Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Demonstrace, na snímku zavražděná novinářka Anastasija Baburovová
Demonstrace, na snímku zavražděná novinářka Anastasija Baburovová | Foto: ČTK

Mladá rusko-ukrajinská studentka Anastasija Baburovová zahynula v lednu 2009. 

Rodačka z krymského Sevastopolu studovala v Moskvě žurnalistiku. Zároveň přispívala svými články do opozičního listu Novaja Gazeta.

Na začátku října roku 2008 začala sledovat ruskou neonacistickou scénu. Impulsem k tomu jí byl útok na korejského studenta, na něhož zaútočila dvojice útočníků vykřikujících nacistická hesla. 

19. ledna 2009 se spolu s advokátem pro lidská práva Stanislavem Markelovem za bílého dne procházela centrem Moskvy, když je oba zasáhly kulky. Markelov zemřel na místě, Baburovová až v nemocnici.

Za vraha byl později policií označen mladík Nikita Tichonov z Bojové organizace ruských nacionalistů napojené na Kreml. Za vraždu Markelova a Baburovové byl odsouzen na doživotí. 

To, že za smrtí dvojice stojí pouze Tichonov, ale odmítají členové redakce Novaja Gazeta.

"Ruské tajné služby či některé jejich části jsou hlavními podezřelými. Použití zbraně s tlumičem je v kontrastu se způsoby neonacistů. Ti používají podomácku vyrobené výbušniny a nože," řekl ruský mediální analytik a člen redakce Pavel Felgenhauer.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy