Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Vodnik / Wikimedia Commons

V dubnu 2015 byl poblíž svého domu v Kyjevě zabit novinář Oles Buzyna. Ten byl známý svými slině proruskými názory. Z vraždy byli podezřelí tři ukrajinští nacionalisté, byli zatčeni, ale po pár týdnech je propustili.

Pětačtyřicetiletý Buzyna před smrtí krátce zastával funkci šéfredaktora listu Segodňa, patřícího do mediální skupiny nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova.

Buzyna byl stoupencem bývalého ukrajinského prezidenta s proruskou orientací Viktora Janukovyče.

V médiích se objevily spekulace, že novinář byl odklizen jako možný svědek ze zákulisí hnutí Antimajdan, které se stavělo proti prozápadním demonstracím v Kyjevě. Ty nakonec v únoru 2014 vedly k pádu prezidenta Janukovyče.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy