Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Vodnik / Wikimedia Commons

V dubnu 2015 byl poblíž svého domu v Kyjevě zabit novinář Oles Buzyna. Ten byl známý svými slině proruskými názory. Z vraždy byli podezřelí tři ukrajinští nacionalisté, byli zatčeni, ale po pár týdnech je propustili.

Pětačtyřicetiletý Buzyna před smrtí krátce zastával funkci šéfredaktora listu Segodňa, patřícího do mediální skupiny nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova.

Buzyna byl stoupencem bývalého ukrajinského prezidenta s proruskou orientací Viktora Janukovyče.

V médiích se objevily spekulace, že novinář byl odklizen jako možný svědek ze zákulisí hnutí Antimajdan, které se stavělo proti prozápadním demonstracím v Kyjevě. Ty nakonec v únoru 2014 vedly k pádu prezidenta Janukovyče.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy