Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Wikimedia Commons/Vitaliyi Ragulin

Dalším tragicky zesnulým ruským žurnalistou je Michail Beketov. Ten si po své kritice stavby dálnice na území vzácného Chimkinského lesa nedaleko Moskvy prošel složitým obdobím. 

Beketov se ve svém listu Chimkinská pravda opíral především do politiků, kteří stavbu dálnice na doposud chráněném území podporovali, včetně Vladimira Putina a celé radnice Chimkinské oblasti.

Na začátku roku 2008 mu neznámí pachatelé utýrali psa a o pár měsíců později také zapálili auto. Beketov se ale nezalekl. V listopadu 2008 vystoupil s projevem, kde ruské autority obvinil z politického teroru.

V reakci na tento projev jej někdo zmlátil tak brutálně, že přežil jen zázrakem. Přišel o nohu, tři prsty na rukou, utrpěl poškození mozku (nemohl mluvit) a skončil na invalidním vozíku. 

Starosta Chimkinské oblasti na něj následně podal žalobu za pomluvu. Vzhledem k tomu, že se neměl jak bránit, byl Beketov odsouzen, ale následně ho odvolací soud osvobodil.

Stále častěji ale poté pobýval v nemocnicích. Zemřel 8. dubna 2013. I okolnosti jeho smrti jsou stále nejasné. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy