Jako kdyby vám lámali všechny kosti v těle, popisují mučení pronásledovaní homosexuálové z Čečenska

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 5. 2017 20:04
Homosexualita představuje v konzervativním Čečensku stále velké tabu. Ruská novinářka přišla před měsícem s informacemi, podle kterých tamní policie homosexuály pronásleduje, zavírá a mučí. Dokazovat to mají příběhy několika mužů, kteří uprchli do Moskvy a zpět domů se nechtějí už nikdy vrátit. Gayové jsou nuceni v Čečensku žít dvojí život a svou sexuální orientaci tajit. Říkají, že po nich policie pátrá. Když je zadrží, mučí je, dokud neprozradí informace o dalších homosexuálech. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov takové informace odmítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva/Groznyj - "Každý den nás mučili," vypráví čtyřicetiletý Anzor.

"Kromě bití nás několikrát denně mlátili polypropylenovými trubkami. Mučili nás i elektřinou," vzpomíná na svůj desetidenní pobyt v tajné čečenské věznici.

Anzor je homosexuál, což je v přísně konzervativní autonomní republice Ruské federace stále velké tabu. Na začátku dubna se do médií dostaly zprávy o pronásledování a mučení homosexuálů tamní policií.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov takové informace odmítá. "V Čečensku nejsou žádní homosexuálové. Nemůžete zadržet a pronásledovat někoho, kdo neexistuje," cituje deník New York Times vyjádření jeho tiskového mluvčího.

Svoji zkušenost s taktikami čečenské policie Anzor vyprávěl novinářům z agentury AP.

"Na 20 až 30 vteřin otočí kliku, cítíte elektřinu, pak upadnete. Když to zastaví, přijdete okamžitě k sobě a jste zase připravení na další výboj. A takhle se to opakuje pětkrát, šestkrát, sedmkrát," vzpomíná na mučení.

O pronásledování gayů v Čečensku jako první psala na začátku dubna novinářka Jelena Milašinová, jejíž články vyšly v ruském časopisu Novaja Gazeta. Vyprávěly o zadržení stovky homosexuálů, z nichž minimálně tři byli zabiti.

O prošetření těchto případů žádala v úterý v Soči ruského prezidenta Vladimira Putina i německá kancléřka Angela Merkelová.

Tamní úřady však mlčí, zatímco do redakce Novaja Gazeta chodí výhružné dopisy.

Dvojí život

Z vyprávění Anzora, který se nyní ukrývá v azylovém domě v Moskvě, by se mohlo zdát, že mnoho Čečenců o existenci gayů snad ani netuší. Odlišná sexuální orientace je něco, co se raději neříká ani nejbližším příbuzným.

"Rodiny se od takových lidí odvracejí, některé se jich zbavují," vysvětluje Anzor.

Gayové raději často žijí dvojím životem: ožení se, zakládají rodiny a předstírají.

Komunita homosexuálů mezi sebou komunikuje jen tajně, hlavně skrze sociální sítě. Stačí jen maličkost, aby se člověk dostal do podezření.

Anzora zastavila policie náhodou, když jel se svými přáteli autem do města Argun. U jednoho z přátel policisté našli sedativa. Všichni proto byli odvezeni na policejní stanici k výslechu. Během něj narazili na detaily v Anzorově životě, které si nepřál zveřejňovat. Policie z toho usoudila, že Anzor skrývá to, že je homosexuál.

Ještě tam, před policejní stanicí, ho strážci zákona podle jeho vyprávění brutálně zbili. Pak ho odvedli do boudy, kde ho spolu s desítkami dalších zadržených mučili maskovaní muži.

Zpočátku je mlátili tak často, že téměř přestal cítit bolest. Pak přišly rány proudem.

Vězni měli elektrické svorky napojené na prstech na rukách, proud jim projížděl celým tělem. "Je to, jako kdyby vám lámali všechny kosti v těle najednou," snaží se popsat bolest, kterou při mučení proudem pociťoval.

Po několika dnech mučení skončilo a za pár dalších dnů Anzora vyvedli ven a nechali ho jít. Jen tak, bez vysvětlení. Celý zážitek ho tak vystrašil, že se ani neodvážil jít do nemocnice a něco tam vysvětlovat.

Znovu už bych nepřežil

Další oběť policejního násilí, která si v obavách o vlastní život přála vystupovat anonymně, agentuře AP vypověděla, že účelem mučení je zřejmě získat kontakty na další homosexuály. "Snažili se z nás vymlátit informace," nechal se slyšet mladý muž, který také uprchl do Moskvy.

Jeho policie vystopovala na základě telefonního čísla, které měl v mobilu uložené jeho známý, taktéž zadržený homosexuál.

Do Moskvy přijelo během posledních několika týdnů asi 40 mužů z Čečny. "Nikdy jsme tu nic takového neviděli," řekla americkému listu The New York Times Taťána Vinničenková, která vede ruskou neziskovou organizaci Russian LGTB Network.

Momentálně se její pracovní náplň skládá ze zařizování letů na lince Groznyj - Moskva, ubytování a obstarávání lékařské péče. Několika obětem už zařídila cestu za ruské hranice.

Ti, co si mučením prošli, se v Čečensku už necítí bezpečně. Ani Anzor se nechce vrátit domů, ačkoliv tam nechal celou svou rodinu a všechny přátele. Když v březnu odjížděl, řekl příbuzným, že jede jen na služební cestu.

"Všechny mé přátele, kohokoliv, s kým jsem přišel do styku, pozatýkali. Kdyby mě znovu chytli, vím jistě, že bych se z toho živý nedostal," vysvětluje.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy