Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Vodnik / Wikimedia Commons

V dubnu 2015 byl poblíž svého domu v Kyjevě zabit novinář Oles Buzyna. Ten byl známý svými slině proruskými názory. Z vraždy byli podezřelí tři ukrajinští nacionalisté, byli zatčeni, ale po pár týdnech je propustili.

Pětačtyřicetiletý Buzyna před smrtí krátce zastával funkci šéfredaktora listu Segodňa, patřícího do mediální skupiny nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova.

Buzyna byl stoupencem bývalého ukrajinského prezidenta s proruskou orientací Viktora Janukovyče.

V médiích se objevily spekulace, že novinář byl odklizen jako možný svědek ze zákulisí hnutí Antimajdan, které se stavělo proti prozápadním demonstracím v Kyjevě. Ty nakonec v únoru 2014 vedly k pádu prezidenta Janukovyče.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy