New York - Plány na vybudování protiraketové základny v České republice jsou kvůli pádu Topolánkovy vlády ohroženy, píší The New York Times.
Prestižní americké médium upozorňuje, že moci se podle všeho ujme levice. A ta dlouhodobě vystupuje proti plánům Bílého domu.
Zatímco vládám Islandu, Lotyšska či Maďarska zlomila vaz celosvětová recese, česká vláda padla kvůli vnitropolitickému boji.
Přehledně:
Více k pádu vlády:
Analýza:Hrálo se o moc, teď ji dostal do rukou prezident Klaus Politolog:
Klaus Topolánkovi sestavení vlády nesvěří První reakce:
Topolánkova vláda padla, potopili ji Tlustý a Schwippel Reakce ze světa:
Uřídí dál Topolánek EU? Brusel uklidňuje, premiér váhá Reakce tisku:
Je to rána šéfovi Evropy, píše svět a obává se Klause Rozhovor s Topolánkem:
Premiér: Demisi dám zítra odpoledne nebo ve čtvrtek Rozhovor s Paroubkem:
S touto zprofanovanou koalicí nepůjdeme, řekl šéf ČSSD Rozhovor s Tlustým:
Teď čekám na ústavní postup moudrého prezidenta Rozhovor se Schwipplem:
Vládu jsem potopil kvůli Lisabonu Rozhovor se Zubovou a Jakubkovou:
Klidně podpořím vládu, v níž budou komunisté Rozhovor s Čunkem:
Chceme koalici, která změní volební systém Ekonomické dopady:
Vláda padá, koruna oslabila, průmysl je nedůvěřivý Online přenos ze sněmovny:
Topolánkova vláda končí. Sledovali jsme to online
Grafika:
Přečtěte si: Co řekli, než položili vládu na lopatky Jak opozice dva roky zkoušela potopit vláduStředopravá koalice byla vždy křehká a levicová opozice toho využila pouhé dva týdny před návštěvou prezidenta Baracka Obamy v Praze. Přitom tato návštěva by měla posílit transatlantické vztahy, poznamenává list.
"Pro vládu je to ponížení," citují NYT Tomáše Sedláčka, bývalého poradce prezidenta Václava Havla a člena vládního expertního týmu NERV. "Jaký respekt může mít v očích celého světa evropské předsednictví, když je vedeno někým, kdo je politicky mrtvý, politickou zombie?"
Podle deníku bude mít nyní Topolánek v čele Evropské unie těžkou pozici - povede ji totiž jako někdo, kdo nemá důvěru vlastního parlamentu.
Mnohem zásadnější vliv ale bude mít pád vlády na českou zahraniční politiku. Z pohledu Spojených států je totiž nejdůležitější schválení radarových smluv. A ty tento měsíc stáhla vláda z programu parlamentu, protože opozice hrozila jejich zamítnutím, všimli si na druhém břehu Atlantiku.
"Paroubek je přesvědčen, že neustálé útočení je nejlepší taktikou, která mu pomůže vyhrát volby. Ale Češi to nemají rádi a během našeho předsednictví EU by upřednostnili příměří," citují NYT z rozhovoru s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který poskytl ještě před úterním hlasováním.
Právě Schwarzenberg je jedním z nejhlasitějších zastánců vybudování radaru v Brdech. Administrativa prezidenta Baracka Obamy chce nyní své záměry přehodnotit. V posledních týdnech proto vyjednává například s Ruskem, které je proti základnám nedaleko svých hranic.