Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Demonstrace, na snímku zavražděná novinářka Anastasija Baburovová
Demonstrace, na snímku zavražděná novinářka Anastasija Baburovová | Foto: ČTK

Mladá rusko-ukrajinská studentka Anastasija Baburovová zahynula v lednu 2009. 

Rodačka z krymského Sevastopolu studovala v Moskvě žurnalistiku. Zároveň přispívala svými články do opozičního listu Novaja Gazeta.

Na začátku října roku 2008 začala sledovat ruskou neonacistickou scénu. Impulsem k tomu jí byl útok na korejského studenta, na něhož zaútočila dvojice útočníků vykřikujících nacistická hesla. 

19. ledna 2009 se spolu s advokátem pro lidská práva Stanislavem Markelovem za bílého dne procházela centrem Moskvy, když je oba zasáhly kulky. Markelov zemřel na místě, Baburovová až v nemocnici.

Za vraha byl později policií označen mladík Nikita Tichonov z Bojové organizace ruských nacionalistů napojené na Kreml. Za vraždu Markelova a Baburovové byl odsouzen na doživotí. 

To, že za smrtí dvojice stojí pouze Tichonov, ale odmítají členové redakce Novaja Gazeta.

"Ruské tajné služby či některé jejich části jsou hlavními podezřelými. Použití zbraně s tlumičem je v kontrastu se způsoby neonacistů. Ti používají podomácku vyrobené výbušniny a nože," řekl ruský mediální analytik a člen redakce Pavel Felgenhauer.

 

Právě se děje

Další zprávy