Novináři by se měli likvidovat, je jich moc, řekl Zeman Putinovi. Ten by jen omezil jejich počet

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2017 20:13
Prezident Miloš Zeman nejednal v neděli se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v čínském Pekingu jen o obchodu či terorismu, pokoušel se taky vtipkovat. "Novinářů je příliš, měli by se zlikvidovat," řekl český prezident Putinovi, když přicházeli mezi žurnalisty. Jeho slova zachytil na video novinář ruského listu Komsomolská pravda Dmitrij Smirnov. Rusko s čím dál silnějším autoritativním režimem přitom patří k zemím, které jsou pro výkon novinářské profese nejnebezpečnější.
Miloš Zeman se v Pekingu sešel s ruským prezidentem Vladimírem Putinem
Miloš Zeman se v Pekingu sešel s ruským prezidentem Vladimírem Putinem | Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka

Peking - K likvidaci novinářů vyzval v nadsázce prezident Miloš Zeman v hovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během jejich nedělního setkání v čínském Pekingu.

Zemanova slova zachytil na video zpravodaj listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov. V Rusku jde přitom o velmi citlivé téma, o život zde v souvislosti se svou prací přišly už desítky novinářů. 

"Tady jsou ještě další novináři? Novinářů je příliš, měli by se likvidovat," říká Zeman šéfovi Kremlu, když před svým jednáním v Pekingu spolu přicházejí do tiskového sálu. "Likvidovat je není třeba, ale omezit jejich počet je možné," reaguje Putin.

Rusko přitom patří k zemím s velmi nízkou svobodou tisku, případy bití či vražd novinářů v souvislosti s jejich povoláním jsou tam poměrně běžné. "V roce 2016 zůstávalo násilí proti novinářům běžné. Šířily se zprávy o útocích, zadrženích a hrozbám vůči profesionálním novinářům i uživatelům sociálních sítích. Hrozba násilí či stíhání byla zvlášť vysoká v Čečensku," uvádí zpráva nevládní organizace Freedom House za loňský rok.

Nejznámějším případem vraždy novináře kvůli jeho práci v Rusku je vražda Anny Politikovské, která byla zastřelena před 11 lety ve svém domě. Politkovská psala kritické články o tehdejší válce v Čečensku.

Prezidentův výrok ostře kritizoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Mně se hrubě nelíbí, aby se debatovalo na téma, jestli se mají novináři likvidovat nebo omezit. Je to velice nepodařené a to říkám velice diplomaticky. Být u takových schůzek bych si nepřál," prohlásil šéf české diplomacie v Otázkách Václava Moravce.

Na Twitteru se připojil i ministr zemědělství Marian Jurečka. "Aby prezident našeho státu vtipkoval na téma likvidace novinářů s prezidentem státu, kde novináři umírají bez vyjasnění, je hodně trapný!" napsal. Podobně kriticky reagoval i místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (ANO).

Proti prezidentovým slovům se ohradil i Syndikát novinářů. "Pokud český prezident žertuje o likvidaci novinářů s prezidentem Ruska, kde byly zabity desítky novinářů, je to politický a lidský nevkus," reagovalo profesní sdružení.

Zemana naopak hájil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápu. Očekávám teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají," uvedl na Twitteru.

Terorismus, ekonomika ale i umění

Během schůzky v čínském Pekingu, která byla naplánována asi na hodinu, spolu Putin a Zeman měli mluvit o terorismu nebo o ekonomické spolupráci.

Prezidenta na jednáni doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý a ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Za českou stranu se zúčastnil i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin po setkání řekl, že je chápe jako součást přípravy Zemanovy návštěvy Ruska. Zemanovi poděkoval za úroveň rusko-českých vztahů v minulých letech.

"Známe váš názor na rusko-české vztahy," řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. "Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se," řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást "přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu". Návštěva se už podle ruské hlavy státu začala připravovat. "Ministerstva kultury a zahraničních věcí už v Moskvě připravují výstavu (o Pražském hradu), takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost," citovala ruská agentura šéfa Kremlu.

K plánované schůzce Zeman nedávno řekl, že by s sebou chtěl vzít výstavu o "pokladech Pražského hradu".

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že "bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent". "Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat," dodal Putin.

Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. "Souvisí to s postupným zvyšováním příjmů občanů, které se bohužel v důsledku krize snížily, ale teď reálné příjmy ruských občanů začaly stoupat a s tím také turistická aktivita," řekl Zeman.

Je mladý, nenese vinu na minulosti, představil ministra

"Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů (mezi Ruskem a ČR)," sdělil český prezident podle TASS. Představil Putinovi nového ministra obchodu a průmyslu Jiřího Havlíčka slovy, že jakožto mladý člověk "nenese vinu na tom, co se stalo v minulosti". "Po 2,5leté přestávce se bude konat zasedání mezivládní komise a očekáváme, že poskytne nové impulsy naší spolupráce," řekl Zeman.

Český prezident se již několikrát vyslovil proti mezinárodním sankcím, které byly na Rusko uvaleny po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Svůj názor zdůvodňuje tím, že sankce podle něj nikdy nefungovaly. Jako příklad uvádí dlouholeté americké sankce proti Kubě.

Zeman je znám svým kladným vztahem k Rusku. S ruskými představiteli se setkává často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy