilovat o znovuzvolení do čela demokratické frakce. Chce tím uvolnit místo mladší generaci ve vedení strany. Informovala o tom agentura Reuters. Pelosiová své rozhodnutí oznámila poté, co republikáni podle projekcí získali těsnou většinu v dolní komoře Kongresu.

"Nebudu usilovat o znovuzvolení do čela demokratů v příštím Kongresu," prohlásila dvaaosmdesátiletá Pelosiová. "Nyní se musíme odvážně vydat do budoucnosti. Nastala hodina pro novou generaci," dodala.

Pelosiová Sněmovnu reprezentantů v projevu označila za "posvátnou půdu" a "srdce americké demokracie". "Americká demokracie je majestátní, ale křehká. Mnozí z nás, kteří jsme zde přítomni, jsme byli svědky naší křehkosti na vlastní kůži, tragicky právě v této sněmovně. A tak je třeba demokracii navždy bránit před silami, které jí chtějí ublížit," řekla Pelosiová v narážce na loňský lednový útok příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.

Kalifornská demokratka také řekla, že v Kongresu zůstane jako zastupitelka San Francisca, až se v lednu sejde nový Kongres.

Zdroj: ČTK

Muž, který zaútočil kladivem na manžela Pelosiové, u soudu popřel vinu. Hrozí mu doživotí

Dvaačtyřicetiletý muž podezřelý z útoku na manžela šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v úterý u soudu popřel vinu, uvedla agentura Reuters. Muž čelí mimo jiné obvinění z pokusu o vraždu a napadení, soudkyně proto nařídila, aby zůstal ve vazbě bez možnosti kauce. Útok vyvolal obavy z politického násilí před nadcházejícími volbami do Kongresu USA s ohledem na nepokoje z 6. ledna 2021, při nichž příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa vpadli do amerického Kapitolu.

David DePape je podezřelý, že se v pátek vloupal do domu Pelosiové v San Francisku a napadl jejího muže, 82letého Paula Pelosiho, který spal. Útočník ho udeřil kladivem do hlavy. Manžel političky musel následně podstoupit operaci kvůli fraktuře lebky, utrpěl také zranění paží a rukou. Lékaři ale očekávají, že se plně zotaví. Agentura AP s odkazem na soudní dokumenty uvedla, že podezřelý chtěl Pelosiovou (82) držet jako rukojmí a rozdrtit jí kolena.

Muž se v úterý poprvé od pátečního útoku dostavil k soudu, kde mu bylo formálně sděleno obvinění z pokusu o vraždu, napadení smrtící zbraní, vloupání, týrání starších osob, falešného uvěznění a vyhrožování veřejnému činiteli. DePape popřel vinu ve všech bodech. V případě odsouzení mu hrozí až doživotí za mřížemi.

Zdroj: ČTK

Podezřelý z útoku na manžela Pelosiové čelí obvinění z pokusu o únos

Dvaačtyřicetiletý muž podezřelý z útoku na manžela šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové byl dnes federálními prokurátory obviněn z napadení a z pokusu o únos. S odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti o tom informuje agentura Reuters.

David DePape čelí obvinění, že se v pátek vloupal do domu Pelosiové v San Francisku a napadl jejího muže, 82letého Paula Pelosiho, který spal. Útočník ho udeřil kladivem do hlavy. Manžel političky musel následně podstoupit operaci kvůli fraktuře lebky, utrpěl také zranění paží a rukou. Lékaři ale očekávají, že se plně zotaví.

V případě odsouzení DePapeovi hrozí až 50 let za mřížemi, uvedlo ministerstvo. Agentura AP s odkazem na soudní dokumenty píše, že podezřelý řekl policii, že chtěl Pelosiovou (82) držet jako rukojmí a rozdrtit jí kolena.

Podle policie útočník křičel "Kde je Nancy?". Policie na místo přijela poté, co Pelosi vytočil tísňovou linku. Přivolaní strážníci po příjezdu viděli, jak se oba muži přetahují o kladivo, přičemž DePape před zadržením Pelosiho nejméně jednou udeřil.

Zdroj: ČTK

Čína nemůže světovým vůdcům bránit v cestách na Tchaj-wan, řekla Pelosiová

Čína nemůže vysokým světovým představitelům bránit v cestách na Tchaj-wan, uvedla ve středu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po návštěvě ostrova. Během krátkého úterního pobytu na Tchaj-wanu se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její cesta vyvolala ostrou reakci Číny, která vzápětí oznámila zahájení vojenských cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.

"Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanské úžině. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné," uvedli ministři zahraničí zemí G7 v prohlášení zveřejněném v Německu. Dodali, že čínská reakce hrozí zvýšením napětí a destabilizací regionu.

"Je smutné, že Tchaj-wan se kvůli námitkám čínské komunistické strany nemůže účastnit celosvětových setkání, naposledy Světové zdravotnické organizace," uvedla Nancy Pelosiová v prohlášení.

"Mohou sice bránit Tchaj-wanu ve vysílání jeho vedoucích představitelů na světová fóra, nemohou však bránit světovým představitelům ani nikomu jinému v cestě na Tchaj-wan, aby vzdali úctu jeho vzkvétající demokracii, vyzdvihli jeho mnohé úspěchy a potvrdili náš závazek k pokračující spolupráci," dodala předsedkyně americké sněmovny, která z Tchaj-wanu míří do Jižní Koreje a následně do Japonska.

Zdroj: ČTK

Pokud nebude Trump odvolán na základě 25. dodatku, spustí demokraté impeachment

Pokud nebude americký prezident Donald Trump odvolán na základě 25. dodatku americké ústavy, demokraté spustí ve Sněmovně reprezentantů proces nové ústavní žaloby (impeachmentu) proti dosluhují hlavě státu. V dopise svým spolustraníkům to v neděli napsala šéfka dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová. Informovala o tom agentura Reuters. Snahu odvolat dosluhující prezidenta z funkce spustil středeční útok jeho příznivců na Kapitol, který si vyžádal pět obětí a několik desítek zraněných.

Pelosiová chce v pondělí nechal volit ve Sněmovně reprezentantů o rezoluci vyzývající Pence a kabinet, aby využili 25. dodatku ústavy a iniciovali Trumpovo sesazení. Pokud viceprezident nebude reagovat, demokraté spustí proces ústavní žaloby. Trump by tak byl prvním americkým prezidentem, který dvakrát čelil impeachmentu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat