Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Wikimedia Commons/Vitaliyi Ragulin

Dalším tragicky zesnulým ruským žurnalistou je Michail Beketov. Ten si po své kritice stavby dálnice na území vzácného Chimkinského lesa nedaleko Moskvy prošel složitým obdobím. 

Beketov se ve svém listu Chimkinská pravda opíral především do politiků, kteří stavbu dálnice na doposud chráněném území podporovali, včetně Vladimira Putina a celé radnice Chimkinské oblasti.

Na začátku roku 2008 mu neznámí pachatelé utýrali psa a o pár měsíců později také zapálili auto. Beketov se ale nezalekl. V listopadu 2008 vystoupil s projevem, kde ruské autority obvinil z politického teroru.

V reakci na tento projev jej někdo zmlátil tak brutálně, že přežil jen zázrakem. Přišel o nohu, tři prsty na rukou, utrpěl poškození mozku (nemohl mluvit) a skončil na invalidním vozíku. 

Starosta Chimkinské oblasti na něj následně podal žalobu za pomluvu. Vzhledem k tomu, že se neměl jak bránit, byl Beketov odsouzen, ale následně ho odvolací soud osvobodil.

Stále častěji ale poté pobýval v nemocnicích. Zemřel 8. dubna 2013. I okolnosti jeho smrti jsou stále nejasné. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy