Kdo zabil známého investigativního novináře Šeremeta? Nový film ukazuje na ukrajinské tajné služby

Dominika Vřešťálová
13. 5. 2017 15:33
Renomovaný novinář Pavel Šeremet zemřel před deseti měsíci, když na něj někdo v centru Kyjeva spáchal atentát. Novináři z televize Hromadske.tv teď ve filmu Zabití Pavla tvrdí, že se na jeho vraždě mohly podílet ukrajinské tajné služby. Snímek se objevuje v době, kdy atentát na Pavla Šeremeta stále není vyšetřen, přestože to ukrajinský prezident Porošenko označil za prioritu. Známý novinář běloruského původu měl nepřátele ve všech zemích, kde pracoval.
Ruský novinář Pavlo Šeremet na archivním snímku.
Ruský novinář Pavlo Šeremet na archivním snímku. | Foto: Reuters

Kyjev - Známý investigativní novinář běloruského původu Pavel Šeremet zemřel v červenci minulého roku, když v ukrajinském Kyjevě nasedl do svého auta a projel několik ulic.

Přední část jeho auta explodovala. Pozdější vyšetřování ukázalo, že na podvozek Šeremetova vozu byla připevněna bomba. Ani deset měsíců po atentátu ale případ nemá jasného viníka.

Investigativní žurnalisté ze skupiny Slidstvo.info zveřejnili tento týden nahrávky, které podle nich zachycují důležité okolnosti atentátu na Šeremeta.

Podle jejich dokumentárního filmu Zabití Pavla se nedaleko atentátníků pohyboval bývalý zaměstnanec ukrajinské státní služby. Tohoto muže zachytily bezpečnostní kamery během noci, kdy na novináře někdo nastražil bombu.

Výbušninu na auto připevnila neznámá žena, která pak odjela v autě spolu se svým komplicem. Nahrávky této dvojice zveřejnila ukrajinská policie už několik dní po atentátu, ale dosud se nepodařilo odhalit, o koho se jednalo.

Auto, ve kterém zemřel v červenci 2016 v Kyjevě novinář Pavel Šeremet.
Auto, ve kterém zemřel v červenci 2016 v Kyjevě novinář Pavel Šeremet. | Foto: Reuters

Autoři filmu Zabití Pavla teď publikovali další videa, na nichž se objevuje jiný muž. Podle žurnalistů jde o Igora Ustimenka, bývalého zaměstnance ukrajinské kontrarozvědky SBU. Novináři si myslí, že Ustimenko sledoval muže a ženu v době, kdy chystali atentát, nebo se přinejmenším nacházel velmi blízko nich.

Z filmu vyplývá, že Ustimenko zaparkoval v nočním Kyjevě a několik hodin strávil v okolních ulicích. Uprostřed noci se setkal s druhým mužem, který zastavil nedaleko jeho vozu. O něco později se vrátil do auta a popojel za zatáčku, kde chvíli počkal.

Potom znovu nastartoval a zařadil se těsně za auto pravděpodobných atentátníků, právě když projížděli kolem. Autoři snímku Zabití Pavla jsou přesvědčeni, že je úmyslně sledoval, a žádají další vyšetření případu.

Před atentátem unikly informace

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil už těsně po atentátu vraždu Pavla Šeremeta za "hroznou tragédii".

Prohlásil, že se postará, aby se vyšetřovatelé začali případu okamžitě věnovat. Deset měsíců pátrání ale nepřineslo žádná jasná obvinění.

Igora Ustimenka předvolávají ukrajinští vyšetřovatelé k výslechu až nyní, po odvysílání filmu. K rozkrývání případu budou pozváni i autoři filmu Zabití Pavla, oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

Vedení ukrajinské tajné služby SBU se během natáčení snímku odmítalo jakkoli vyjadřovat. Autoři televizního dokumentu přitom neobviňují jen bývalého zaměstnance SBU, ale naznačují podezřelé aktivity celé bezpečnostní služby.  

Podle novinářky Sevgil Musajevové-Borovykové, která s Pavlem Šeremetem pracovala v kyjevském internetovém deníku Ukrajinská pravda, se jejich redakce stala před atentátem terčem pozornosti neznámých lidí. Těm se podařilo získat i poznámky o neuveřejněných tématech.

"Myslím si, že nás sledovala SBU," říká Šeremetova kolegyně. Odkazuje se na to, že neznámé pozorovatele zajímaly především texty o vnitřním dění na Ukrajině.

Velké množství investigativních textů, které měly v redakci Ukrajinské pravdy vzniknout, se týkalo státních podniků nebo vysoce postavených úředníků na Ukrajině. Některými případy se měl zabývat právě Šeremet.

Novinář bez země

Známý investigativní novinář měl nepřátele ve všech státech, kde působil: v Bělorusku, Rusku i na Ukrajině.

"Pro zkorumpované úředníky představoval hrozbu," okomentoval jeho úmrtí profesor Kyjevsko-mohyljanské akademie Olexij Haraň pro rádiovou stanici Hlas Ameriky.

Bývalý místopředseda ukrajinské vlády Oleh Rybačuk to ale vidí jinak.

"Nevěřím, že ho zabili kvůli nějakému investigativnímu projektu. I jiní novináři se pokouší rozkrýt komplexní případy, ve kterých jde o mnoho peněz. Řekl bych, že skutečnou příčinou jeho smrti je hybridní válka mezi Ukrajinou a Ruskem. Cílem takové války je udržet protivníka ve stresu a přimět ho, aby se bál," dodává Rybačuk.

Když vystřelí, slyšíme zvuk a už víme, letí to a hučí to, popisuje obyvatelka Avdějevky Olga situaci na bojové frontě na východě Ukrajiny. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy